28.10.2023

Pardubičtí junioři ukončili nelichotivou sérii a porazili Přerov

Hokejovou část sobotního svátečního odpoledne v Pardubicích obstaral zápas 20. kola DHL extraligy juniorů. Dynamo i Přerov chtěly v malé hale enteria areny přerušit sérii tří porážek. To se povedlo domácím. K vítězství 4:1 v duelu plném vyloučení gólově přispěli Burda, Paleček, Fiala a Jaša.

Extraliga juniorů, 20. kolo, sobota 28.10.2023, Pardubice, enteria arena

Přerov

4:1
2:0, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 11:16 Burda (Gromadzki, Kaštánek; 5/5), 12:16 Paleček (Kalužík, Jaša; 5/5), 29:59 Fiala (Helikar, Burda; 5/3), 51:25 Jaša (Tomas; 5/5) – 21:47 Ozollapa (Tomiga, Bárta; 5/4). Rozhodčí: Pastier, Hacaperka – Kučera, Hlinka. Diváci: 70. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. Střely na branku: 28:37. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
Dynamo Pardubice: Vilém – Koudelka, Kubánek, Rájek, Švec, Hebek, Šmerda, Kaštánek – Fiala, Helikar, Pilař, Paleček, Gromadzki, Bartoň, Kalužík, Burda, Krčál, Yevtiekhov, Tomas, Jaša.
Přerov: Žurek – Tomiga, Billa, Bárta, Janek, Škňouřil, Koblížek, Polame – Halík, Nášel, Martiňák, Kuchta, Šťastný, Hlávka, Buršík, Ozollapa, Hradil, Kolařík, Hanák, Mašek.

Od začátku se hrálo v poměrně dobrém tempu, přičemž už v úvodní pětiminutovce byly oba týmy blízko gólu. Domácí brankář Lukáš Vilém uspěl tváří v tvář osamocenému Martiňákovi, přerovského gólmana o chvíli později zachránila tyč.

Důležitá pasáž přišla po polovině první třetiny, kdy v rozmezí jedné minuty skórovali dva pardubičtí hokejisté. Ve 12. minutě kapitán Daniel Burda zužitkoval své aktivní napadání soupeřovy rozehrávky v obranném pásmu, když po zisku kotouče vydařenou kličkou překonal Žurka. Brzy nato Zubři neubránili střílejícího Adama Palečka, jenž zvýšil na 2:0. V 18. minutě zachránila branková konstrukce také Viléma.

Nedlouho po zahájení druhé části se nechal za vysokou hůl vyloučit Kubánek, což Hanáci potrestali snižujícím zásahem. Přesilovková rána Lotyše Raulse Ozollapy od modré čáry se totiž zastavila až v síti brány Pardubic. Prostřední perioda se celkově nesla především ve znamení mnoha vyloučení. V polovině základní hrací doby šli ve stejnou chvíli za své fauly na trestnou lavici přerovští Bárta a Buršík. Početní výhodu pět na tři využil Adam Fiala, který stál na konci pohledné souhry napříč útočným pásmem.

Rozhodčí trestali provinění proti pravidlům ještě několikrát. To s sebou neslo i výraznější projevy emocí. Domácí straně se nelíbil především trest pro útočníka Helikara, který podle názoru sudích vyhrál buly rukou. Do druhé pauzy se nicméně skóre již neměnilo.

V 52. minutě však ano a opět se radovali Východočeši. Přerovská defenziva ponechala před vlastním brankovištěm zcela neobsazeného Tomáše Jašu. Ten po Tomasově přihrávce nezaváhal a určil konečný výsledek 4:1. Pardubičtí junioři tedy porazili Přerov i potřetí v sezoně a na pátém místě extraligové tabulky východní skupiny mají 28 bodů.

Martin Koudelka (asistent trenéra HC Dynamo Pardubice): „Pro nás to byl těžký zápas, protože na sobě máme deku. Z této krize se musíme dostat sami. Byl to takový upracovaný výkon, ale na hráčích bylo vidět, že chtějí vyhrát, navzdory tomu, že jsou teď psychicky dole. Myslím si, že výsledek 4:1 je skvělý. Na nás nyní je, abychom se namotivovali na silnější soupeře. Musíme začít bodovat a pravidelně vyhrávat, abychom se dostali do té postupové skupiny. Teď je to i o práci s psychikou a naladění týmu, aby si začal věřit. Hráči musí hlavně chtít vítězit.“

Pavel Neuman (hlavní trenér HC ZUBR Přerov): „Myslím si, že z celkového pohledu jsme neodehráli špatné utkání. Škoda laciných gólů v první třetině. Ve druhé hrál soupeř skoro dvouminutovou přesilovku pět na tři, ale my jsme měli také dlouhou stejnou početní výhodu. Pardubice ji využily, takže po dvou třetinách vedly 3:1. Ve třetí části jsme se snažili výsledek zvrátit, ale nevyšlo to.“