20.11.2015
David Záruba

Dynamo bere dva body, otočilo duel s Olomoucí 4:3

PARDUBICE — Hokejisté Pardubic zdolali v utkání 21. kola Tipsport extraligy Olomouc 4:3 po nájezdech. Dynamo poslal do vedení po brilantní akci David Tomášek, Hanáci vedli o dva góly, Pardubice dokázaly obrovským vzepětím ve třetí třetině vyrovnat. Nejprve snížil obratnou tečí Tomáš Rolinek a v power play poslal zápas poprvé v letošní sezoně do prodloužení Blaž Gregorc. Nastavení rozdílovou branku nepřineslo, a tak musely rozhodnout samostatné nájezdy, v nich neinkasoval Karel Vejmelka, naopak stoprocentní byli David Tomášek, nejlepší hráč utkání, a Tyler Redenbach.

Tipsport extraliga, 21. kolo, pátek 20.11.2015, Tipsport arena

Olomouc

4:3sn
1:2, 0:1, 2:0 – 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 9:15 Tomášek (Ščotka, Štajnoch; 5/4), 46:23 Rolinek (Marcinko; 5/5), 59:22 Gregorc (6/5), rozhodující samostatný nájezd Tomášek – 14:25 Laš (Houdek; 4/5), 16:55 Herman (Holec, Matai; 5/5), 30:29 Knotek (Skrbek; 5/5). Rozhodčí: Fraňo, Horák – Jindra, Zíka. Vyloučení: 1:4 (1:3, 0:1, 0:0 – 0:0). Využití: 1:1. Diváci: 7210. Střely na branku: 25:20 (7:5, 6:4, 11:9 – 1:2). Srážky: 9:14. Vhazování: 31:34. Blokované střely: 5:1. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči: David Tomášek – Tomáš Vošvrda.
Dynamo Pardubice: Maxwell (20:00 Vejmelka) – Gregorc, Štajnoch, Čáslava, Nedbal, Ščotka, Bokroš, Šeda, Havlík – Sýkora, Nahodil, Rolinek – Svoboda, Redenbach, Marcinko – Poulíček, Tomášek, Voženílek – Šimun, Kaut, Moučka. Trenéři: Richard Král a Marek Zadina.
Olomouc: Vošvrda – Skrbek, Houdek, Jaroměřský, Valenta, Staněk, Ondrušek, Rašner – Buc, Knotek, Laš – Kafka, Zeman, Mikúš – Eberle, Řípa, Vodný – Matai, Herman, Holec. Trenéři: Zdeněk Venera a Jan Tomajko.

Před utkáním uctila Tipsport arena minutou ticha památku dnes zesnulého bývalého generálního manažera Pardubic Zbyňka Kusého.

Parádu Tomáška smazala Olomouc dvěma góly

Pardubicím se začátek zápasu vydařil a brzy si zajistily střeleckou převahu. Solidní šanci měl po zadovce od uzdraveného Redenbacha kapitán Čáslava, ale svůj krátký nájezd nezakončil přesně. Olomouc poprvé provětrala Maxwell díky ráně Ondruška.

Skóre se poprvé měnilo při přesilovce Dynama. Domácí nesehráli výhodu nijak znamenitě, ale pak si kotouč vzal David Tomášek a po krásném sólu přes půl hřiště zavěsil kotouč pod horní tyč – 1:0. Další přesilovku domácích už Mora ubránila bez úhony.

A naopak svojí početní výhodu Olomoučtí zužitkovali. Stačilo jim k tomu 12 vteřin. Marek Laš využil clony přes Maxwellem a střelou zápěstím od modré čáry vyrovnal – 1:1. Pardubický brankář pořádně ani nezareagoval.

Za dvě a půl minuty už hosté vedli. Po rychlém přečíslení měl dobrou pozici Holec, ale nedokázal ani zakončit. Kotouč mu nicméně utekl tak šikovně, že se dostal na brankoviště k Janu Hermanovi, který z otočky zakončil mezi Maxwellovy betony – 1:2.

Střídající Vejmelka třetímu gólu nezabránil

Dynamo si do druhé části přeneslo přesilovou hru, ale v ní Vošvrdu moc nepotrápilo, neboť Rolinkova střela mířila vedle branky. Podobně si domácí vedli i v následující početní výhodě, při které pálil Sýkora z ostrého úhlu jen do Vošvrdy. Už při hře pět na pět si první zákrok v zápase připsal Vejmelka, který nahradil o pauze Maxwella, když nadvakrát zlikvidoval zakončení Vodného.

