Mistrovské tituly

1972/1973: Pardubice se poprvé dočkaly v květnovém horku

V soutěžním ročníku 1972/1973 získala tehdejší Tesla Pardubice svůj historicky první mistrovský titul.

Pardubičtí hokejisté dokázali vyhrát základní část, za sebou nechali i armádní Duklu Jihlava. Tehdejší play off se hrálo podle jiného schématu. Postoupily do něj čtyři nejlepší týmy s tím, že první hrál se třetím a druhý se čtvrtým.

Další zajímavostí je fakt, že vyřazovací boje o mistrovský pohár se konaly až po skončení mistrovství světa. Základní část skončila 6. března 1973, play off začalo až 20. dubna 1973. Mezitím se v Moskvě konal jubilejní 40. světový šampionát, na kterém československá reprezentace získala bronzové medaile.

V semifinále se Pardubicím postavil bratislavský Slovan. Ten porazily 4:2 na zápasy, když Východočeši vyhráli rozhodující duel na Slovensku 3:2 v prodloužení. Rozhodující branku vsítil v 63. minutě Vladimír Veith.

Finálová série s Duklou Jihlava začala 4. května 1973 v Pardubicích, jedenáct tisíc diváků na zimním stadionu vidělo výhru 5:3, tu dvěma góly stvrdil Bohuslav Šťastný. Ve druhém zápase Jiří Crha vychytal čisté konto, Pardubice vyhrály 3:0.

V Jihlavě ale Východočeši neuspěli, ve třetím duelu Pardubice prohrály těsně 3:4, poté dokonce 0:7. Důležitý pátý zápas ale domácí celek zvládl: dvakrát se prosadili Vladimír Veith a Václav Haňka a Pardubice si vezly do Jihlavy mečbol po výhře 5:2.

V neděli 13. května 1973 se Pardubice dočkaly. Díky skvěle sehrané druhé třetině (3:0) vyhrály 5:3 a pro pardubický klub poprvé získaly mistrovský pohár. Ten na východ Čech ale doputoval až později, jelikož po vítězství nebyl na stadionu v Jihlavě připraven k předání.

Mistrovský tým

Brankáři: Jiří Crha, Jiří Ráca.
Obránci: Jiří Andrt, Jiří Bačina, Vladimír Bezdíček, Pavel Dočkal, František Panchártek st., Horymír Sekera ml., Antonín Slavík, Karel Vohralík.
Útočníci: František Bulis, Radovan Čížek, Václav Haňka, Milan Hejduk st., Vladimír Martinec, Jiří Novák, Josef Paleček, Martin Pavlíček, Stanislav Prýl, Bohuslav Šťastný, Vladimír Veith.
Trenéři: Horymír Sekera a Josef Novák.

1986/1987: Na druhý titul Pardubice čekaly čtrnáct let

Sezona začala úspěšně pro Dominika Haška, který získal svoji první Zlatou hokejku. Do pardubického kádru se z vojny vrátili Šejba, Jiroutek a Kopecký.

Podobně jako při prvním triumfu vyhrála Tesla základní část, která čítala 34 zápasů. O pět bodů za sebou tenkrát nechala pražskou Spartu. Průměrně nasázeli pardubičtí střelci více než čtyři branky na zápas. Za zmínku stojí i dvě desetibrankové výhry na hřištích Plzně a Bratislavy.

Play off se hrálo známým systém, kdy se utkal první tým s osmým, druhý se sedmým, třetí se šestým a čtvrtý s pátým. Čtvrtfinále a semifinále bylo na dva vítězné zápasy, finále pak na tři.

Ve čtvrtfinále narazila Tesla na TJ Gottwaldov. V obou zápasech hrála klíčovou roli první třetina. V domácím utkání vedla Tesla po dvaceti minutách 4:1 a celkově zvítězila 6:2. Na ledě soupeře se pak Pardubice ujaly vedení už 3:0 a do semifinále postoupily po výhře 4:2.

V boji o finále se Tesle postavily VSŽ Košice. Pětigólová kanonáda ve druhé třetině prvního zápasu dala Pardubicím vedení v sérii, které poté na Slovensku potvrdila Tesla výhrou 6:4. Postup do boje o zlato podepsal hattrickem kapitán Levinský.

