4.3.2022

Smolná porážka v Olomouci, domácí rozhodli pět vteřin před koncem

Pardubičtí hokejisté sérii porážek v Olomouci neutnuli. Do vedení je sice v první třetině poslal David Cienciala, jenže domácí dokázali stav zápasu otočit. Tři minuty před závěrečnou sirénou srovnal Jan Kolář a vypadalo to, že utkání rozhodne prodloužení nebo nájezdy. Pět vteřin před koncem ovšem Hanákům přisoudil tři body střelou od modré čáry obránce David Škůrek.

Tipsport extraliga, 58. kolo, pátek 4.3.2022, Olomouc, Zimní stadion

Olomouc

3:2
0:1, 1:0, 2:1
Branky a nahrávky: 25:37 Kunc (Krejčí, Řezníček; 5/5), 43:27 Lichanec (Burian, Bambula; 5/5), 59:55 Škůrek (Káňa, Krejčí; 5/5) – 13:15 Cienciala (Poulíček, Mikuš; 5/4), 56:58 Kolář (Říčka, Cienciala; 5/5). Rozhodčí: Mrkva, Kubičík – Ondráček, Malý. Diváci: 4376. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:2. Střely na branku: 26:31 (11:12, 8:10, 7:9). Zblokované střely: 13:16. Hity: 2:1. Vhazování: 26:20. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.
Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Švrček, Řezníček, Škůrek, Rašner – Káňa, Krejčí, Nahodil – Kusko, Knotek, Bambula – Klimek, Kolouch, Navrátil – Burian, Lichanec, Kunc.
Dynamo Pardubice: Frodl – Mikuš, Zdráhal, Vála, Košťálek, Kolář, Hrádek – Paulovič, Poulíček, Musil – Matys, Kousal, Camara – Říčka, Cienciala, Hecl – Koffer, Anděl, Rohlík.

Pardubice vstoupily do utkání velmi dobře a po pěti minutách si vypracovaly první slibnější příležitost. Bronzového medailistu z olympijských her ale nedokázal osamocený Cienciala překonat. Olomoucký brankář vytasil dobrý zákrok. Po polovině úvodní periody měl gól na hokejce Musil, i on ovšem ve spolupráci s Paulovičem ztroskotal na skvělém Konrádovi. O chvilku později byl vyloučen Krejčí a Dynamo trestalo. Poulíček ve 14. minutě přiťukl puk na pravý kruh a David Cienciala mířil na konci pohledné akce přesně - 0:1. Před první sirénou mohl vedení navýšit kapitán Východočechů, na gólmana Kohoutů ale nevyzrál.

V úvodu prostřední části ubránily Pardubice přesilovku soupeře, přesto krátce nato inkasovaly. Z obdobné pozice jako Cienciala dokázal prostřelit Frodla Michal Kunc - 1:1. Dynamo mohlo jít po chvilce znovu do vedení, jenže početní výhodu nevyužilo. Čas ubíhal a vyložené příležitosti ani na jedné straně nepřicházely. Ve 39. minutě mohl strhnout vedení na stranu domácích ex-pardubický Nahodil, jenže mířil do tyče. Devět vteřin před klaksonem napálil konstrukci pardubické branky i Rašner.

Co se nepovedlo Nahodilovi a Rašnerovi, udělal ve 44. minutě přesnou dorážkou bekhendem Peter Lichanec, pro něhož šlo o druhou trefu v letošním extraligovém ročníku - 2:1. Východočeši tak poprvé v zápase prohrávali. Domácí začali více bránit, Dynamo se snažilo o kýžené vyrovnání. Bohužel pro hosty tyč zachránila i Hanáky, nejprve v 51. minutě po ráně Košťálka od modré čáry, o dvě minuty později chyběly centimetry ke gólu Kousalovi. V čase 56:58 to přeci jen vyšlo. Říčkovu střelu srazila obrana Olomouce mezi kruhy, odkud dostal kotouč za brankovou čáru Jan Kolář - 2:2. V samotném závěru se Dynamo dopustilo zakázaného uvolnění a hra se přesunula před Frodla. Toho čtyři sekundy před závěrečnou sirénou překonal tvrdou dělovkou od modré čáry David Škůrek, jenž svým prvním gólem v sezóně přisoudil domácím tři body - 3:2.

Zdeněk Moták (HC Olomouc) „Bylo to vyrovnané utkání. My jsme čekali, že Pardubice budou po sérii proher dobré, to se ukázalo. Dobře bruslily, vyhrávaly souboje a měly tam i šance, ale my jsme na to byli připravení a myslím si, že jsme dobře odpovídali. Měli jsme i vyložené šance, bohužel se nám je proměnit nepodařilo. Ve třetí třetině, když jsme vedli 2:1, tak soupeř přitlačil a byli jsme pod velkým tlakem, zvonily tam dvě tyčky a měli jsme štěstí. Nicméně jsme odvrátili vyrovnávací gól, důležité bylo, že jsme vyhráli vhazování pět vteřin před koncem. Krejča to sehrál výborně a Káňa to přistrčil na našeho hráče, který má nejtvrdší střelu a střela byla kvalitní. Za tři body jsem rád a jsem rád, že jsme si tím uhráli předkolo play off. Teď můžeme jít s otevřeným hledím do soubojů, které budou pro diváky určitě přitažlivé. Dneska sice nebyla plná hala, ale i oni byli hnacím motorem pro nás, byli výborní a děkuji jim za to.“

Richard Král (HC Dynamo Pardubice) „Celkově bych řekl, že to bylo vyrovnané utkání. Každý tým si vypracoval určité šance, my jsme měli celkem slušný pohyb. U prvního gólu, který jsme dostali, se projevila kvalita Krejčího, který to tam skvěle připravil. Na začátku třetí třetiny jsme dostali celkem laciný gól, kdy se to tam Frodlikovi někde asi od břicha odrazilo. My jsme měli šance, dokázali jsme si vypracovat tlak, dali jsme dvě tyčky, nakonec se nám podaří vyrovnat. A ten závěr, devět vteřin před koncem icing, buly, které jsme bohužel prohráli. Chybělo nám tam asi nějaké lehnutí do střely a soupeř to potrestal. Jsme bohužel zase bez bodů, je to pro nás těžké, ale myslím si, že jsme dneska podali slušný výkon a nějaký bod jsme si tady zasloužili.“