22.1.2008

Můj dům, můj hrad. Pardubice nedobyly sparťanský led

PRAHA — Dvě vítězství, dvě porážky. Takovou mají hokejisté HC Moeller Pardubice bilanci s pražskou Spartou v základní části této sezoně. V dnešním utkání 44. kola Pardubičtí nesehráli vyloženě zlý zápas, ale nedokázali proměnit šance, naopak Pražané ano, třikrát skórovali v přesilovce. Sparta vedla po první třetině, Moeller zásluhou Jana Starého srovnal na počátku prostředního dějství. Pak ale domácí třemi góly utekli a rozhodli zápas. V závěru zápasu snižoval Jiří Cetkovský na 2:4 z pardubického pohledu, poslední slovo měl ale Petr Nedvěd.

O2 extraliga, 44. kolo, úterý 22.1.2008, Aréna HC Sparta Praha

5:2
1:0, 3:1, 1:1
Branky a nahrávky: 14:35 Černošek (Dragoun), 30:15 Ton z trestného střílení, 30:58 Langhammer (Jerofejevs), 39:41 Netík (Vykoukal), 57:35 Nedvěd (Netík) – 27:22 Starý (Koukal), 54:08 Cetkovský (Pucher). Rozhodčí: Mikula – Kalivoda, Svoboda. Vyloučení: 9:9, navíc Černošek – Havíř oba 10 minut osobní trest. Využití: 3:1. Diváci: 7768. Střely na branku: 37:20. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2.
Sparta Praha: Duba – Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Cuník, Černošek, Hanzlík, Protivný – Ton, Sivek, Netík – Mrňa, P. Nedvěd, Melichárek – Vaic, Langhammer, Dragoun – Hromas, Švagrovský, Podlešák – Vondráčekk. Trenéři: František Výborný a Marian Jelínek.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, M. Šeda, J. Nakládal, Linhart, Koma, Havíř, Posmyk, Kolář – Sýkora, Rolinek, Tvrdík – Cetkovský, Pucher, Somík – Kolář, Koukal, Starý – Klejna, Rákos, Ondřej. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.

On line přenos Zápis o utkání Referát ČTK

Střelu Černoška pardubický gólman neviděl a Sparta vedla

Úvod zápasu obstaralo dlouhé pardubické oslabení poté, co Michal Tvrdík fauloval vysokou holí. Pardubice však tuto nevýhodu přečkaly a naopak samy mohly udeřit. Ujela dvojice Petr Sýkora – Tomáš Rolinek. Nejlepší pardubický střelec vypálil, ale sparťan Duba jeho pokus vykryl. Tábor pardubických fanoušků si jen povzdechl.

Hosté měli o chvíli později výhodu přesilové hry, ale tu nevyužili. Největší šanci v ní měl agilní útočník Rolinek, jenž si hezky nabruslil mezi kruhy, ale gólman Sparty jeho střelu vykryl. V následné hře pět na pět se radovali domácí. Marek Černošek propálil od modré čáry naprosto vše, co mu stálo v cestě – 1:0.

V závěru prvního dějství měly nejprve Pardubice výhodu přesilové hry poté, co Petr Ton podrazil soupeře. Hosté ale tuto nabídnutou šanci nevyužili, stejně tak Pražané nezkrátili dvě minuty Davida Havíře.

Pardubice srovnaly krok, Sparta pak třemi góly utekla

Moeller vstoupil do prostředního dějství aktivněji, rychlými akcemi dostával domácí borce pod tlak. Výsledkem byla zprvu přesilovka po faulu Matěje Cuníka. Východočeši dostali soupeře pod soustavný tlak, ale sparťané se zvládli ubránit.

Jenže o chvíli později Pardubice vyrovnaly. Chvíli na to, co se sparťanský bek vrátil mezi mantinely, tak zafungovala spolupráce útočníka Petra Koukala s Janem Starým, který nabídnutou šanci, když byl sám před gólmanem zužitkoval – 1:1.

Vyrovnaný stav ale vydržel ani ne tři minuty. Rozhodčí Mikula, jenž se dopustil chyb na obou stranách, odpískal Janu Snopkovi podražení a domácí měli výhodu přesilové hry. A během ní dvakrát (!) gólově udeřili.

