13.1.2012

Skvělý zápas rozsoudily až nájezdy, Pardubice získaly s Plzní bod

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli v utkání 38. kola Tipsport extraligy doma s Plzní 3:4 po samostatných nájezdech. Východočeši po gólech Martina Šagáta a Marka Drtiny vždy o gól vedli, hosté dokázali srovnat a v úvodu třetí třetiny dokonce otočit. Kapitán Petr Koukal ale dokázal 140 sekund před koncem srovnat, dvoubodový obrat se ale Pardubicím nepovedl.

Tipsport extraliga, 38. kolo, pátek 13.1.2012, ČEZ Arena Pardubice

3:4sn
1:1, 1:1, 1:1 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 5:19 Šagát (Elkins), 25:09 Drtina (Zohorna), 57:40 Koukal (Kolář I, Starý) – 19:07 Kovář z trestného střílení, 27:27 Vostřák (Dvořák), 43:45 Pletka (Duda, Kovář), rozhodující samostatný nájezd Kovář. Rozhodčí: Mikula, Polák – Bláha, Kostka. Vyloučení: 2:8. Bez využití. Diváci: 9455. Střely na branku: 38:24. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči: Corey Elkins – Jan Kovář.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Benák, Kolář II, M. Drtina, Borer – Kolář I, Koukal, Starý – Jánský, Kousal, Buchtele – Somík, Zohorna, Nahodil – Šagát, Elkins, Nosek – Radil. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Plzeň: Mazanec – Vykoukal, Hanzlík, Kaberle, Marušák, St. Pierre, Modrý, Kinrade – Duda, Martin Straka, Pletka – Dvořák, Havlíček, Kubalík – Stránský, Kovář, Johnson – Vostřák, Pitule, Heřman. Trenéři: Marian Jelínek, Milan Razým a Michal Straka.

Hokejisté Pardubic nastoupili proti Plzni se čtyřmi formacemi, naopak nově na marodku přibyl obránce Vladimír Sičák. Západočeši se v pardubické ČEZ Areně představili s Markem Mazancem v brance od začátku zápasu. Ten byl velmi vyrovnaný, v základní hrací době nenašel vítěze.

Pardubicím se povedl nástup, Plzeň srovnala z trestného střílení

Takřka desetitisícová návštěva sledovala aktivní vstup Pardubic do zápasu, Plzeňané se rozjížděli přece jen pomaleji. Už ve 3. minutě si Marek Mazanec hravě lapačkou poradil proti výpadu Jana Starého.

O tři minuty později ale gólman Plzně nestačil po náporu čtvrté formace domácích. Navrátilec do sestavy Corey Elkins si najel za branku, odtud poslal ideální pas Martinu Šagátovi a ten prvním gólem v pardubickém dresu trefil přesně prostor mezi Mazancovými betony – 1:0.

I další minuty patřily nabuzeným Východočechům. Těm pomohla trojice vyloučení Nicholase Johnsona, ale Plzeňané všechna oslabení zejména díky aktivnímu forčekingu Martina Straky přežili bez úhony.

Důležitý úder pro další vývoj utkání si Plzeň připravila do poslední minuty úvodní dvacetiminutovky. Obránce Jan Koláře nestíhal unikajícího Jana Kováře, ten se dostal do zakončení, ale v sevření byl faulován. Za hákování pardubického beka si plzeňský útočník vychutnal trestné střílení, kdy puk po blafáku do bekhendu poslal přesně nad Růžičkovu vyrážečku – 1:1.

Plzeň opět úspěšně dotáhla jednogólovou ztrátu

Druhé dějství přineslo rovněž pohlednou podívanou. Každá akce jednoho ze soupeřů byla velmi nebezpečná a nutila gólmany udržovat se v plné pozornosti. Třeba ve 22. minutě Robert Kousal hledal u branky Jana Buchteleho, ten však zakončil mimo. Na druhé straně se málem prosadila dvojice Radek Duda – Václav Pletka proti jedinému bekovi domácích.

Ve 26. minutě poslal Pardubice do vedení Marek Drtina. Ten vyslal od modré čáry nenápadný kotouč, ale o to nebezpečnější. Jeho nahození prošlo přes změť těl před gólmanem Mazancem přímo do sítě a dvaadvacetiletý bek tak vstřelil svou první branku v naší nejvyšší soutěži – 2:1.

Druhé vedení Pardubic netrvalo příliš dlouho, přesně 138 sekund. Po vhazování v útočném pásmu objel pardubickou branku Pavel Vostřák a zkušený útočník střelou pod rukou gólmana Růžičky srovnal na 2:2.

Pardubice mohly odpovědět v polovině základní hrací doby, za podražení pykal Jiří Hanzlík, plzeňská defenzíva si nejen s pardubickou přesilovkou poradila, dokonce Kovářem ohrozila domácí branku!

