9.1.2013
Robin Mana, Jan Hrabal

Sparta důrazně utnula pardubickou minisérii

PRAHA — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nestačili v utkání 38. kola Tipsport extraligy a na ledě Sparty prohráli 2:9. Východočeši dokázali držet krok pouze v úvodu, kdy brankami Roberta Kousala a Tomáše Rolinka srovnali dvoubrankový náskok Pražanů. Pak ale stříleli góly pouze oni.

Tipsport extraliga, 38. kolo, středa 9.1.2013, Tipsport arena

9:2
3:2, 3:0, 3:0
Branky a nahrávky: 2:08 Přibyl, 7:25 Hlinka (Ton, Tenkrát), 19:39 Bahenský, 20:33 Ton (Hlinka), 29:30 Broš (Hovorka), 37:57 Ton, 42:46 Přibyl (Rachůnek, Treille), 46:26 Ton (Hlinka, Tenkrát), 53:58 Sekáč z trestného střílení – 7:38 Kousal (Buchtele, Radil), 10:53 Rolinek (Somík, Benák). Rozhodčí: Hodek, Hribik – Bádal, Ondráček. Vyloučení: 8:6 (0:1, 3:3, 5:3). Využití: 1:0. Diváci: 5542. Střely na branku: 49:27. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 9:2. Nejlepší hráči: Petr Ton – Radovan Somík.
Sparta Praha: Schwarz (10:53 Melicherčík) – Pilař, Sičák, Milam, Gřegořek, Philipp, Hanzlík, Krstev – Ton, Hlinka, Tenkrát – Hovorka, Broš, Sekáč – Treille, Přibyl, I. Rachůnek – Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Josef Jandač a Jan Votruba.
Dynamo Pardubice: Růžička (7:47 Salfický) – Benák, Zdráhal, Píša, Vašíček, Gawryletz, V. Kočí, od 20:00 Drtina – Bartek, Rolinek, Somík – Nosek, Zohorna, Šagát (25. Tybor) – Radil, Kousal, Buchtele – Cetkovský, Nahodil, Semorád. Trenéři: Mojmír Trličík, Ladislav Lubina a David Pospíšil.

Pardubičtí hokejisté přijeli do Tipsport areny i s Radoslavem Tyborem, v brance dostal pro začátek utkání příležitost Martin Růžička.

Pardubice srovnaly na 2:2, plichtu ale neudržely

Úvod zápasu se nesl ve znamení převahy domácích, už ve třetí minutě se prosadil Daniel Přibyl, když převzal puk u mantinelu, prokličkoval se zkoprnělou obranou hostů a i s trochou štěstí pak po kličce do forehandu poslal puk k tyči pardubické branky – 1:0.

V osmé minutě si Jaroslav Hlinka našel bekhendovou přihrávku Petra Tona a zavěsil puk za záda gólmana Růžičky. Bekhendová souhra dua Petr Ton – Jaroslav Hlinka znamenala vedení 2:0.

Z protiútoku se, ač tísněn, dostal ke střele pardubický Robet Kousal a svoji ránu švihem umístil přesně nad rameno gólmana Schwarze, jehož lapačka jen máchla do prázdna – 2:1.

Vzápětí se rozhodl trenér Trličík vystřídat gólmana Růžičku, na jehož místo zamířil Dušan Salfický. Těžko říci, jestli střídání brankařů pardubické tak nabudilo, ale záhy se dočkali vyrovnání. Na konci jedenácté minuty sparťané zmatkovali v prostoru před brankou, Somík ještě puk do branky nedostal, ale dorážka navrátilce Tomáše Rolinka již znamenala stav 2:2 a zároveň také střídání sparťanských gólmanů.

Do branky se místo Schwarze postavila čerstvá posila v týmu Pražanů, Marcel Melicherčík, k vidění na ledě tak byli všichni čtyři gólmani.

Když v patnácté minutě neproměnil Petr Ton samostatný únik a následnou přihrávku od mantinelu napálil jen do Salfického, vypadalo to, že do kabiny se půjde za vyrovnaného stavu. Jiný názor měl ale Zdeněk Bahenský, který 21 vteřin před přestávkou využil nepřesné přihrávky Pardubic ve středním pásmu, převzal puk a přesnou střelou k tyči poslal Spartu opět do vedení – 3:2.

Sparta utekla do rozhodujícího náskoku

Obrana Pardubic si vybrala slabší moment hned po půl minutě druhé části. Na hranici kruhů si najel Petr Ton a svižnou střelou zvýšil na 4:2.

Krátce na to Michal Broš z úhlu prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 5:2.

Holešovičtí pak několikrát najížděli ve dvou proti jedinému obránci, ale ani Gřegořek nebo Sekáč neuspěli. Zkázu Pardubic ve druhé třetině dokonal až dvě minuty před koncem Petr Ton, když tentokrát zvolil v dalším úniku klasické zakončení bekhendem a puk zamířil přesně pod víko – 6:2.

Domácí zápas ovládli

O zajímavé momenty nebyla nouze ani ve třetí dvacetiminutovce. V její třetí minutě zakončoval Ivan Rachůnek, vyražený puk se dostal k Danielu Přibylovi, který odrazil svoji střelu o zadní brankovou tyč. Hráči i diváci se již radovali z gólu, ten ale rozhodčí posvětil až po kontrole videozáznamu – 7:2.

Gólové představení nemělo konce. Ve 47. minutě se Petr Ton rozhodl, že dvě branky jsou málo, prošel obranou hostů a blesková forehandová klička znamenala hattrick – 8:2.

Pardubice pak sice měly několik náznaků šancí, gólman Melicherčík si ale se všemi poradil. Pak se ukázal Jiří Sekáč, který byl v nájezdu na Salfického podražen a následné trestné střílení proměnil přesně provedenou Forsbergovou kličkou – 9:2.

Zbytek třetiny byl tak již spíše ve znamení častých vyloučení a bitky sparťana Formana s hostujícím Vašíčkem. Desátý gól mohl v samotném závěru přidat v oslabení Bahenský, ale branku těsně minul. Pardubice si tak odvezly z Prahy nejvyšší porážku v této sezoně.

Jan Votruba (HC Sparta Praha): „Měli jsme výborný vstup do utkání, vedli jsme 2:0. Poté jsme si to malinko zkomplikovali, ale důležitý pro nás byl třetí gól na konci první třetiny. Dnes jsme hráli dobře kombinačně, dobře jsme bruslili, vycházely nám akce a dávali jsme hezké góly. Mužstvo musíme maximálně pochválit, hokej si užívalo.“

Mojmír Trličík (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Domácí vyhráli jednoznačně zaslouženě. Hlavní atribut hokeje, kterým je bruslení, v tom byli jednoznačně lepší. My jsme byli všude o krok pozadu. Přebruslovali nás a s přibývajícími góly získávali ještě stále větší chuť a my jsme odešli. Brankáře Martina Růžičku jsme střídali ze zdravotních důvodů, asi nám bude nějakou dobu chybět. Jak vážné to je, nevím, ale určitě to nebude krátkodobá záležitost.“