25.10.2019

Dynamo na Kometu nestačilo. Rozhodla špatná první třetina

Brno - Pardubice odjížděly do DRFG Arény s pověstí katů průběžných lídrů tabulky hokejové extraligy, když doma porazily Liberec a Třinec. Navíc byli pardubičtí hokejisté povzbuzeni výborným výkonem, kterým se prezentovali v Praze proti Spartě. První třetina v Brně nicméně udála ráz celého zápasu, domácí vstřelili tři branky a i přes zlepšený výkon Dynama ve druhé a třetí periodě si Kometa v klidu dokráčela pro tři body. Pardubice domů odjely bez bodu a s výsledným skóre 1:5.

Tipsport extraliga, 13. kolo, pátek 25.10.2019, DRFG arena

Kometa Brno

5:1
3:0, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 00:24 Kucsera (Zaťovič, Němec; 5/5) 10:44 Svačina (Plekanec, Jenyš; 5/5) 17:44 Pyrochta (Hruška; 5/5) 31:26 Orsava (Zaťovič, Holík; 5/4) 58:40 Zaťovič (Němec; 5/4) - Tybor (Kolář, Kousal; 5/4). Rozhodčí: Jeřábek, Veselý - Rampír, Rožánek. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. Diváci: 7258. Střely na branku: 25:31. Zblokované střely: 12:6. Hity: 6:3. Vhazování: 21:16. Průběh utkání: 5:0, 5:1. Nejlepší hráči: Martin Zaťovič - Matěj Blümel.
Kometa Brno: Vejmelka – Svozil, O. Němec, Gulaši, Pyrochta, Štencel, Bartejs, Malec – Zaťovič, P. Holík, Kucsera – Plášek ml., Plekanec, Horký – Orsava, Hruška, Lev – Svačina, Kusko, Jenyš.
Dynamo Pardubice: Kacetl (21. Štěpánek) – Holland, Eklund, Ivan, Kolář, Zdráhal, Mikuš – Tybor, Kousal, Mandát – Hovorka, Harju, Látal – Blümel, Kloz, Kusý – Matýs, Pochobradský, Machač – Kindl.

Dynamo nezačalo na ledě současného lídra zrovna ideálně. Lukáš Kucsera ve čtyřiadvacáté vteřině utkání upláchl pardubickým bekům a střelou mezi lapačku a beton překonal Kacetla. Pardubice tak musely ve druhém zápase skousnout brzké jednobrankové manko. Druhé střídání pardubické první lajny už vypadalo lépe. Tybor za brankou vybojoval puk, který posunul na Kousala. Ten se snažil přihrávkou najít Mandáta, který však puk netrefil. Tři minuty po obdržené brance se po nepovedené rozehrávce pardubických beků dostal před branku Zaťovič. Ve velké šanci naštěstí pro hosty minul. Brněnští dále pokračovali ve velké aktivitě a napadali obránce Dynama, kteří se museli osvobozovat vyhazovanými puky. V polovině první třetiny si Blümel obhodil obránce domácích, ale neprostřelil pardubického odchovance ve službách Komety Vejmelku. Krátce na to se do hry zapojil i třináctý útočník v červeném Denis Kindl.

V čase 10:44 našel zpoza branky Tomáš Plekanec Vladimíra Svačinu, který z voleje podruhé překonal Ondřeje Kacetla a připsal si tak první gól v letošní extraligové sezoně. Brno pevně drželo otěže zápasu a přidávalo střelecké pokusy. Aby pohrom nebylo v první třetině málo, fauloval Jan Kloz a Jihomoravané dostali příležitost přesilovky, kterou odstartoval Orsava, když trefil tyč pardubické branky, od které se puk odrazil a poskakoval na brankové čáře. Brňané nakonec přesilovku nevyužili, avšak ve chvíli, kdy Jan Kloz skákal z trestné lavice, vystřelil od modré Filip Pyrochta a trefil přesně nad rameno Ondřeje Kacetla, který neviděl přes změť těl před svou brankou. Kometa si tak z první třetiny odnesla pohodový třígólový náskok.

