8.9.2017

Těsná prohra na úvod, Dynamo nestačilo na Spartu Praha

PARDUBICE — Porážkou 2:3 vstoupili do nové extraligové sezony hokejisté Pardubic, první branku Dynama vstřelil Rhett Holland, v závěru snižoval David Tomášek, ale Východočeši přes power play na samém konci na bod nedosáhli. Do Tipsport areny dorazilo na první kolo přes osm tisíc fanoušků!

Tipsport extraliga, 1. kolo, pátek 8.9.2017, Tipsport arena

2:3
0:1, 0:2, 2:0
Branky a nahrávky: 50:39 Holland (Vondráček, Dušek; 5/5), 59:32,5 Tomášek (Cardwell, Treille; 5/5) – 9:10 Kumstát (Kudrna; 5/5), 27:41 Říčka (Dvořák, Klimek; 5/5), 31:17 Černoch (Uher, Piskáček; 4/5). Rozhodčí: Hribik, Kubičík – Blümel, Rampír. Vyloučení: 2:4 (2:1, 0:2, 0:1), navíc Bojko (Dynamo Pardubice) 10 minut osobní trest. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 8068. Střely na branku: 25:30 (6:11, 11:13, 8:6). Srážky: 6:10. Vhazování: 20:25. Blokované střely: 18:9. Průběh utkání: 0:3, 2:3. Nejlepší hráči: Rhett Holland – Andrej Kudrna.
Dynamo Pardubice: Kacetl – Cardwell, Wishart, Holland, Trončinský, Ščotka, Čáslava – Vondráček, Tomášek, Treille – P. Sýkora, Dušek, Rolinek – J. Sýkora, Poulíček, Quenneville – M. Kaut, Bojko, Perret – Beran.
Sparta Praha: Aittokallio – Zámorský, Tomáš Dvořák, Kalina, T. Pavelka, Piskáček, Nedomlel – Reichenberg, P. Vrána, J. Hlinka – Kudrna, Pech, Kumstát – Forman, Klimek, Říčka – Černoch, Uher, Rousek.

Čekání na novou extraligovou sezonu skončilo. Pardubice s pořádně obměněným kádrem vyrazily do boje. První v cestě stála Sparta, která během léta také provětrala soupisku.

Dynamo z úvodního tlaku neudeřilo, skóre otevřela Sparta

Natěšení na extraligové boje čišelo z obou týmů už od úvodního vhazování. Pardubice se pokusily hned na začátku svého soupeře zatlačit a pár střídání setrvaly kolem finského brankáře Aittokallia. V dobré pozici se ocitl trochu překvapivě Sýkora, jehož pohotová teč minula branku jen o kousek.

Spartu dostala do hry přesilová hra, při které pálil jen do Kacetla rychlonohý Pech. Nicméně od té chvíle byli Pražané aktivnější a další slušnou možnost měl Říčka. Skóre se měnilo až při třetí šanci Sparty, kdy domácí beci zapomněli na Petra Kumstáta mezi kruhy a zkušený forvard se trefil přesně pod břevno – 0:1.

Zběsilé tempo pak trochu upadlo. Se stavem nepohnuly zkrácené přesilovky obou týmů ani hra ve čtyřech na obou stranách. Pardubice se k vyrovnávací brance přiblížily v závěru třetiny, kdy po rychlém protiútoku chytře vracel kotouč do brankoviště Rolinek, ovšem finský gólman se nachytat nenechal a obránci puk odpálili.

Pražané utekli do trháku

Nudná podívaná to v Pardubicích nebyla ani po pauze. V krátkém sledu neproměnil přečíslení dvou proti jednomu Klimek a na druhé straně pálil Poulíček z mezikruží jen do Aittokallia. Sparta byla celkově aktivnější, což dokumentovala jednak další možnost Klimka, ale hlavně druhý gól. Robert Říčka trošku z nouze nastřelil kotouč z dálky od mantinelu a Kacetl kvůli cloně před sebou nestihl zakročit – 0:2.

Za chvíli byl v tutové šanci po pěkné kombinaci Hlinka, ale jeho střelu do takřka opuštěné branky dokázal Kacetl zázračně zastavit. Třetí gól Sparty tím ale odvrátil jen na chvíli. Při vlastním oslabení totiž ujel Uher, který následně ideálně předložil kotouč Jiřímu Černochovi, jehož střela zasvištěla pod víko – 0:3.

Dynamo mohlo ještě v téže přesilovce snížit, jenže Treille po průniku nezamířil přesně. Spartě obecně hra v oslabení poměrně svědčila. Při další příležitosti pláchl do brejku Forman, ovšem tentokrát si Kacetl poradil. Hodně jistý byl při své extraligové premiéře i Aittokallio, který po krátké době zneškodnil další střelu Treillemu.

Dynamo stihlo jen snížit

Třígólový náskok dával Spartě možnost vyčkávat, co předvedou domácí. Pardubice se naopak musely za každou cenu tlačit dopředu a chytit se snižující brankou. A šance přicházely. Nejprve z mezikruží minul agilní Perret, po něm měl ještě lepší pozici Bojko, avšak rovněž mířil vedle.

Když už se do prostoru mezi třemi tyčemi trefili Rolinek, byl tu s pohotovým zákrokem Aittokallio. Sparta se nikam nehnala a soustředila se hlavně na defenzívu, přesto Zámorský při možnosti zaútočit neodolal a po čase pořádně provětral Kacetla. Čekání Pardubice na první gól trvalo přes 50 minut. Pak si puk mezi kruhy vzal Rhett Holland a střelou švihem zdramatizoval zápas – 1:3.

Dynamo se ihned po gólu vrhlo dopředu a sparťané málem trestali, Kacetl si však se samostatným únikem poradil. Další příležitost ke snížení dostaly Pardubice při přesilovce. Domácí se dokázali usadit v útočném pásmu, ale Aittokallio spršku střel ze všech stran pokryl. Tím naděje Pardubice pomalu uhasínaly. Sparta dvoubrankový náskok už nechtěla pustit a v závěru držela hru daleko od své branky.

Gól naděje přesto přišel. Dynamo hrálo bez brankáře a do konce třetí třetiny chybělo 27,5 vteřiny, když se na hranici brankoviště otočil David Tomášek a někudy pod betonem Aittokallia propasíroval kotouč do branky – 2:3. Bylo to však pozdě, srovnat už Pardubice nestačily.

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): „Do zápasu jsme vstoupili velmi dobře, párkrát jsme zavřeli Spartu v jejím obranném pásmu, ale dneska nás trápila koncovka. První gól jsme dostali po individuální chybě, nepokryli jsme hráče ve střeleckém prostoru. Ve druhé třetině nás zničil nějaký výpadek, kdy jsme inkasovali ve vlastní přesilovce a pak ještě potřetí. Těžko se nám to otáčelo. Do třetí třetiny jsme proházeli pětky a stáhli hru na tři formace. Efekt to mělo, třetí část jsme vyhráli 2:0, bohužel celkově to bylo 2:3. Za první a třetí třetinu musím hráče pochválit.“

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): „Přijeli jsme s cílem odvézt si body, což se nám povedlo, takže jsme spokojení. Zápas jsme dohrávali na čtyři obránce, i proto děkuji celému týmu, bylo to odmakané od prvního do posledního hráče.“