Finále s Duklou Jihlava odstartovalo v úterý 3. března 1987 na vyprodaném Zimním stadionu v Pardubicích. Tesla dokázala potrestat nedisciplinovaného soupeře a vyhrála 6:1. Jenže stejným výsledkem vyhrála na domácím ledě i Dukla a bylo srovnáno.

Další duely už byly obrovsky vyrovnané. Třetí finále v Pardubicích rozhodla jediná branka Jiřího Kovaříka ze 48. minuty. Jihlava poté doma odvrátila konec sezony, přestože už prohrávala 0:2. Rozhodnout tak muselo páté utkání na ledě Tesly.

Boj o všechno začaly lépe Pardubice, když už v první minutě vstřelil branku Jiroutek. Dukla ovšem skóre otočila a dotahovat museli domácí. 9000 diváků se dočkalo napínavého prodloužení. V 71. minutě se puku ujal Jan Levinský a střelou mimo dosah Břízy odšpuntoval oslavy. Neděle 15. března 1987 se stala druhým zlatým datem v pardubické kronice.

Mistrovský tým

Brankáři: Dominik Hašek, Michal Kopačka.
Obránci: Miloš Hrubeš, Jan Levinský, Pavel Marek, Stanislav Mečiar, Petr Prajsler, Jiří Seidl, Martin Střída.
Útočníci: Miroslav Bažant, Zdeněk Čech, Ladislav Dinis, Libor Herold, Ondřej Heřman, Petr Chlupáč, Otakar Janecký, Jiří Jiroutek, Ludvík Kopecký, Jiří Kovařík, Evžen Musil ml., Josef Slavík, Jiří Šejba, Robert Vršanský.
Trenéři: Karel Franěk a Horymír Sekera.

1988/1989: Po roční odmlce se Tesla vrátila na trůn

Ještě než se pardubičtí hokejisté vrhli do ligových bojů, zajeli propagovat svůj sport do Velké Británie. Výlet měl veliký úspěch, neboť někteří fanoušci viděli hokej naživo vůbec poprvé.

Mančaft pod vedením trenérské dvojice Vladimír Martinec – Vladimír Šťastný se také zúčastnil European Cupu v Davosu, kde obsadil vynikající 2. místo. Nestačila pouze na CSKA Moskva.

Tesla znovu suverénně vyhrála základní část, tentokrát o 10 bodů před Duklou Trenčín. V play off tak na Pardubice čekal osmý tým po dlouhodobé soutěži – CHZ Litvínov.

Čtvrtfinále se hrálo na tři vítězné duely. V tom prvním si Tesla pomohla první třetinou a vyhrála 4:3. O dva dny později Pardubice ovládly díky hattrickům Čecha a Šejby divokou přestřelku poměrem 9:5 a na sever Čech si jely pro postup. Vyhecovaný třetí mač dospěl za stavu 6:6 do prodloužení. O postupu Tesly do semifinále rozhodl v 62. minutě Ladislav Lubina.

V semifinále narazila Tesla na Spartu. Pražský tým ve všech třech duelech vedl 1:0, ale Pardubice zápas pokaždé otočily. Domácí zápasy, které byly v obou případech vyprodané, zvládli pardubičtí hokejisté po výsledcích 4:2 a 6:1. Ve Sportovní hale držela Sparta naději půl zápasu. Pak se ale rozstřílel Zdeněk Čech a třemi góly zrežíroval třetí výhru. Sparta padla 3:7 a Pardubice byly po roční přestávce ve finále.

V souboji o zlato vyzvala Teslu Dukla Trenčín, druhý tým po základní části. První zápas v Pardubicích rozhodl v první minutě prodloužení Jiří Śejba, který tak dokonal hattrick. Ve druhém utkání sice Pardubice prohrávaly, ale třemi góly ve druhé třetině získaly výhru 3:1 a druhý finálový bod.

Dukla ale ještě nechtěla končit a výhrou 4:2 si vynutila čtvrtý zápas. Téměř na den přesně jako před dvěma roky, 14. března 1989, se rozhodlo o třetím pardubickém titulu.

Tesla se dostala už do čtyřbrankového vedení a ani přes snížení Trenčína žádné drama nepřipustila. Velký souboj vyhrál i Dominik Hašek nad útočníkem Dukly Trenčín Vladimírem Růžičkou. Po právu také získal druhou Zlatou hokejku.

