5.3.2007

Vstup na jedničku. Moeller vyhrál nad Znojmem díky přesilovkám

AKTUALIZOVÁNO O FOTOGRAFIE, ZÁPIS O UTKÁNÍ A NEOFICIÁLNÍ STATISTIKY! Tři využité přesilové hry nasměrovaly hokejisty HC Moeller k výhře v prvním utkání čtvrtfinálové série se Znojemskými Orly. Hosté se sice dostali v úvodu do vedení, ale pak úřadovali domácí. Ještě v první třetině stihl vyrovnat Jan Čaloun, na počátku druhého dějství se gólově prosadil Tomáš Rolinek. Domácí nakročili k úvodní výhře na začátku třetí třetiny, kdy krátce po sobě skórovali Libor Pivko a Petr Sýkora, který ránou ze střední vzdálenosti vyhnal Jiřího Trvaje z branky. Orli ale v 55. minutě snížili zásluhou Michala Tvrdíka, ale Tomáš Rolinek o chvíli později zvýšil na 5:2.

O2 extraliga, ČF1, pondělí 5.3.2007, ČEZ Arena Pardubice

Znojmo

5:2
1:1, 1:0, 3:1
Branky a nahrávky: 17:38 Čaloun (Hlinka), 22:48 Rolinek (Sýkora), 45:08 Pivko (Ondřej), 46:13 Sýkora (Blažek), 57:45 Rolinek (Sýkora) – 8:28 Padělek, 54:13 Tvrdík (Haman). Rozhodčí: Mikula, Minář – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:9. Využití: 3:0. Diváci: 9116. Střely na branku: 37:33. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Havíř, Píša, Čáslava, Linhart, M. Čech, M. Šeda – Čaloun, Pucher, M. Hlinka – P. Sýkora, Blažek, Rolinek – F. Mrázek, Pivko, Ondřej – Kolář, Koukal, Andrašovský. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Znojmo: Trvaj (46:13 Kameš) – Němeček, Chvátal, Kříž, Kotaška, Mojžíš, Švrček, Jareš – Beroun, Haman, Plášek – Selingr, Dopita, M. Růžička – A. Padělek, Tvrdík, Meidl – V. Říha, J. Svoboda, Nedorost. Trenéři: Miloslav Hořava a Jan Votruba.

On line přenos Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Trvajovo kouzlo odčaroval Jan Čaloun

Tribuny v ČEZ Areně byly sice hustě posety fanoušky, ale zcela vyprodáno na úvodní čtvrtfinálový duel nebylo. Domácí hokejisté vstoupili do zápasu s chutí a vervou. Do první vážnější šance se na sklonku 2. minuty dostal Peter Pucher, ale jeho nahození na branku Jiřího Trvaje skončilo pouze odpálením kotouče.

V 5. minutě měli Orli výhodu přesilové hry po vyloučení Jana Čalouna, který hákováním hasil nebezpečnou situaci před brankou HC Moeller, ale výhodu jednoho muže v poli hosté nevyužili. Naopak z následného brejku se právě vracející se útočník z trestné lavice dostal do velké šance. Byl sám mezi kruhy před znojemskou brankou, ale tuto příležitost nezužitkoval.

V 9. minutě měl podobnou šanci Tomáš Rolinek, ale také si jen po vystřelení puku, který se nevešel mezi tři tyče, povzdechl. A to ještě netušil, že z následného brejku padne první branka série. Rychlé přečíslení dvou na jednoho zužitkoval Aleš Padělek – najel si do prostoru pro střelu a nekompromisně švihem zavěsil – 0:1.

Ve 12. minutě měly Pardubice první přesilovku. Nesehrály ji špatně, ale ke stoprocentní střelecké příležitosti se nedostaly. Tu, a dokonce dvakrát, měl při následné hře pět na pět Jan Kolář. Byl sám před znojemským gólmanem, ale v obou případech neuspěl.

