7.8.2007

Vítězná repríza finále. Pardubice udolaly v poháru i Spartu Praha

AKTUALIZOVÁNO O FOTOGRAFIE! Veselý potlesk, pochvalu a nakonec i pohodovou děkovačku si vysloužili hokejisté HC Moeller Pardubice na chrudimském zimním stadionu. Ve druhém utkání Tipsport Hockey Cupu dnes porazili v repríze letošního extraligového finále pražskou Spartu 3:2. Moeller se dostal do vedení 3:0 zásluhou úspěšné trefy Jaroslava Komy od modré čáry, střely švihem Petra Sýkory a pěkné kombinaci, na jejímž závěru byl Radovan Somík. Pražská Sparta sice dvěma góly Petra Tona snížila, ale Východočeši dokázali uhájit těsné vítězství, které je poslalo do čela skupiny C Tipsport Hockey Cupu.

THC 2, úterý 7.8.2007, Zimní stadion Chrudim

3:2
2:0, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 3:34 Koma (Ondřej), 8:28 Sýkora (Hlinka), 36:52 Somík (Richter) – 38:37 Ton (Melichárek), 50:50 Ton (Melichárek). Rozhodčí: Jeřábek – Hejduk, Křivský. Vyloučení: 9:14. Využití: 2:2. Diváci: 1470. Průběh utkání: 3:0, 3:2.
Dynamo Pardubice: Hylák – Snopek, Linhart, Čech, Koma, Richter, M. Šeda, J. Nakládal, Havíř – Sýkora, Rolinek, Hlinka – Somík, Blažek, Ondřej – L. Havel, Koukal, Cetkovský – Klejna, Rákos, Haluza. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Sparta Praha: Valent – Ptáček, Jerofejevs, Tabaček, Vojta, J. Nedvěd, Mrázek, Lukačovič, Cuník – Ton, Vaic, Dragoun – Langhammer, M. Havel, Hromas – Protivný, Švagrovský, Zelenka – Podlešák, Melichárek. Trenér: František Výborný.

Souboj posledních mistrů přilákal do chrudimské haly pěknou návštěvu, která se od první minuty mohla bavit pohledným hokejem. Do první vážnější šance se dostal ve 3. minutě domácí forvard Daniel Rákos, ten prolétl po levé straně, ale nemířil nejpřesněji.

O chvíli později ale Pardubice udeřily gólově. Na trestné lavici seděl sparťan Tomáš Protivný za hákování a výhodu přetavil v gólovou obránce Jaroslav Koma. Jeho střela z voleje po přihrávce Zdeňka Ondřeje si proklestila cestu mezi betony Michala Valenta – 1:0.

Na opačné straně se Alexandr Hylák v brance HC Moeller Pardubice prvně výrazněji zapotil o dvě minuty později, když průraznou střelu Jaroslava Nedvěda od modré čáry likvidoval helmou.

V 9. minutě zvýšil pardubické vedení na 2:0 Petr Sýkora. Dostal parádně nahráno od Miroslava Hlinky a z prostoru mezi kruhy se švihem nemýlil.

Zaplněný chrudimský stadionek sledoval parádní podívanou, na východ Čech se vydala i skupina sparťanských fanoušků, která se také starala o přátelskou atmosféru. V 18. minutě Radovan Somík dorážel nadějnou situaci pro domácí, ale výsledkem bylo chycení puku před brankovou čárou a následné dva tresty pro Pardubice a jeden pro hráče pražského mužstva.

I druhé dějství bavilo všechny přítomné pohodovým hokejem. Na jeho počátku byli v krátkém sledu vyloučeni dva sparťané, ale Moeller výhodu nevyužil. Byť Petr Sýkora několikrát velice nebezpečně vypálil od modré lajny.

Ve 30. minutě se zase nebezpečně prohnal levou stranou Tibor Melichárek, ale jeho průnik skončil střelou nad pardubickou klec. Chrudimská hala se bavila útočným hokejem obou mužstev.

A v závěru prostředního dějství se dočkala i dvou branek. Pohledná kombinace domácích přinesla vedení 3:0, když puk putoval od Tomáše Blažka k Martinu Richterovi, jenž vybídl ke skórování Radovana Somíka. Ten byl před bránou nekrytý.

Tříbrankový náskok Východočechů netrval dlouho. Po asistenci Tibora Melichárka se přesně trefil Petr Ton – 3:1. V závěru druhé dvacetiminutovky byli ještě v tentýž čas vyloučeni domácí Tomáš Blažek a Jaroslav Koma. Sparťanská výhoda pět na tři se překulila do třetí třetiny.

I v ní Moeller odolal náporu hostujících borců. Velká obětavost domácích a také trocha štěstí slavila v těchto momentech úspěch pro Pardubice.

Ve 43. minutě si domácí hodně oddechli po dvou velkých šancí Michala Dragouna a Karla Hromase. Pardubická odpověď na sebe nenechala dlouho čekat: důrazný průnik Miroslava Hlinky ale cestu ke změně skóre rovněž nenašel.

Pražané se ale nevzdávali, spíše naopak. V 51. minutě využili přesilovku po stejné spolupráci jako v posledním případě. Petru Tonovi přihrával Tibor Melichárek – 3:2.

Pardubice měly velkou šanci zvýšit náskok v další fázi, kdy byli postupně vyloučeni Matěj Cuník (držení), Petr Ton (zdržování hry) a František Ptáček (držení). Moeller přes místy drtivý tlak dlouhou výhodu nevyužil.

V závěru ale Východočeši ubránili těsné vítězství aktivní hrou, Sparta se nedostala ani ke hře bez brankáře. Pardubice díky druhému vítězství v Tipsport Hockey Cupu poskočily v tabulce skupiny C na první místo.

Pavel Rohlík (HC Moeller Pardubice): „Bylo to podobné utkání jako proti Liberci – tedy v tempu, nasazení. Mělo to náboj, trošku jsme podcenili vedení 3:0, kdy pětatřicet minut jsme hráli výborně, ale pak jsme trochu povolili a udělali z toho trochu drama. Nakonec jsme ale vítězství uhájili, jsme rádi, že jsme vyhráli. Byla to výborná příprava, skvělé utkání.“