25.11.2012
David Záruba

Zisk bodů z Brna nepotvrzen. Pardubice podlehly Spartě

PARDUBICE — Vydařená první třetina nestačila, pardubičtí hokejisté prohráli na domácím ledě potřetí v řadě. Už ve druhé minutě se zásluhou Buchteleho dostali domácí do vedení, ale od té doby se trefovali hlavně sparťané. Ti nastříleli ve druhé a třetí třetině po dvou brankách a rozhodli tak o své třetí extraligové výhře v řadě. Skóre korigoval v závěru Jan Semorád.

Tipsport extraliga, 25. kolo, neděle 25.11.2012, ČEZ Arena Pardubice

2:4
1:0, 0:2, 1:2
Branky a nahrávky: 1:34 Buchtele (Zohorna; 5/5), 58:40 Semorád (Drtina, Hemský; 5/5) – 29:47 Pacovský (Ton, Vallin; 4/5), 39:57 Rachůnek (Broš; 5/4), 46:16 Hlinka (Přibyl, Ton; 5/4), 54:04 Ton (Pacovský, Hlinka; 5/5). Rozhodčí: Souček, Turčan – Kis, Rozlílek. Vyloučení: 6:4 (2:1, 1:2, 3:1), navíc Foster (Sparta) 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 9163. Střely na branku: 33:28 (12:9, 4:9, 17:10). Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4. Nejlepší hráči: Jan Buchtele – Ivan Rachůnek.
Dynamo Pardubice: Salfický – Píša, Kindl, Benák, Vašíček, Ďaloga, V. Kočí, Drtina – Hemský, Krejčí, Starý – Bartek, Zohorna, Somík – Radil, Kousal, Buchtele – Semorád, Nosek, Cetkovský – Šagát. Trenéři: Mojmír Trličík a Ladislav Lubina.
Sparta Praha: Neuvirth – Sičák, Milam, Krstev, Gřegořek, Philipp, Vallin – Hovorka, Broš, Tenkrát – Ton, Hlinka, Pacovský – Sekáč, Přibyl, I. Rachůnek – S. Treille, Foster, Bahenský. Trenéři: Josef Jandač a Jan Votruba.

Tradiční soupeř přijel do Pardubic i s Vladimírem Sičákem, který začínal sezonu na východě Čech. Z lavičky pražský tým koučovala také expardubická dvojice Josef Jandač – Jan Votruba. V pardubickém dresu se na led vrátil po vleklém zranění útočník Lukáš Radil.

Vedení Pardubic zařídil v úvodu Buchtele

Pardubice začaly zápas s velkou útočnou chutí a během minuty a půl si vytvořily tři nebezpečné pozice. Nejprve sice Neuvirth vychytal Somíka i Vašíčka, ale při dalším střídání už domácí slavili. Zohorna posunul kotouč na střed a Jan Buchtele prudkým švihem zavěsil do šibenice – 1:0.

Sparta byla blizoučko vyrovnání při hře 4 na 4. Sičák zavezl kotouč do pásma a vypálil, Salfický pouze vyrazil k osamocenému Petru Tonovi, který z pěti metrů trefil tyč odkryté svatyně. Ani následná zkrácená přesilovka Spartě radost nepřinesla.

Neuvirtha v brance Sparty první třetina rozhodně nenudila. Přestože poměr střel nebyl nijak propastný, 12:9 pro Pardubice, brankář hostí čelil těžším střelám. Hodně aktivní byla hlavně lajna Radil – Kousal – Buchtele, která se často dostávala do zakončení. Nejvážnější šanci Pražanů měl při přesilovce Tenkrát, který pláchl obráncům a poté napálil puk do Salfického.

Podobnou akcí se poté prezentoval na druhé straně i Martin Bartek a v zakončení si vedl prakticky totožně. V závěrečné minutě byl Neuvirth v kolotoči střel, avšak zakončení Kousala zblízka ani ránu Vašíčka od modré za svá záda nepustil.

Sparta otočila skóre při nerovném počtu hráčů na ledě

Pardubickým hokejistům se opět povedl vstup do třetiny a zvýšit na 2:0 mohl Zohorna, avšak nedokázal v tísni trefit poloprázdnou branku. Sparta odpověděla okamžitě. Ivan Rachůnek rychlý protiútok zakončil tvrdě, ale přesně do pardubického brankáře. Podobnou herní situaci o chvíli později vyřešil Pacovský ranou těsně vedle.