Zaplněná aréna sledovala za vyrovnaného stavu napínavou podívanou, oba týmy se předháněly v útočných akcích, trošičku více si jich ale ve druhém dějství vypracovali hráči v červených dresech, svého soupeře sice přestříleli 12:8, jinak se ale do statistik nezapsali. Plzeň držela solidní vyrovnaný stav.

Plzeň dlouho držela vedení, Petr Koukal však poslal duel do prodloužení

Důležitý třetí gól vstřelili hosté. Konkrétně v čase 43:45 se Západočeši prosadili po důrazném obléhání pardubické branky. Puk do ní po nepřehledné situaci dotlačil Václav Pletka – 2:3. Plzeň pak mohla zvýšit v první (!) přesilovce, Buchtelovu vysokou hůl ale neztrestala.

Pardubice pak zvýšily svou aktivitu, tlačily se však do konsolidované obrany Plzně. Ta trpělivě čekala na sebemenší příležitost brejkovou příležitost, kterou by rozhodla zápas.

Těžké chvíle pro Plzeň mohly nastat v čase 52:02, kdy byl za hákování vyloučen Jan Kovář. Domácí však s početní výhodou nenaložili dobře, Plzeňané neměli v oslaben výraznější problémy.

Východočeši se tlačili do plných, velkou šanci měl v 58. minutě Peter Jánský, z bezprostřední blízkosti si ale brankáře Mazance nepřišel. Až v čase 57:40 se hlasitě ozvala první útočná formace domácích. Jan Starý vyslal do pásma Jana Koláře, ten napravo našel najetého Petra Koukala, jenž se ostrým volejem trefil přesně pod víko – 3:3.

V čase 57:59 zvedl v ošemetné situaci před svou brankou puk z ledu Jaroslav Modrý a Pardubice hrály šestou přesilovku v utkání! Indiáni ale v klíčové fázi zachovali chladné hlavy a přes obrovskou snahu Pardubic dotáhli zápas do prodloužení.

Plzeň zvládla nájezdy lépe

V čase 62:52 Plzeň špatně střídala, Pardubice obléhaly svého soupeře, pálily ze všech možných stran, ale trojice odvážných odolala. I Plzeň ale mohla skórovat! Nicolas St. Pierre po vyhození kotouče dokonce nebezpečně po brejku trefil Růžičkovu masku.

Na konci přesilovky se do střelecké dostal explzeňský zadák Benák, povyjetý brankář Mazanec si ale vše pohlídal. Pak se ještě poškorpili Václav Benák s Radkem Dudou, ti tak sledovali samostatné nájezdy od trestoměřičů.

Ten první jel Jan Kovář, který si brankáře Růžičku podal už v první třetině a totéž se mu povedlo i v první sérii. Najel si do forhendu a nad lapačku poslal Plzeň do vedení. Pardubický kapitán Petr Koukal si najel ze strany, chtěl zakončit z ostřejšího úhlu bekhendem, ale gólman Mazanec jej holí vychytal.

Nádherné zakončení předvedl ve druhé sérii Martin Straka, ten si najel do forhendu, oblafl gólmana Růžičku a zakončoval do poloprázdné brány. Vykřesat naději domácím mohl Radovan Somík, slovenský útočník ale netrefil Mazancovu branku.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Bylo to oboustranně takticky vedené utkání. O lepší výsledek jsme se připravili špatnou hrou v přesilovkách. Za stavu 1:0 jsme měli tři přesilovky, se kterými jsme špatně naložili. Dobře, ale bez gólového efektu, jsme sehráli až tu další. Ve třetí části jsme si nevytvořili žádný tlak a můžeme být dneska rádi, že jsme to dokázali srovnat v závěru zápasu. Ještě tam byla naše přesilovka v prodloužení a mohli jsme to zlomit na naši stranu, ale dneska nás přesilovky stály zápas. Došlo to na penalty a to je vždycky loterie.“

Michal Straka (HC Plzeň 1929): „Domácí na nás v první třetině vlétli, měli jsme problémy s jejich pohybem. Byli jsme třikrát v oslabení, domácí měli ještě i další šance a mohli jsme být rádi, že to skončilo 1:1. Nás podržel Marek Mazanec. Do druhé třetiny jsme udělali změny v sestavě a to se vyplatilo. Srovnali jsme hru a vyrovnali jsme se v pohybu. Na začátku třetí třetiny jsme šli do vedení, domácí nás zatlačili a přesto to vypadalo, že bychom si mohli odvézt tři body. V závěru ale po výborné akci srovnali a pak ještě měli k dispozici přesilovku. Jsme rádi, že jsme to zvládli a vezeme dva body. V nájezdech korunoval Mazanec svůj dnešní výborný výkon.“