V závěru úvodního dějství sehrál Moeller dvě spojené přesilovky s šestnáctivteřinovým vzájemným průnikem. Zkrácenou výhodu sice Východočeši nevyužili, ale v následném tlaku při přesilové hře pět na čtyři se radovali z vyrovnání. Po rychlé kombinaci na jeden dotek přihrál Miroslav Hlinka před branku Janu Čalounovi, který puk umně tečoval mezi betony znojemského fantoma – 1:1.

V posledních vteřinách se ještě do pěkné střelecké příležitosti propracoval Tomáš Blažek po nahrávce od Petra Sýkory, ale i tak oba celky odcházely do kabin za nerozhodného stavu.

Tomáš Rolinek obratně tečoval kotouč a dostal Pardubice do vedení

Po opatrnějším začátku měli domácí výhodu delší převahy čtyři na tři. Nejprve totiž byli vyloučeni znojemský Pavel Mojžíš a pardubický František Mrázek, aby o chvíli později rozhodčí potrestali Ondřeje Kříže, který nedovoleně bránil unikajícího Dušana Andrašovského.

Pardubice využily převahy k obléhání Trvajovy branky, které ale nebylo dlouhé. První střela Petra Sýkory minula jeho klec, ale další rána o pár sekund později se za přesného přispění teče Tomáše Rolinka mohla zapsat jako asistenční – 2:1.

Domácí pak začali více myslet na defenzívu, byli to Orli, kteří se častěji dostávali do zakončení. Svědčí o tom i poměr střel ve druhé třetiny, který byl 12:10 ve prospěch Jihomoravanů. Pardubice ale držel vynikající Ján Lašák v brance.

Velkou šanci měli hosté ve 28. minutě. Od rohu našel Pavel Selingr před brankou Jiřího Dopitu, ale jeho teč nebyla přesná, minula pardubickou branku. O šest minut později při přesilovce nebezpečně pálil Ondřej Kříž. Trefil brankovou konstrukci.

Akční a hlavně poměrně ofenzivní podívaná pokračovala. Každou chvíli se něco zajímavého dělo před jednou z branek.

Fanoušci HC Moeller Pardubice se v závěru druhé dvacetiminutovky radovali ze vstřelené branky. Střelu Tomáše Linharta dorazil do poloodkryté branky František Mrázek. Jenže rozhodčí gól neuznali, neboť Linhartova rána trefila masku Jiřího Trvaje ve znojemské brance.

Góly Petra Sýkory a Libora Pivka nasměrovaly domácí k výhře

První velkou šanci v poslední třetině měl hostující Michal Tvrdík. Ten se najednou zjevil sám před Jánem Lašákem, který ale bravurně vleže zlikvidoval jeho velkou šanci. Tento moment byl velice důležitý pro další vývoj zápasu.

Ve 46. minutě totiž vjel do pásma Libor Pivko, obratně se od mantinelu dostal až mezi kruhy, odkud bekhendem vystřelil. Nebyla to žádná rána, ale v nepřehledné situaci před Jiřím Trvajem skončila v síti – 3:1.

Chvíli poté byl vyloučen hostující obránce Ivo Kotaška, když hákoval unikajícího Tomáše Rolinka. Pardubický útočník sice zakončil, ale znojemský gólman kryl. Jenže v následné přesilovce se prosadil Petr Sýkora. Po přihrávce do jízdy si nabruslil do útočného pásma a vystřelil. Jeho rána byla prudká a hlavně přesná. Okolo povyjetého Trvaje zaplula k jeho pravé tyčce – 4:1. Po tomto momentu byla znojemská gólmanská jednička vystřídána.

Více než 9000 diváků se bavilo hokejem, arénou obíhaly mexické vlny. To až do času 54:13, kdy snížil Michal Tvrdík a vykřesal Znojmu naděje – 4:2. Pardubicím ale pomohla následná přesilovka, když byl za nedovolené bránění vyloučen Jan Škvrček.

Rozhodující úder ale Moeller zasadil svému soupeři při následné hře pět na pět. Od mantinelu vystřelil Tomáš Rolinek a Jaroslavu Kamešovi propadl kotouč mezi betony. Pardubičtí si pak zodpovědným výkonem v závěru nenechali vzít vítězství.