24.1.2008
Vladimír Gregor, Jan Hrabal

Pardubice nestačily doma na Litvínov, vstřelily pouze jediný gól

PARDUBICE — Špatná koncovka Pardubic rozhodla o dnešní porážce Pardubic v předehrávce 45. kola O2 extraligy. S Litvínovem v důležitém boji o předkolo play off Moeller prohrál 1:2. Pardubice se v utkání ujaly vedení, v 9. minutě využil útočník Jan Kolář bravurní přihrávky od Radovana Somíka. Ale hosté dokázali do konce úvodní třetiny srovnat krok využitou přesilovkou pět na tři a na počátku prostředního dějství vsítil Robert Reichel rozdílový gól, rovněž při početní převaze. Moeller se snažil vyrovnat a otočit zápas, ale Východočechům se nevedlo v koncovce. Pardubice prohrály s Litvínovem 1:2.

O2 extraliga, 45. kolo, čtvrtek 24.1.2008, ČEZ Arena Pardubice

Litvínov

1:2
1:1, 0:1, 0:0
Branky a nahrávky: 8:43 Kolář I (Somík) – 17:44 Černý (Benda), 20:44 Reichel (Jánský). Rozhodčí: Jeřábek – Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 7:9. Využití: 0:2. Diváci: 7824. Střely na branku: 35:28. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, M. Šeda, Havíř, Nikolov, J. Nakládal, Linhart, Posmyk, Kolář II – Sýkora, Rolinek, Tvrdík – Cetkovský, Pucher, Somík – Kolář I, Koukal, Starý – Hlinka, Blažek, Ondřej. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.
Litvínov: Franěk – Šlégr, L. Poživil, Punčochář, O. Poživil, Vobořil, Skuhrovec, Švarný, Tůma – Jánský, Reichel, Lukeš – Černý, Jenáček, Kubinčák – Bahenský, Benda, Tomas – Trávníček, Rindoš, Sklenička. Trenéři: Jaroslav Hübl starší a Petr Rosol.

On line přenos Zápis o utkání Referát ČTK

Litvínov srovnal ve dvojnásobné přesilovce

S až téměř zázračně vyprázdněnou marodkou nastoupil Moeller k dalšímu ze série klíčových utkání. Do sestavy domácího celku se vrátil mimo jiné i tradiční kapitán Miroslav Hlinka. Úvod však patřil Severočechům. Hned po zahajovacím buly se natlačil před Lašáka rychlonohý Jánský a domácí brankář měl hned zkraje starosti. Vzápětí vyfasoval menší trest Somík a útočné choutky Pardubic vzaly na dvě minuty za své.

Moeller poprvé vážně zahrozil až na přelomu páté minuty hry, kdy se do přečíslení hnali Koukal se Starým. Gólové přihrávce zabránila jen včas nastavená hůl vracejícího se zadáka. Domácí tento moment nažhavil a výsledkem byly další střely v podání Hlinky nebo Sýkory. Následovalo vyloučení Rindoše a takřka dvouminutový zámek Pardubic. Litvínov sice přečkal oslabení bez úhony, než se ale stačil srovnat, šli domácí do vedení. Somík našel perfektním pasem před brankou Koláře a ten poslal puk neomylně Fraňkovi nad vyrážečku – 1:0.

Pardubice měly možnost navýšit svůj hubený náskok hned vzápětí, kdy inkasoval trest za zdržování Sklenička. Pěknou střelou se prezentoval Somík, ale tato početní výhoda nebyla tolik úderná. Moeller nadále zůstal aktivnějším týmem, chytře zpoza branky nahozením do gólmana zkoušel skórovat Cetkovský, jenže kotouč zůstal viset pouze na vnější síťce.

Čtyři minuty před první přestávkou odešel za katr Starý a Litvínov hned zahrozil. Na levém kruhu zůstal volný Lukeš a otřel kotouč o tyč. Přesilovku navíc 25 vteřin od vyloučení prvního pardubického hráče hostům nechtěně vylepšil Šeda, jenž zahrál vysokou holí. Pardubice se srdnatě bránily a v momentě, kdy už se zdálo, že těžkou chvíli překonají bez úhony, poslal přesný pas napříč pásmem Benda na připraveného Černého a do kabin se šlo za stavu 1:1.

Hosté se rychle ujali vedení, Moeller svazovala nervozita

Hosté si zahráli další přesilovku hned zkraje druhé dvacetiminutovky. Jánský nafilmoval pád po souboji s Tvrdíkem a i přes nevoli publika musel na trestnou lavici. Hosté dárkem nepohrdli. Jánského přihrávka se odrazila nešťastně na hůl Reichla hlídkujícího u volné tyče a to by musel být uznávaný matador slepý a chromý, aby nedal – 1:2. Vyrovnáno mohlo být hned záhy. Starý vybojoval puk za brankou Fraňka a nasměroval jej přesně na hůl Koukalovi. Střela domácího hráče mířící mezi betony nebyla ale dostatečně důrazná.

