Český Telecom extraliga ledního hokeje, SF5, pátek 28.3.2003, Duhová aréna

7:2
1:1, 2:0, 4:1
Branky a nahrávky: 13:53 Divíšek (Sýkora; 5/5), 24:42 Mudroch (Sýkora, Pácal; 5/5), 39:46 Sýkora (Mikeska; 5/5), 50:57 Blažek (Lubina, Kudrna; 5/4), 53:34 Sýkora (5/5), 57:07 Janecký (5/5), 57:48 Tvrdík (Pištek, Pospíšil; 5/5) – 1:04 Janků (Čakajík; 5/5), 40:18 Ivan (5/5). Rozhodčí: Nečas, Minář – Bláha, Pešek. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 46:26. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 7:2. Stav série: 3:2.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Duben, D. Pospíšil, Čáslava, Janecký, Pácal, Mudroch – Kropáč, Mikeska, Pištek – P. Sýkora, T. Divíšek, Tvrdík – Kolář, Koukal, Průcha – Rolinek (40:00 Kudrna), Blažek, Lubina. Trenéři: Miloš Říha a Jiří Seidl.
Oceláři Třinec: Lakosil – Gřegořek, Malinský, Čakajík, Žabka, L. Procházka, Jančařík, Štefanka, Houdek – Zadina, Král, Pletka – Janků, Marek, Pavelek – Bordowski, Martynek, Skořepa – Ivan, Meluzín, Hašek. Trenéři: Pavel Marek a Aleš Mach.

Útočník Petr Sýkora přiblížil Pardubice postupu do finále hokejové extraligy. V pátém pokračování semifinálové série hrané na čtyři vítězná utkání vstřelil při výhře 7:2 dva gól, včetně vítězného, a na další dva přihrál. Vítěz základní části se tak ujal vedení 3:2 na zápasy a rozhodnout může už v neděli v Třinci.

Pardubický trenér Miloš Říha musel opět řešit potíže s obranou, protože vedle zraněných Zábranského a Michala Sýkory nemohl nastoupit ani Novotný. Do zadních řad se tak znovu zařadili útočníci Janecký a Pospíšil.

Vstup do utkání vyšel hostům, kteří se po 64 vteřinách ujali vedení. Čakajíkovo nahození brankář Svoboda vyrazil jen před sebe a Janků ho z dorážky překonal. Úvodní gól na chvíli rozpoutal sérii šancí. Nejdříve pálil zpoza obránce třinecký Zadina, na jeho pokus odpověděl Pištek. Pak po Pletkově nahození neuspěl proti Svobodovi Král, na druhé straně byla nebezpečná Dubnova tečovaná střela.

Následně přišly slabé chvíle třineckého obránce Malinského. Nejdříve mu sebral puk Petr Sýkora, ale na Lakosila nevyzrál. Ve 14. minutě Malinský minul puk na útočné modré čáře, po pravém křídle unikl opět Petr Sýkora a Divíšek po jeho přihrávce pohodlně skóroval.

Na začátku druhé části měli blíže k vedoucí brance opět svěřenci Pavla Marka, jenže po Štefankově střílené přihrávce v brankovišti zachránil situaci Duben a ve 25. minutě opět zaúřadoval Petr Sýkora. Dostal se s Mudrochem do přečíslení proti Jančaříkovi a pardubický bek poslal puk přesně k tyči Lakosilovy branky.

Oceláři pak promarnili množství příležitostí ke smazání náskoku domácích. Marek v přesilové hře v jasné šanci minul puk, Skořepa zamířil z dorážky do horní tyče a neuspěli ani Hašek a Janků. V závěru třetiny přečkaly Pardubice oslabení, s návratem vyloučeného Mudrocha na led našlápl Petr Sýkora, ujel opět Malinskému a rychlý brejk zakončil mezi betony třineckého brankáře.

Hned po osmnácti sekundách třetí části však zase inkasovali Východočeši. Na Ivanovu ránu neměl Svoboda nárok. Vzápětí se vyznamenal proti Pavelkovi a Marek opět neměl přesnou mušku. Získat domácím znovu dvoubrankový náskok mohl Kudrna, který nahradil v sestavě Rolinka, ale bekhendem přehodil branku.

Deset minut před koncem v přesilové hře už uspěl Blažek, jenž hrál svůj 499. extraligový zápas. V 54. minutě ještě završil své skvělé představení Petr Sýkora. Vystihl nepřesnou rozehrávku soupeře a Lakosila podruhé přelstil. Třinecký gólman si vypil kalich hořkosti až do dna. V 58. minutě ho nejdříve překvapil odskok puku po nahození kapitána Janeckého a sedmý gól přidal za chvíli Tvrdík.

Jiří Seidl (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Začali jsme pomaleji a čekali na to, s čím soupeř přijde. Po inkasovaném gólu jsme už měli zápas jasně pod kontrolou. Ve třetí třetině nás trošku vyvedl z míry kuriózní gól na 3:2, kdy se puk odrazil od plexiskla. Bylo důležité, že jsme pak rychle dali čtvrtý gól. Andrej Novotný nemohl nastoupit, protože ráno dostal teplotu.“

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): „Do utkání jsme vstoupili velice dobře, hráči plnili taktické pokyny a dostali jsme se do vedení. Pak jsme se nechali příliš strhnout hrou a udělali několik chyb, za které jsme byli potrestáni. Opustilo nás štěstí, které naopak hodně přálo Pardubicím. Za stavu 2:3 jsme měli slibné šance, ale neproměnili jsme je. Zlomovým momentem byla přesilovka soupeře, při níž jsme inkasovali na 4:2. Pak už bylo rozhodnuto a dohrávalo se jen z povinnosti.“