Mistrovský tým

Brankáři: Libor Barta, Dominik Hašek.
Obránci: Jan Filip, Miloš Hrubeš, Pavel Marek, Stanislav Mečiar, Jiří Seidl, Tomáš Srnka, Martin Střída, František Panchártek ml., Petr Vršanský.
Útočníci: Otakar Janecký, Jiří Kovařík, Jiří Šejba, Evžen Musil ml., Robert Vršanský, Zdeněk Čech, Ludvík Kopecký, Jiří Jiroutek, Ladislav Lubina, Libor Herold, Jan Czerlinski, Jiří Lupoměský, Richard Král, Petr Koreček, Radim Haupt.
Trenéři: Vladimír Martinec, Vladimír Šťastný.

2004/2005: První český titul pro Pardubice ve výjimečné sezoně

Hokejový rok významně ovlivnila stávka hráčů NHL, která způsobila, že na tuzemských hřištích se proháněli hráči jako Jágr, Eliáš, Havlát a další. Pardubický kádr vyztužila hned čtveřice borců ze zámoří. Milan Hejduk, Jan Bulis, Aleš Hemský a později i Michal Rozsíval.

Posílený mančaft pod vedením kapitána Dopity měl hrůzostrašný start do soutěže. Z šesti zápasů uhrál pouze jeden bod. Trenérskou lavičku tak opustil František Výborný, kterého nahradil Vladimír Martinec. Zlepšení se projevilo okamžitě. Pardubice porazily Jihlavu a celkem vyhrály pětkrát v řadě.

I nadále se Východočeši zvedali a základní část zakončili na třetím místě. Kanadské bodování ovládl útok Bulis – Mikeska – Hejduk, který obsadil všechny tři medailové pozice. Památné je také utkání v tehdejší Sazka Areně v Praze, kterou pardubičtí fanoušci dokonale proměnili v domácí prostředí. Pardubice prohrávaly v 9. minutě už 0:3, ale famózním obratem dovedly zápas k výhře 6:4.

Ve čtvrtfinále narazil Moeller Pardubice na šesté Kladno. První dva zápasy Východočeši s přehledem vyhráli 4:1 a jedním vítězstvím na ledě Středočechů si vybojovali mečbol. Jenže Kladno pátý zápas v Pardubicích vyhrálo 6:3 a po dalším skalpu doma si vynutilo sedmý zápas.

V něm Kladno bleskově vedlo, ale dva slepené góly Hemského a Hejduka rozhodly o postupu Pardubic do semifinále. Nejtěžší sérii play off zakončili Východočeši výhrou 3:1 a zlomili prokletí sedmých zápasů.

V semifinále se Pardubice utkaly se svým později osudovým soupeřem – Libercem. První mač rozhodl v prodloužení Jan Snopek, druhý duel Východočeši vyhráli 3:1 a měli splněno. Bílí Tygři si jednou výhrou na svém ledě vynutili pokračování série v Pardubicích. Páté finále bylo dramatické až do konce. Rozhodnout musela až osmá série nájezdů, ve které se jako druhý rozjel Tomáš Blažek a učebnicovým blafákem poslal tým do boje o zlato.

Finále mělo až nečekaně jasný průběh, přestože se Východočechům postavil první tým po základní části – Zlín. Rozjeté Pardubice totiž oslabeného soupeře skolily dvakrát na jeho ledě, 4:2 a 4:1. Doma už tak mohli Východočeši rozhodnout. Třetí finále taktickým výkonem ovládli 2:0 a nikdo nepochyboval, že se bude o den později slavit.

Pardubice půl zápasu vedly, Zlín dokázal dvakrát snížit, ale Martincův mančaft už si nenechal pohár vyrvat. Zlín padl počtvrté a Duhová aréna explodovala. Aleš Hemský se stal nejproduktivnějším hráčem play off, když jen ve finále zaznamenal 7 kanadských bodů. Společně s Petrem Průchou se pak stali v dresu reprezentace také mistry světa ve Vídni.

Mistrovský tým

Brankáři: Jaroslav Kameš, Ján Lašák.
Obránci: Petr Čáslava, David Havíř, Jan Kolář II, Tomáš Linhart, Petr Mudroch, Andrej Novotný, Tomáš Pácal, Michal Rozsíval, Jan Snopek.
Útočníci: Tomáš Blažek, Jan Bulis, Tomáš Divíšek, Jiří Dopita, Milan Hejduk, Aleš Hemský, Jan Kolář I, Lubomír Korhoň, Petr Koukal, Michal Mikeska, Ľubomír Pištek, Petr Průcha, Tomáš Rolinek, Petr Sýkora, Michal Tvrdík.
Trenéři: Vladimír Martinec, Jiří Šejba.

