21.2.2016
David Záruba

Dynamo se doma proti Olomouci neprosadilo

PARDUBICE — Hokejisté Pardubic prohráli v utkání 47. kola Tipsport extraligy 0:3 s Olomoucí. Hanáky nasměrovala k výhře první třetina, ve které ze třech střel vsítili dvě branky. Východočeši nenašli recept na výborně organizovanou obranu hostí, ti si pojistili výhru trefou při pardubické hře bez brankáře.

Tipsport extraliga, 47. kolo, neděle 21.2.2016, Tipsport arena

Olomouc

0:3
0:2, 0:0, 0:1
Branky a nahrávky: 8:07 Skrbek (Buc, Vyrůbalík; 4/5), 18:40 Jaroměřský (Eberle, Řípa; 5/5), 58:43 Holec (6/5). Rozhodčí: Polák, Šír – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 2:5 (1:2, 1:3, 0:0). Využití: 0:1. Diváci: 7591. Střely na branku: 27:20 (8:3, 11:10, 8:7). Srážky: 21:13. Vhazování: 29:18. Blokované střely: 19:10. Průběh utkání: 0:3. Nejlepší hráči: Dmitrij Monja – Jan Jaroměřský.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Štajnoch, Čáslava, Ščotka, Gregorc, Bokroš, Šeda, Zdráhal – Sýkora, Redenbach, Marcinko – Monja, Nahodil, Orsava – Rapáč, Tomášek, Poulíček – Voženílek, Kaut, Beran. Trenéři: Peter Draisaitl a Andrej Potajčuk.
Olomouc: Konrád – Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek – Buc, Herman, Laš – Eberle, Řípa, Holec – Skladaný, Húževka, Mikúš – Kucharczyk, Rác, Vodný. Trenéři: Zdeněk Venera a Jan Tomajko.

Hon za každým bodem pokračoval pro pardubické hokejisty domácím zápasem s Olomoucí. Hanáci byli doposud ve vzájemných zápasech úspěšnější, když jednou vyhráli za tři body a jednou v prodloužení. Dynamo dokázalo jednou ovládnout nájezdy.

Dynamo tlačilo, Olomouc střílela branky

Jako tradičně se hokejisté Dynama pokusili o ofenzivní nástup, díky čemuž byl už po minutě v šanci Nahodil, jenže zblízka trefil jen Konrádovo rameno. Pardubice soustavně dobývaly olomouckou svatyni i nadále a do další šance se dostal Marcinko, jehož pokus minul vytyčený prostor jen o centimetry.

Olomouc se nikam necpala, ale vyučovala v efektivitě. Při přesilové hře nepotřebovali hosté ani trefit branku a šli do vedení. Kotouč se po ráně Pavla Skrbka odrazil od zadního mantinelu do Maxwella a od něj putoval za čáru – 0:1. Domácí mohli rovněž odpovědět v početní převaze, hráli hned dvě po sobě, ale k větší šanci se nedostali.

A tak znovu úřadovali Hanáci. Obránce Jan Jaroměřský se dostal s pukem na střed hřiště a místo vymýšlení vypálil po zemi skrz těla před pardubickou brankou, čímž překvapil Maxwella a kotouč se dokutálel do sítě – 0:2.

Hosté drželi vedení

Olomouckým hráčům se solidním vedením v zádech narostlo sebevědomí a nadále doráželi na domácí branku. Zkraje druhé části po závaru před Maxwellem už mířil puk za brankovou čáru, ale pohotový Štajnoch v poslední chvíli zachránil situaci. Za chvíli se kolem obránců prohnal Herman a pálil do ramena domácího gólmana.

Defenzivně laděný zápas moc šancí nepřinášel. Oba týmy výrazněji zahrozily jen v přesilových hrách. Při té olomoucké se před Maxwellem zjevil Mikúš, ale jeho střela do branky neprošla. Na druhé straně měl velkou možnost Marcinko, jenže skákavý kotouč nedokázal doklepnout do sítě.

Pardubice cestu ke gólu nenašly

V posledním vzájemném domácím zápase dokázaly Pardubice otočit nepříznivý stav 1:3 a zvítězit. O něco podobného se chtěly pokusit i tentokrát. Lépe třetí část ale odstartovali hosté, kteří mohli brzo zvýšit, ale Maxwell střelu Skladaného vyrazil betonem do bezpečí.

Dynamo se snažilo zvýšit aktivitu a soupeře napadalo po celém hřišti. Čas ale rychle utíkal, několik minut se hrálo prakticky bez přerušení, což vyhovovalo spíše hostům, kteří tak v pohodě drželi dvoubrankové vedení. A to si navíc do další šance najel znovu Skladaný, ale souboj s domácím brankářem znovu nevyhrál.

Pardubice nemohly najít recept, jak na poctivou defenzívu Olomouce vyzrát. Ke kýžené brance nepomohla ani přibližně dvouminutová hra bez brankáře. V 59. minutě navíc ujel po mantinelu Miroslav Holec a střelou do opuštěné svatyně definitivně rozhodl – 0:3.

Peter Draisaitl (HC Dynamo Pardubice): „Zápasy dobře rozehráváme, ale bohužel se nám nedaří vstřelit první gól. Faktem je, že Olomouc vytěžila v první třetině ze dvou střel dva góly. To se pak těžko dohání. Měli jsme pak velké problémy, abychom se proti tak dobře bránícímu týmu prosadili. Přejít hráče v situaci jeden na jednoho nebo se dostat do přečíslení, to se nám dnes prostě nedařilo.“

Zdeněk Venera (HC Olomouc): „Z našeho pohledu to byl velice vydařený zápas. O výsledku prakticky rozhodla první třetina, kdy domácí hýřili aktivitou, ale my jsme byli velmi efektivní v koncovce. V dalších dvou třetinách nám stačilo hrát zodpovědně dozadu a pohlídat si soupeřovy přesilovky, domácí v nich celkem hrozili. Zápas jsme díky dobré obraně dotáhli do vítězného konce.“