Do druhé třetiny nastoupili hosté se změnou na brankářském postu, do branky se postavil Jakub Štěpánek. Na startu třetiny měl ale více práce jeho soupeř. Vejmelka postupně hasil střely Kusého a Látala. Poprvé si Jakub Štěpánek sáhl na puk až čtyři a půl minuty po začátku druhé třetiny. Pardubičtí borci byli ve druhé třetině jako vyměnění a snažili se o korekci výsledku. Denis Kindl se dostal do slibné šance, kterou Vejmelka vyřešil. V polovině utkání byl vyloučen Juraj Mikuš a Brno mělo velkou šanci naskočit zpět do rozjetého vlaku. A to se jim také povedlo, Jakub Orsava dostal třikrát nabito mezi kruhy, dvakrát Štěpánka nepřekonal, potřetí už domácím akce vyšla.

Pardubické obdržený gól zaskočil a utkání se na moment zase zlomilo do zaběhlých kolejí z první třetiny. Pět minut před koncem druhé třetiny si však Jan Kolář najel na přihrávku od Jana Mandáta, Vejmelku ale nepřekonal. Od té chvíle se Dynamo dostalo do tlaku a své šance měli postupně Michal Ivan, Jan Zdráhal, Robert Kousal a Juraj Mikuš. Všechny tyto pokusy ale vyřešil jistý Karel Vejmelka. Matěj Blümel se deset vteřin před koncem druhé třetiny protáhl okolo brněnského beka podobně jako v první třetině, ale se stavem pohnout nedokázal. Dynamo odcházelo do kabiny za nepříznivého stavu 0:4.

Pardubice chtěly ve třetí třetině co nejdříve vstřelit branku, aby mohly pomýšlet na zdramatizování zápasu. První větší šanci třetí třetiny si připsal Denis Kusý, který bekhendem nenašel skulinu ve výstroji Vejmelky. Chvíli poté si tlak v útočném pásmu vytvořila Dvojice Kousal - Látal a domácí se ubránili pouze za cenu zakázaného uvolnění. Dynamo si první přesilovku v zápase vyzkoušelo až pět minut po začátku třetí třetiny. Ve velké šanci se ocitnul Jan Mandát, ale první gól hostujícího týmu nevstřelil.

Naopak podruhé v zápase fauloval Jan Kloz a Brňané tak dostali další příležitost vylepšit pro ně už tak příznivé skóre. Od modré čáry střílel Ondřej Němec, puk se odrazil k Martinu Zaťovičovi a ten do odkryté branky pohodlně skóroval. V čase 40:32 se Pardubice dostaly do brejku dva na jednoho, Mandát posunul na Matěje Blümela, ale ten ani napotřetí sám proti Vejmelkovi neuspěl. Poté, co byl podruhé za krátkou dobu vyloučen Tomáš Bartejs, se o čestný úspěch pro Pardubice postaral Radoslav Tybor, který tečoval střelu od modré čáry. Krátce na to ujel domácím opět Matěj Blümel, ale jeho rychlé nohy nedoplnilo kvalitnější zakončení a Vejmelka si tak připsal další zákrok. Zápas se od té chvíle spíše dohrával a zajímavých situací před brankami obou týmů viděla DRFG Aréna poskrovnu. Minutu před koncem dostal v přesilovce nabito Ondřej Matýs a trefil břevno. Pardubice tak odjíždějí z Brna bez bodu a se skóre 1:5.

Kamil Pokorný (trenér HC Kometa Brno): „Úvod byl z naší strany parádní. Byla tam koncentrace, byly tam kombinace a dali jsme parádní góly. Druhá třetina byla vyrovnaná. V hlavách jsme mysleli jen na útok a hodně nás tak podržel Karel Vejmelka. Dnes nám vyšly také přesilovky. Třetí třetina pak byla rozkouskovaná. Za výhru jsme samozřejmě rádi a děkujeme divákům, kteří byli fantastičtí."

Petr Čáslava (asistent trenéra HC Dynamo Pardubice): „Dnes jsme měli šílený vstup do utkání. Hned v prvním střídání jsme dostali gól. Určilo to ráz zápasu. Po první třetině jsme byli všude o krok později."