Další šance se na obou stranách rodily těžko. Olomouc vystavěla hráz ve středním pásmu a přes ni se Dynamo těžko dostávalo. Hanákům pak stačila jediná šance, aby navýšili své vedení. Jan Knotek byl důrazný na brankovišti a bekhendovou střelou propasíroval kotouč skrz Vejmelkovy betony – 1:3.

Další radost hostů už pardubický brankář zhatil, když se rychle přesunul proti zakončení Zemana. Vošvrda moc práce neměl, a když už byl přinucen zasahovat, snadno zneškodnil Tomáškovu střelu. Minutu před koncem po Čáslavově ráně skákal kotouč kolem tyčky, avšak do branky nezamířil.

Dynamo obrovským úsilím vydřelo prodloužení

Dohnat dvoubrankovou ztrátu proti dobře bránícímu soupeři nebyl snadný úkol, ale Pardubice se snažily ukrojit část náskoku hned na startu třetí třetiny. Dynamo zvýšilo pohyb v útočném pásmu a častěji střílelo. Po úniku podél mantinelu provětral olomouckého brankáře Nahodil.

Výborné střídání pak předvedl třetí pardubický útok, ale střely Poulíčka ani Tomáška se neujaly. Vošvrda obě chytil s velkým štěstím. Tlak domácích nicméně neustával a ve 47. minutě přinesl snížení. Marcinko lehce nahodil kotouč před brankou, kde už byl se svou tečí připravený Tomáš Rolinek – 2:3.

Další výbornou nevyužil agilní Tomášek, který mířil jen do ramena Vošvrdy. Na druhé straně se musel činit i Vejmelka, když po brejku zneškodnil Mataiovu střelu mezi betony. Hra se oproti předchozím čtyřiceti minutám ohromně zrychlila a po průniku Sýkory musel znovu zasahovat i Vošvrda.

I přes neutuchající pardubickou snahu drželi hosté těsné vedení. Dvě minuty před závěrečnou sirénou odvolali pardubičtí trenéři brankáře a poslali šest hráčů do pole. Převaha jednoho muže domácím dlouho nešla, ale v čase 59:22 napřáhl Blaž Gregorc a kotouč po jeho střele od modré čáry propadl do branky – 3:3!

Prodloužení vítěze neurčilo, nájezdy rozhodl Tomášek

Pardubice své vůbec první prodloužení v sezoně chtěly rychle rozhodnout a okamžitě se nastěhovaly do útočného pásma. Další parádní sólo předvedl David Tomášek, ale jeho bekhendovou střelu tentokrát Vošvrda zlikvidoval. Tvrdou ránu poté vyslal i Čáslava. Vejmelku na druhé straně protáhl Řípův pokus, který však mířila vedle branky.

Pětiminutové prodloužení branku nepřineslo, a tak musely rozhodnout nájezdy. Vejmelka v první sérii se štěstím vychytal Mikúše, načež Tomášek parádním blafákem překonal Vošvrdu. A jelikož ani olomoucký Kafka neuspěl, tak po přesné ráně Redenbacha mohli začít Pardubičtí slavit – 3:4.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Měli jsme dobrý začátek a dostali se do vedení, ale bohužel jsme další gól nepřidali a po zbytečném faulu v útočném pásmu inkasovali. Olomouc má dobře propracovanou defenzivu, přes kterou se těžko prosazuje. Ve druhé třetině jsme vyjma třetí formace nebyli schopní udržet hru v útočném pásmu. Až ve třetí části jsme dostali Olomouc pod tlak, což vyvrcholilo při powerplay. Nájezdy jsou loterie, byli jsme při výběru hráčů šťastnější. Dva body nám v současné situaci mohou hodně pomoct.“

Zdeněk Venera (HC Olomouc): „Výhru jsme ztratili v poslední minutě při powerplay soupeře. Pardubice si to vyrovnání za aktivitu zasloužily, ale když se vede o dva góly, tak taková branka mrzí. Nedá se nic dělat, bod z Pardubic je každopádně dobrý. Nájezdy nám vůbec nevyšly.“