2009/2010: Dominik Hašek se vrátil, viděl a zvítězil

Obrovské překvapení přineslo jinak velmi klidné léto. Do pardubické branky se vrátila po dvaceti letech legenda světového hokeje a odchovanec klubu Dominik Hašek. Stejně jako před dvěma dekádami oblékl dres s číslem 9.

Extraligu okořenil také příliv hráčů ze zámoří. Pardubický dres oblékl nejprve v deseti zápasech Colby Genoway, později na východ Čech přišli Adam Pineault, Jeff Jillson, Aaron MacKenzie a Kevin Mitchell.

Vstup do sezony neměly Pardubice zrovna růžový. Ze čtyř zápasů uhrál tým pod vedením trenérské dvojice Václav Sýkora – Jan Votruba jen čtyři body. Poté přišla devítigólová kanonáda proti Litvínovu a pardubická mašina se rozjela. Za zmínku stojí výhra 10:3 nad Vítkovicemi a hlavně rekordní porážka Slavie 8:0, která znamenala první vychytanou nulu pro Dominika Haška.

Druhé místo po základní části poslalo Pardubice do čtvrtfinálového souboje s Třincem. Hned první zápas doma se Eatonu nepovedl, Třinec vyhrál 3:1. Pak ale začala fenomenální jízda…

Druhé utkání vyhrály Pardubice 5:3 a do Třince se série přesouvala za stavu 1:1. Třetí duel rozsoudil v prodloužení Petr Koukal a o den později si pardubičtí hokejisté výhrou 5:0 zajistili náskok 3:1. Ten už nepustili. Třemi brankami ve druhé třetině pátého finále rozhodly Pardubice o výhře 3:2 a postupu do semifinále.

V něm narazily po pěti letech opět na Liberec. Bílí Tygři se ukázali jako velmi těžký protivník, ale v semifinále nakonec neuhráli ani jeden zápas. Východočeši doma zvítězili 2:1 a 4:0, do Liberce tudíž jeli pro postup.

K tomu se přiblížili po nejnapínavějším utkání série, které pro Pardubice ukradl v prodloužení David Havíř. A když o den později po zodpovědném výkonu slavila parta kapitána Koukala výhru 4:1, těšil se „hockeytown“ na finále.

Souboj s Vítkovicemi sliboval plnohodnotnou řežbu dvou silných týmů i přímý duel brankářů Haška a Štěpánka, tedy legendy svého řemesla a očekávaného nástupce. Nic takového se ale nekonalo, o čemž napověděl už první duel, který Pardubice vyhrály 5:1. Nazítřek se nadupané ochozy musely spokojit jen s gólem Rákose. Ve třetím zápase ustáli Východočeši hromadu oslabení a vyhráli opět jasně 5:2.

To s Vítkovickým sebevědomím pořádně zamávalo, Pardubice byly jen krok od pátého titulu. Vítkovice vytasily zbytky sil a byly blízko prodloužení série, ještě minutu a půl před koncem čtvrtého finále o gól vedly.

Pak ale do puku bouchnul na modré čáře Píša a opařeného soupeře v prodloužení dorazil Radovan Somík. Akci před zlatým gólem symbolicky rozjel Dominik Hašek, jenž se stal hráčem sezony. Pardubice vyhrály v play off rekordních 12 zápasů v řadě. Petr Koukal vyhrál s reprezentací mistrovství světa.

Mistrovský tým

Brankáři: Dominik Hašek, Martin Růžička.
Obránci: Petr Čáslava, David Havíř, Jeff Jillson, Václav Kočí, Jan Kolář II, Aaron MacKenzie, Kevin Mitchell, Jakub Nakládal, Aleš Píša.
Útočníci: Jan Buchtele, Jiří Cetkovský, Tomáš Divíšek, Michal Klejna, Jan Kolář I, Petr Koukal, Robert Kousal, Lukáš Nahodil, Adam Pineault, Libor Pivko, Daniel Rákos, Jan Semorád, Radovan Somík, Jan Starý, Petr Sýkora, Rastislav Špirko, Tomáš Zohorna.
Trenéři: Václav Sýkora, Jan Votruba.

