8.11.2011

Pardubicím dohrávka v Ostravě nevyšla, Východočeši padli v závěru

OSTRAVA — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli v dohrávce 1. kola Tipsport extraligy Vítkovicím 3:5. Východočeši v duelu vedli 1:0 a 3:2, Ostravané ale v přetahované uspěli i přes dva gólové zápisy Pavla Brendla.

Tipsport extraliga, 1. kolo, úterý 8.11.2011, ČEZ Aréna

Vítkovice

5:3
1:1, 1:1, 3:1
Branky a nahrávky: 17:25 J. Káňa (Kudělka, Burger), 35:14 Walker (Svoboda, Pohl), 41:41 Szturc (Strapáč), 56:10 J. Káňa (Pohl, Burger), 59:52 Rehák (Burger, Štefanka) – 7:16 Brendl (Sičák), 36:27 Brendl, 41:00 Buchtele (Kousal, Kočí). Rozhodčí: Blecha, Trombík – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Diváci: 4017. Střely na branku: 38:31. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 5:3. Nejlepší hráči: Jan Káňa – Pavel Brendl.
Vítkovice: Málek – Malík, Kudělka, Sloboda, Rehák, Bartoň, Ovčačík – Ujčík, Burger, J. Káňa – Pohl, Húževka, Walker – Šedivý, Strapáč, Szturc – Pabiška, Štefanka, T. Káňa. Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.
Dynamo Pardubice: Růžička – Sičák, Kolář II, Píša, V. Kočí, Benák, Borer, Drtina – Kolář I, Koukal, Brendl – Bartek, Buchtele, Kousal – Sim, Elkins, Zohorna – Radil, Nahodil, Rákos. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Pardubice nastoupily na ostravském ledě se změnami v sestavě. Vrátil se do ní Tomáš Zohorna, od začátku utkání nastoupil v první formaci Pavel Brendl.

Na Brendlovu trefu odpověděly Vítkovice v přesilovce

První vážnější šanci zápasu měl domácí celek, vítkovický kanonýr Viktor Ujčík už ve 4. minutě nastřelil tyč Růžičkovy branky. Poté v protiútoku nebezpečně zakončoval Pavel Brendl, ale tentokrát neuspěl.

Co se mu nepovedlo hned zkraje zápasu, to mu vyšlo v 8. minutě. Pavel Brendl dostal kotouč do rychlé jízdy a svůj únik zakončil přesnou a ostrou střelou na vyrážečku Romana Málka – 0:1.

Vítkovice mohly srovnat záhy, obránce Rehák trefil brankovou konstrukci, pak měl pardubický gólman práci po nebezpečném nahození, které se od zadního mantinelu skutálelo do nebezpečí před brankou.

Ve 12. minutě mohla srovnat dvojice Roman Szturc – Ondrej Šedivý. Jejich spolupráce ale neskončila přímým ohrožením Martina Růžičky. Ten pak viděl, jak Robert Kousal v 15. minutě vstřelil branku ale pardubický mladík měl při své teči hůl nad horní konstrukcí branky, a tak jeho trefa nemohla být uznána jako golfová.

Vítkovicím pomohla k vyrovnání přesilová hra. Jan Káňa ji využil hned hned po jedenácti vteřinách. Ostravský útočník si najel před branku, odtud dorazil Kudělkovu střelu od modré čáry – 1:1.

Pavel Brendl svým druhým gólem vyrovnal

Pardubice v úvodu prostřední části hry dohrávaly přesilovku, tu ale nevyužily, ba se ani nedostaly do vážnější střelecké příležitosti, která by zaváněla gólovým momentem. V další fázi zápasu sledovala ani ne z poloviny zaplněná ostravská ČEZ Arena oboustranně aktivní hokej, kterému však chyběly výraznější šance.

K té pomohla pardubická přesilovka a únik Jiřího Burgera. Ostravský střelec získal ve středním pásmu kotouč a upaloval s ním na Růžičkovu kasu. Její strážce jej ale vychytal. Roman Málek na straně druhé zase pozoroval Coreyho Elkinse, kterak po Malíkově objetí z vnějšku rozhoupal brankovou síť.

Vítkovice poslal do vedení Australan Walker. Tenhle šikovný junior dostal přihrávku skrze pásmo a střelou z první překonal Martina Růžičku – 2:1.

Vedení domácím dlouho nevydrželo. Svou odpověď si v podobě srovnání připravil Pavel Brendl. Ten vstřelil čtvrtý gól ve čtvrtém zápase za Pardubice! Svůj únik zakončil blafákem do bekhendu, provedl jej znamenitě – 2:2.

V závěru druhé třetině mohl skórovat Aleš Píša, jeho rána od modré v brance neskončila, po něm objel Málkovu branku Daniel Rákos, ale ani on neuspěl. Pardubice se ve druhém dějství zvedly, zatímco v první třetině Vítkovice svého soupeře přestřílely výrazně 19:7, v dalším to bylo takřka stejné – 9:8 pro Pardubice.

Po Buchtelově trefě pálily jen Vítkovice

Nástup do rozhodující dvacetiminutovky vyšel svěřencům trenérské dvojice Pavel Hynek – Ladislav Lubina. Pardubice dostala do vedení dvojice Robert Kousal – Jan Buchtele. Druhý jmenovaný dostal kotouč do zakončení a to provedl s bravurou – 2:3.

Nabyté vedení ale vydrželo hostům pouze jedenačtyřicet sekund. Roman Szturc využil drobného zaváhání bílé obrany a v rychlé akci prostřelil brankáře Růžičku – 3:3. O chvíli později mohl Vítkovicím vrátit vedení Nathan Walker, ale z bezprostřední blízkosti pardubického gólmana nepřelstil.

Pardubice měly možnost strhnout vedení na svou stranu ve dvou početních výhodách, ve 49. minutě Vítkovice špatně střídaly, o minutu později fauloval Robert Kousal. Hosty ale mrzela nevyužitá přesilovka po Strapáčově držení v čase 52:52.

230 sekund před koncem základní hrací doby se k poskakujícímu kotouči dostal Jan Káňa a vítkovický střelec přidal druhý svůj zásah v úterním večeru – 4:3. Žádný z pardubických obránců nedokázal puk odpálit mimo…

Pardubice pak vrhly všechny svoje síly do útoků, v poslední minutě hrály dokonce bez brankáře, ale tentokrát se jim risk nezdařil. Navíc osm sekund před koncem ujel Denis Rehák a zpečetil vítkovické vítězství – 5:3.

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): „V první třetině jsme měli na víc, soupeř jen využil naši chybu. Ceníme si ale vítězství po výkonu, kdy hráči šli jasně na krev. Hráli jsme doma třetí zápas v řadě, což je při našem stylu, při kterém se doma snažíme nahánět soupeře, hrát aktivně a agresivně, strašně těžké. To se jednoznačně projevilo ve druhé třetině, kdy hráči šlapali vodu. Tohle vítězství je strašně cenné tím, že hráči šli na krev.“

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Na nás se projevila únava z dlouhé série zápasů v říjnu. Myslím, že jsme doplatili na náročný program. Jinak zápas ovlivnila čtyři zbytečná vyloučení, kdy se hráči dopustili faulů v útočné třetině, což by se v tak vyrovnaném zápase stávat nemělo. Dva zákroky také byly potrestány gólem. Byli jsme absolutně neplodní v přesilových hrách. To byly dva rozhodující faktory.“