24.3.2019
Kamila Ströerová, Jan Hrabal

Mladíci Dynama se v Karlových Varech neztratili

KARLOVY VARY — Ve značně omlazené sestavě nastoupili hokejisté Pardubic ke svému poslednímu utkání play out. S Karlovými Vary, které hrály v úplném složení, pracovali s velkou snahou, nakonec s Energií prohráli 1:2. Jedinou branku Východočechů vsítil Michal Pochobradský, jehož prudká rána ze střední vzdálenosti byla první gólovou v Tipsport extralize.

Tipsport extraliga, UDR6, neděle 24.3.2019, KV Arena

Karlovy Vary

2:1
0:0, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 37:02 Kohout (Kozák; 5/5), 54:20 Rachůnek (Beránek; 5/5) – 53:04 Pochobradský (Bučko; 5/5). Rozhodčí: Petružálek, Svoboda – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:4 (1:2, 1:2, 1:0). Bez využití. Diváci: 2553. Střely na branku: 38:23 (5:6, 20:8, 13:9). Srážky: 6:8. Vhazování: 39:13. Blokované střely: 12:5. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
Karlovy Vary: Bednář – Šenkeřík, Plutnar, Kozák, Tureček, Rohan, Sičák, Forman – Beránek, Gríger, Rachůnek – Šik, Kverka, Stloukal – Kohout, Skuhravý, Černý – Křemen, Mikúš, Lapšanský.
Dynamo Pardubice: Vlk (33:30 Nečas) – Oliva, Budík, Nedbal, Děrvuk, Porseland, Mert, Bučko – Machač, Voženílek, Chára – Koffer, Rohlík, Pochobradský – Matýs, Kostka, Rozlílek – Antoníček.

V úvodní třetině se ani jeden z celků gólově neradoval. Mnoho šancí k vidění také nebylo. Energie si navíc ihned v páté minutě zahrála oslabení, když na trestnou lavici zavítal Otakar Šik. Dvouminutová přesilová hra nepřišla Pardubicím žádné ovoce. Hostující se těžko dostávali ke střele, když už k nějaké ale došlo, připraven byl Jan Bednář s perfektním zákrokem. Početní převahy se dočkaly také Karlovy Vary, ani ty se však nedostaly do větší šance, která by ohrozila zatím vyrovnané skóre.

Až v 11. minutě byla k vidění větší šance, kterou měli na hokejkách Karlovarští. Kverka těsně před brankovištěm ještě nahrál na Petra Stloukala, ale ten nedokázal zakončit. Výtečnou střelou se prezentoval Petr Šenkeřík, ale Vlk v brankovišti hostů zlikvidoval jeho pokus. Třetině se dohrála v klidnějším režimu, kdy týmy se střídavě pouštěly do útoku, ale nepodařilo se nikomu zakončit.

Druhá část se nesla v podobném duchu jako první dějství. Přechody přes střední pásmo a případné udržení se v útočné třetině dělalo obou týmům problém. Do slibné pozice se dostal Gríger, který zakončoval z velkého úhlu. Vlk střelu stačil vyrazit betonem. Další střela padla z hole Vladimíra Sičák, ale pardubický brankář střelu schoval do bezpečí. Nebezpeční byli také hosté. Koffer z otočky nahrál na Pochobradského, který střelou z mezikruží nepřekonal bezchybného Bednáře. Do útoku se poté dostali Karlovarští, kotouč na hokejce držel Martin Kohout, pálil z levého kruhu, puk se odrazil zpět na jeho hůl a nepodařilo se mu zasunout jej do prázdné brány.

Šest minut před koncem druhé části se změnili brankáři v pardubické svatyni, Vlka vystřídal Nečas. Ve 35. minutě si připravil dělovku od modré čáry Sičák, ale Načas byl připravený. Tři minuty do konce druhé periody a Energie se zaradovala. Ruce nad hlavu zdvihl Martin Kohout, který poslal sice střelu z velkého úhlu, ale ta si přesto našla cestu za Nečasova záda – 1:0. Proběhlo testování trenérské výzvy, gól byl uznán.

Do závěrečného dějství si Energie nesla jednobrankový náskok. Do střely se bleskově dostal Macháč, ale tváří tvář Bednářovy neuspěl. Po střele Lapšanského se před Nečasem dostal ke střele ještě Tomáš Mikúš, ten o milimetry minul pardubickou klec. Aktivnějším celkem na ledové ploše byla Energie, která i několik minut držela hostující tým ve vlastní třetině a pokoušela se znovu prosadit nad Dynamem. Blízko k tomu byl například Dávid Gríger, který se na hraně branky Nečase pokoušel zasunout puk za brankovou čáru. Naopak na druhé straně se pokoušel srovnal Ondřej Rohlík, ale střelu pokryl Jan Bednář lapačkou.

Se šancemi se najednou roztrhl pytel. Rohan poslal dělovku na Nečase, ten střelu dokázal zastavit. Znovu pokus Rohlíka, který ani na druhý pokus nedokázal překonat karlovarského mladíka v brance. Za zmínku stojí obrovská šance Otakara Šika, který získal puk ve vlastní obranné třetině, proplul kolem trestné lavice, zbavil se dotěrných obránců Pardubic, a ještě se pokoušel prosadit střelecky, to se mu už ale nepodařilo.

Necelých sedm minut před koncem třetí části Michal Pochobradský srovnal skóre krásnou střelou z levé strany kluziště – 1:1. Ve 44. minutě se do vedení ale dostaly zpět Karlovy Vary. Po Beránkově přihrávce se k puku v prostoru mezikruží dostal Tomáš Rachůnek, který prostřelil vše, včetně Nečase a vrátit Energii do vedení – 2:1.

Poté se rozpoutalo doslova střelecké peklo v podání energetiků. Několik minut domácí bombardovali Nečase střelami ze všech úhlů, ten za svá záda již žádný puk nepustil. 30 vteřin před koncem zkusili hosté ještě hru se šesti bruslaři, když si Energie ještě zahrála oslabení, na trestnou lavici zamířil Jaromír Kverka za držení. Omlazené Dynamo na vyrovnání přes velkou snahu nedosáhlo.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): „Jsem rád, že se nám povedlo vyhrát poslední zápas sezony. Vždy se říká, když je poslední zápas vítězný, tak je sezona nějakým způsobem úspěšná. My ji jako úspěšnou hodnotíme, jelikož se nám ji podařilo zakončit bez účasti v baráži a tím zachránit i extraligu. Jsme za to neskutečně rádi. A také jsme rádi, že jsme se s domácími fanoušky, kteří nás nejenom dnes, ale po celou sezonu fantasticky podporovali, rozloučili vítězstvím. Chci jim poděkovat.“

Ladislav Lubina (HC Dynamo Pardubice): „Jak bylo vidět z naší sestavy, tak jsme k tomuto utkání přivezli pouze několik hráčů základní sestavy a juniorský tým. Nechtěli jsme riskovat v posledním utkání jakékoliv zranění, protože také nemáme moc široký kádr. Já jsem klukům v kabině poděkoval, protože si myslím, že k zápasu přistoupili, jak se sluší a patří. Podali bojovný výkon, ale jelikož jsme hráli jen na tři pětky, tak bylo vidět, že v závěru už klukům docházely síly a soupeř nás přehrával. Myslím, že v uvozovkách jako poslední zápas pro některé z nich to byla taková pěkná odměna za celou sezonu. Věřím, že je to namotivuje do další práce.“