Hosté se odměny za zvýšenou snahu dočkali ještě před polovinou zápasu. Při zkrácené přesilovce, kterou řídil ze strany Ton, se nejprve Dominik Pacovský zastřeloval, ale pět vteřin před vypršením Hemského trestu unikl svým strážcům a nájezd zhodnotil přesnou ranou pod břevno – 1:1.

Ve 35. minutě fauloval Foster Benáka a vysloužil si od rozhodčích trest na 5 minut a do konce utkání. Pardubicím se ale dlouhá přesilovka vůbec nedařila. Když už si domácí hráči vytvořili souvislejší nápor, nedokázali jej zakončit střelou. Východočeši vystřelili za druhou třetinu pouze čtyřikrát.

Pražané dlouhé oslabení ustáli bez větších potíží, ale vzápětí šli do čtyř znovu. Pacovský usedl na trestnou lavici, avšak nesmutnil dlouho, neboť do brejku ujel Ivan Rachůnek, chytře počkal se zakončením a poté se trefil neomylně k tyči – 1:2.

Sparta Praha si poprvé v sezoně připsala třetí výhru v řadě

Pardubice si do třetí části přenesly zkrácenou přesilovku a opět potvrdily, že v této herní situaci se jim nedaří. To Sparťané svou výhodu hráli o poznání lépe, na Salfického létala jedna střela za druhou, avšak pardubický brankář prozatím odolal.

Při další přesilovce Sparty už ale Salfický kapituloval. Jaroslav Hlinka zůstal nehlídán před brankovištěm, zastavil si kotouč a poté chytrou střelou mezi betony dal svým barvám dvougólový náskok – 1:3.

Spartě slušný náskok stačil a na tahu tak byli domácí. Ti se však dostávali před Neuvirtha hodně ztuha. Až po delší odmlce se ke kvalitnímu zakončení protlačil Starý, jenže jeho ráně scházela potřebná výška. Neuvirthův beton zasáhl včas.

Pražané důsledně bránili střední pásmo, takže se pardubičtí hokejisté nemohli dostat k souvislému tlaku. Ojedinělou akci režíroval Somík, který se protáhl kolem mantinelu a předložil Zohornovi, jenž napálil Neuvirtha do výstroje.

Rozhodnutí si Sparta schovala na 55. minutu. Perfektní pas za obranu dostal Petr Ton a nájezd zakončil výstavní ranou do horního růžku – 1:4. Závěrečná snaha pardubických hráčů vedla pouze ke snížení, které zařídil šikovnou tečí Jan Semorád – 2:4. I tak si Pražané poprvé v sezoně připsali tři extraligové výhry v řadě.

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „První třetinu jsme odehráli dobře, dostali jsme se do vedení. Pak jsme ale hráli s nějakým nadhledem, nevím proč. Nebyli jsme schopni dát druhou nebo třetí branku, abychom odskočili na větší rozdíl a to se nám v dalším průběhu vymstilo. Katastrofální byly naše přesilovky. Místo toho, abychom v pětiminutové výhodě dali dva góly, tak jsme v závěru přesilovky inkasovali. To jsou věci, které se nemůžou stávat, pokud chceme vyhrávat. Ve třetí třetině to bylo nahoru dolů a inkasovali jsme další góly, protože jsme chtěli utkání zvrátit, ale to už tak chodí. Jsme nespokojeni s hrou v přesilovkách, kde jsme ztratili s hratelným soupeřem tři body.“

Jan Votruba (HC Sparta Praha): „Do utkání jsme nevstoupili dobře, protože první třetinu jsme hráli dost otevřený hokej. Pardubice si vytvářely šance, my sice taky, ale žádnou jsme neproměnili. Pardubice jich měli víc a v těch chvílích nás hodně podržel Neuvirth. Do druhé třetiny jsme si řekli, že musíme hrát jinak, hlavně lépe střední pásmo a zahrát na Pardubice forčekink. Myslím, že to na ně platilo. Důležité bylo, že jsme ve druhé třetině přestáli dlouhou přesilovku domácích, tam měli několik šancí. Ve třetí třetině, kterou jsme sehráli taky dobře, jsme si počkali na nějaké brejkové situace, které se nám povedly.“