2011/2012: Semknutý a pracovitý tým opět na zlatavém vrcholu

Tým před sezonou převzala trenérská dvojice Pavel Hynek – Ladislav Lubina a ta jej dovedla na třetí místo po základní části. Semknutý mančaft dokázal překonat těžké období, kdy kvůli zdravotním problémům chyběla celá řada hráčů základního kádru.

Potřetí v řadě se Pardubice v play off potkaly s Vítkovicemi. Po finále 2010 a semifinále 2011 si to oba soupeři rozdali i v prvním kole vyřazovací části. Série odstartovala v pardubické ČEZ Areně výhrou domácích 5:2. Pak Vítkovice dvakrát ovládly samostatné nájezdy a Východočeši těsně zvítězili ve čtvrtém čtvrtfinále.

Oba týmy si následně suverénně podržely domácí zápasy. Pardubice vyhrály 6:0, Ostravané 6:1. Rozhodnout musel sedmý zápas. Vítkovice v něm čtyřikrát vedli, pardubičtí hokejisté pokaždé vyrovnali. Konec sezony třicet jedna vteřin před koncem odvrátil Bartek. Prodloužení se pak nehrálo ani minutu. Životní ranou vystřelil semifinále Rákos.

Semifinále a znovu Liberec. Severočeši chtěli do třetice konečně otevřít brány finále a vykročili lépe. První semifinále získali po výsledku 5:3, Pardubice však další den urvaly vyhecovaný boj na svou stranu výhrou 4:2. Na severu Čech se situace opakovala, oba týmy braly jeden bod.

Pátý zápas byl jasně v režii Pardubic, které zničily Liberec 8:1. Na ledě Bílých Tygrů pak Východočeši vedli už 3:0, avšak domácí nechtěli ještě končit a snížili. Uklidnění na 4:2 a postup do finále dal svému týmu při power play Martin Bartek.

Do souboje o zlato se po obdivuhodné cestě z předkola dostali hokejisté Komety Brno. Proti sobě se tak postavily týmy s dlouhodobě největší fanouškovskou podporou.

Superfinále se odstartovalo 9. dubna v ČEZ Areně. Hráči dlouho naplňovali předpoklady, že ve finále bude padat málo branek. Až třetí třetina a šest gólů obavy rozsekly. Pardubice v zápase čtyřikrát vedly, ale srdnatí hráči Komety dovedli zápas do nájezdů. Ty pardubickým střelcům v sezoně vůbec nešly, ale zadařilo se v pravou chvíli. O prvním bodu rozhodl Koukal.

Druhé finále nabídlo opět přestřelku, tentokrát se po výhře 6:5 radovala Kometa. Jako by si hráči vyplýtvali všechen střelný prach, v Kajot areně s góly hodně šetřili. Kometa nejprve vyhrála 2:1, o den později vybojovaly důležité srovnání série Pardubice stejným výsledkem. Opět díky nájezdům.

V klíčovém pátém duelu si Pardubice uhrály až čtyřbrankový náskok, Kometa ale mocně dotahovala. Domácí si však vedení nenechali vzít a po dramatickém závěru svítilo na kostce 6:4.

Rozhodnutí padlo v Kajot areně a bylo až nečekaně jednoznačné. První třetina skončila ještě smírně, ale tři pardubické góly ve druhé části rozhodly o zlatu. Výhru 5:1 a titul stvrdil útočník Jan Kolář svým třicátým gólem v sezoně.

S pardubickým dresem se tímto zápasem rozloučily ikony posledních sezon, hokejová dvojčata Jan Kolář a Petr Koukal, kteří zamířili do Nižněkamsku.

Mistrovský tým

Brankáři: Martin Růžička, Dušan Salfický.
Obránci: Václav Benák, Casey Boreer, Marek Drtina, David Havíř, Jan Klobouček, Václav Kočí, Jan Kolář II, Aleš Píša, Vladimír Sičák.
Útočníci: Martin Bartek, Jan Buchtele, Jiří Cetkovský, Corey Elkins, Jan Kolář I, Petr Koukal, Robert Kousal, Jaroslav Markovič, Lukáš Nahodil, Tomáš Nosek, Lukáš Radil, Daniel Rákos, Jan Semorád, Jonathan Sim, Radovan Somík, Jan Starý, Martin Šagát, Tomáš Zohorna.
Trenéři: Pavel Hynek, Ladislav Lubina.