Další možnost měl Petr Sýkora. Dostal hezkou přihrávku mezi obránce, do smrtícího nápřahu mu však na poslední chvíli stihl natavit hůl Tůma. Chemici se soustředili zejména na defenzívu, ale nenechali si vzít žádnou možnost k rychlému brejku. Po jednom takovém narýsoval Reichel geniální pas na Kubinčáka, ten si stihl položit i Lašáka, ale už nedokázal zvednout puk do potřebné výše. Další skvělý moment nestárnoucího Reichla na sebe nenechal dlouho čekat. Vůdce litvínovského souboru si pohrál s dvěma obránci a z otočky napálil puk Lašákovi do prsou.

V polovině utkání mohl hrát po faulu Koláře Litvínov další přesilovou hru, ale sám se o ní připravil zbytečným faulem Bahenského. Hezkou individuální akcí se prezentoval Somík, který si prohodil Poživila, ale další stahovačka na padajícího Punčocháře již byla navíc. Hosté mohli vzápětí zvýšit, puk poskakoval v pardubickém brankovišti a dorážejícího hráče musel doslova zahodit logicky v rozporu s pravidly Cetkovský.

Situace se však záhy obrátila. Nejprve fauloval holí Bahenský a když minutu na to zahákoval rozjetého Rolinka Punčochář, měl Moeller 13 vteřin výhodu čtyři na tři a dalších 23 vteřin dokonce pět na tři. Krom tečované rány Somíka a dvou nepřesných pokusů Sýkory tato situace ale nic nepřinesla. V závěru hráli domácí ještě jednu přesilovou hru po trestu pro hráčskou lavici Litvínova, ale až příliš velká křeč je připravila o jakoukoliv šanci k vyrovnání.

Litvínov slavil překvapivou výhru za tři body

Jak zvrátit prozatimně nepříznivý stav utkání se snažil poradit pardubickým hokejistům o přestávce i vítěz O2 soutěže Pavel Hrubý, nicméně těm nikdo nemusel zdůrazňovat, o co se hraje. Tlak elitní formace Moelleru vyústil přesnou přihrávkou Sýkory na Snopka, ten se bohužel místo střely snažil ještě hledat v zakončení Rolinka. Neujal se ani únik Koukala, jehož ránu ztlumil Franěk na výstroji, aniž by věděl jak. Profit Pardubic byla alespoň další přesilovka v řadě.

Početní výhody Pardubic ovšem nadále zůstávaly tou největší slabinou. Hosté se v poklidu ubránili a po návratu svého hráče okamžitě udeřili. Černý obral o kotouč Posmyka, okamžitě našel před brankou volného Jenáčka, který naštěstí pro Pardubice pálil mimo. O kontr se pokusil Kolář, jenž dostal puk hezky do jízdy, natlačil se i před obránce, ale blafák ve velké rychlosti nestačil dotáhnout.

Kolář s Koukalem byli ústředními postavami i další velké šance domácího celku. Rozborka litvínovské obrany byla téměř dokonalá, chyběl jenom ten gól. O další zteč se pokusil Sýkora, jenže byl zablokován a do nájezdu se řítil Rindoš. Snopek se ho dotkl holí a litvínovský forvard teatrálně upadl. Sudí Jeřábek i tak nařídil trestné střílení. K jeho exekuci se možná trochu překvapivě místo Reichla postavil Jenáček a jeho pokus o bekhendový blafák Lašák bez potíží vybruslil.

Úspěšný v koncovce nebyl ani Bahenský, který se dostal k puku po perfektním napadání svých spoluhráčů. Jednu z posledních šancí dostal domácí celek po faulu Ondřeje Poživila na Rolinka, ale blíže brance byli hosté. Rychlý výpad zakončoval z mezikruží Roman Tomas a Lašák musel bleskově do rozkleku. Zbytek přesilové hry byl ve znamení nekončícího pardubického trápení. To se přeneslo i do samého závěru, kdy sice Moeller zkusil ještě odvolat brankáře, ale porážce i přes všechnu snahu zabránit nedokázal.

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Prvních deset minut bylo z naší strany dobrých a plnili jsme na ledě všechno, co jsme si řekli v kabině. Začali jsme pak ale hrát ten náš profesorský hokej. A když soupeř začal s lepší organizovaností ve středním pásmu, tak jsme se těžko dostávali do útočné třetiny a neměli jsme tam už žádnou vyloženou šanci. V tomhle směru jsme propadli.“

Jaroslav Hübl (HC Litvínov): „My jsme to sem jeli vyloženě zkusit, měli jsme za sebou šest výborných zápasů a věděli jsme, že Pardubice doma musí. Začali jsme s dobrou obranou, ale v první třetině jsme moc nebruslili a nechali jsme domácí, aby byli aktivnější. Musel jsem o první přestávce trošku zvýšit hlas. Od druhé třetiny jsme začali bruslit, dali jsme gól na 2:1 a hráli jsme výborně dozadu. Čekali jsme pak na chybu, nějaké šance jsme měli, ale bohužel jsme je neproměnili a nedali i trestné střílení. Na druhou stranu jsme Pardubice moc do šancí nepustili. Získali jsme zlaté tři body, ale musíme jet dál. Náš cíl je play off a doufám, že se tam letos dostaneme.“