V ní totiž ujel Michal Sivek a obránce David Havíř podle rozhodčího Mikuly jej fauloval. Gesto zkřížených rukou nad hlavou hlavního arbitra nabídlo obrovskou šanci Petru Tonovi. Nutno podotknout, že toto posouzení bylo přinejmenším sporné, z tribuny se zdálo, že pardubický bek vypíchl útočníkovi Sparty puk a až poté Sivek upadl. Petr Ton však prokázal, že disciplínu trestných střílení ovládá dokonale: rychlý nájezd, vytáhnutí gólmana a blafák do bekhendu – 2:1.

V téže minutě stihl Aleksandrs Jerofejevs vypálit od modré přímo na hůl Jakuba Langhammera před bránou. Ten tečoval umně – 3:1.

Kuriózní moment nastal ve 36. minutě. Obránce David Havíř dojížděl soupeře, který měl kotouč. Při snaze získat černou gumu však srazil hlavního rozhodčího, jehož pád rozhodně nebyl bezpečný. Arbitr Mikula vyloučil pardubického beka zcela nesmyslně na deset minut.

Pokud měl názor, že jej zadák Moelleru „sejmul“ úmyslně, měl jej vyloučit do konce zápasu, v opačném případě ho neměl posílat za katr vůbec. Každopádně nečekané a zajímavé rozhodnutí.

Sparta pak zaktivizovala hru, přitom ještě pár minut předtím to byly Pardubice, které aktivněji dobíjely soupeřovu defenzívu. Přes 7000 diváků v pražské hale se radovalo z branky ve 39. minutě, ale tu arbitr neuznal, protože ukvapeně přerušil hru. Zde Pardubicím pomohl.

Domácí však stihli do konce prostřední dvacetiminutovky své vedení navýšit – Tomáš Netík vlétl do pásma, objel pardubického beka, dostal se do efektního zakončení bekhendem. Ján Lašák se pokusil jeho akci vypíchnout holí, ale neuspěl – 4:1.

Jiří Cetkovský snížil na 2:4 z pardubického pohledu, na zvrat neměl Moeller síly

Moeller se snažil ve třetí třetině minimálně korigovat náskok soupeře. K tomu měl několik možností v přesilových hrách. V nich postupně nebezpečně pálili Tomáš Linhart, Petr Sýkora, šanci měl i Peter Pucher. Ne a ne se prosadit borec v bílém.

Ze snížení se Východočeši radovali v čase 54:08, kdy hru jednoho muže v poli navíc zužitkoval Jiří Cetkovský. Ten dostal vynikající pas od Petera Puchera, který proměnil efektním „volejem“ – 4:2.

Pardubice se snažily, bojovaly. Ale proti byla nejen poměrně konsolidovaná obrana Pražanů, ale i nastupující únava. Hlavně v závěru bylo na hostech znatelné, že zdaleka nejsou po fyzické stránce ve své kůži. Není se čemu divit, ještě včera většina z nich ležela v postelích a překonávala virózu.

Pražané tak vítězství bez obtíží uhájili, v 58. minutě navíc obrana Moelleru pozapomněla na Petra Nedvěda v předbrankovém prostoru. Ten hbitě využil Netíkův pas od mantinelu a uzavřel účet duelu – 5:2.

Hokejisté HC Moeller Pardubice nepředvedli v Praze špatný výkon. Na zisk bodů ale jejich dnešní snaha dnes nebyla. Další zápas čeká na Pardubice již ve čtvrtek, kdy od 17.25 hodin přivítají Litvínov v nesmírně důležitém souboji o play off.

František Výborný (HC Sparta Praha): „Nastartoval nás gól Petra Tona na 2:1, kdy jsme dali dva góly v přesilovce. Poté mužstvo podalo velmi dobrý výkon, pokračovalo v aktivním hokeji, který jsme hráli na Slavii a moc jsme Pardubice k ničemu nepustili. Inkasovaným gólem v přesilovce se to mohlo zkomplikovat, ale to se nestalo. Kéž by nám podobné výkony vydržely déle.“

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „V první třetině byl zápas celkem vyrovnaný, rozhodlo se ve druhé třetině. Že dnes přišli prakticky všichni hráči jsem rád, nemuseli jsme čekat do poslední chvíli na juniory a vymýšlet jiné varianty. S denní pauzou to ale nebylo jednoduché a někteří chodili rychleji střídat. V příštím zápase to snad už bude lepší. Dnes jsme ale nedodržovali věci, které jsme si ráno řekli, proto jsme prohráli.“