Český Telecom extraliga ledního hokeje, SF6, neděle 30.3.2003, Zimní stadion Třinec

Oceláři Třinec

4:5p
1:1, 2:2, 1:1 – 0:1
Branky a nahrávky: 8:33 Zadina (Král, Pletka; 5/4), 24:54 Skořepa (Čakajík; 5/5), 33:11 Král (5/5), 43:07 Janků (5/5) – 9:56 Blažek (Lubina, Kudrna; 5/5), 21:42 Blažek (Mudroch, Kudrna; 4/5), 28:14 Koukal (Pácal; 5/5), 55:12 Koukal (4/5), 64:02 Blažek (Lubina; 5/5). Rozhodčí: Minář, Nečas – Český, Kostka. Vyloučení: 4:6, navíc Žabka 10 minut osobní trest. Využití: 1:2. Diváci: 4907. Střely na branku: 36:30. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3, 4:5. Konečný stav série: 2:4.
Oceláři Třinec: Lakosil – Gřegořek, Malinský, Čakajík, Žabka, L. Procházka, Jančařík, Štefanka, Houdek – Zadina, Král, Pletka – Janků, Marek, Pavelek – Bordowski, Martynek, Skořepa – Ivan, Meluzín, Hašek. Trenéři: Pavel Marek a Aleš Mach.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Duben, D. Pospíšil, Čáslava, Janecký, Pácal, Mudroch – Kropáč, Mikeska, Pištek – P. Sýkora, T. Divíšek, Tvrdík – Kolář, Koukal, Průcha – Rolínek (41. Kudrna), Blažek, Lubina. Trenéři: Miloš Říha a Jiří Seidl.

Hokejisté Pardubic postoupili po devíti letech do finále extraligy. Jejich hrdinou se dnes stal útočník Tomáš Blažek, který Třinec v šestém utkání série přemohl třemi góly. Ten rozhodující, jímž upravil stav na konečných 5:4, vsítil v páté minutě prodloužení. Třinec sezonu ukončil na čtvrtém místě.

Pomalejší rozjezd mohl Ocelářům rychle zkřížit plány. Jen v úvodních pěti minutách přežili tři krušné momenty. Dvakrát jim pohrozil mladík Průcha, ale jeho individuální průnik nejdříve zastavil Lakosil a poté do jeho dorážky, která už mířila do opuštěné branky, vložil hůl Čakajík. Mezitím zazvonilo Janeckého nahození od modré čáry ještě o tyčku třinecké branky.

Oceláři nabrali dech v první přesilovce. Kudrna se na trestné lavici ohřál jen sedmnáct sekund, než Král připravil křížným pasem ideální palebnou pozici pro Zadinu a ten nechytatelným příklepem napnul síťku. Pardubický útočník odčinil své vyloučení hned při dalším střídání, kdy po jeho přihrávce smazal vedení Ocelářů nekompromisním způsobem Blažek. Domácí pak měli opticky navrch, ale soupeř jejich ofenzivu držel v bezpečné vzdálenosti od Svobodovy branky.

Domácí však prospali také začátek druhé části a Pardubice soupeře dvakrát zasáhly jako přes kopírák. Oba góly se zrodily po perfektních tečích. Nejprve Blažek šikovně umístil do branky Kudrnovu střelu a využil už osmou přesilovku Pardubic v sérii. Ještě elegantněji zavěsil Koukal, který v pádu holí přizvedl ránu Pácala.

Ani dvougólová ztráta však Oceláře nezlomila. Už bez zdravotně indisponovaného Pavelka se během čtyř minut v polovině utkání vrátili do hry. Skořepa s pomocí vlastní brusle snížil a po Mikeskově omylu v rozehrávce se nadvakrát prosadil i Král. Obrat mohl ještě před přestávkou dokonat Janků, ale v nájezdu na Svobodu potvrdil pověst spalovače šancí.

Pravé křídlo Markovy formace si nakonec vše vynahradilo v úvodu třetího dějství. Janků vystihl za pardubickou brankou Pištekovu přihrávku a puk bleskurychle protlačil mezi Svobodovými betony.

Z krize hosty pozvedlo stažení hry na tři útoky a také náhoda. V 56. minutě Koukal na sklonku pardubické přesilovky od zadního mantinelu naslepo vracel puk před třineckou branku a rozjetý domácí bek Jančařík si jej usměrnil bruslí do vlastní branky. Zpražení Oceláři nechali třicet sekund před koncem uprchnout dokonce ještě Sýkoru, ale jeho střela se jen otřela o tyčku.

Hosté si už nakonec postup nenechali uniknout. V prodloužení byli aktivnější a po Lubinově akci jim Blažek střelou mezi Lakosilovy chrániče zajistil účast v boji o titul.

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): „Hráčům musím za celou sérii poděkovat, bylo to ohromně náročné. Potkala nás obrovská smůla, když nešťastným vlastním gólem jsme dneska sérii vlastně ztratili. Předtím se nám povedlo nepříznivý vývoj otočit, ale jeden smolný okamžik a Koukalův gól pět minut před koncem naši snahu definitivně pohřbil.“

Jiří Seidl (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Dnes jsme do Třince jeli s jednoznačným cílem sérii ukončit a to se povedlo. Zápas jsme výborně rozehráli, ale pak jsme si vše sami zkomplikovali tím, že za stavu 3:1 jsme naši hru otevřeli víc, než bylo potřeba. Domácí stav otočili, ale i potom se ukázala naše obrovská kolektivní síla a touha po vítězství. Díky ní jsme nakonec utkání dotáhli do vítězného konce.“