15.2.2008

Skvělý zápas a třetí výhra v řadě! Pardubice zdolaly Liberec

PARDUBICE — Utkání, které hravě snese parametry play off, sehráli hokejisté HC Moeller Pardubice se soupeřem z Liberce. Ve své domácí derniéře svého soupeře porazili 5:2. První třetina branku nepřinesla, v té druhé se ale bezbrankové ledy prolomily. Nejprve skóroval Jan Kolář, po libereckém srovnání poslali Pardubice do dvoubrankového vedení Michal Tvrdík a Petr Sýkora. Bílí Tygři ale na počátku třetího dějství snížili, ale Moeller si důležitou výhru, která živí naději na play off, nenechal vzít. V závěru utkání, který opepřil pěstní souboj Angela Nikolova se Zdeňkem Blatným, se ještě gólově prosadili Jiří Cetkovský a Petr Koukal.

O2 extraliga, 50. kolo, pátek 15.2.2008, ČEZ Arena Pardubice

5:2
0:0, 3:1, 2:1
Branky a nahrávky: 25:13 Kolář I (Koukal), 33:47 Tvrdík (Rolinek), 36:19 Sýkora (Rolinek), 56:21 Cetkovský (Havíř), 57:28 Koukal (Starý) – 31:47 Holub (Bartovič), 42:58 Jiruš (Pletka). Rozhodčí: Husička – Bryška, Chytil. Vyloučení: 6:12, navíc Nikolov – Blatný 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 8124. Střely na branku: 49:41. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 5:2.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Nikolov, J. Nakládal, Havíř, Koma, Linhart, Kolář II, M. Šeda – Sýkora, Rolinek, Tvrdík – Cetkovský, Pucher, Somík – Kolář I, Koukal, Starý – Zohorna, Blažek, Ondřej. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.
Bílí Tygři Liberec: Pinc – Derner, Jiruš, Hunkes, Krstev, Zíb, Kočí, Holub, Špaček – Čermák, Kašpařík, Pletka – Klimenta, Dušek, Procházka – Nedorost, Pabiška, Podkonický – Bartovič, Šachl, Blatný. Trenéři: Dušan Gregor, Vladimír Čermák a Miroslav Kapoun.

On line přenos Zápis o utkání Referát ČTK

Výborný hokej branku v první třetině nepřinesl

Utkání týmů, které razí útočný styl, začalo oboustrannou aktivitou. Hned v úvodu se obě mužstva pokoušela dostávat do rychlých akcí a přečíslení. Už ve 3. minutě se do pásma dostal Tomáš Blažek, v zakončení se mu ale nevedlo, neboť Marek Pinc jeho bekhendový záměr vystihl. O chvíli později nebezpečně pálil Tomáš Rolinek.

První vážnější příležitost ke skórování měli hosté v 5. minutě. Lukáš Pabiška si s pukem najel do palebné pozice, ale bekhendem netrefil přesně. Kotouč se zpoza branky dostal k volnému Václavu Nedorostovi před ní, toho ale vychytal rychle se přesunutý brankář Pardubic.

Ján Lašák se stal ústřední postavou situace, která nejvíce volala po gólu v prvním dějství. Gólman Moelleru sice vystihl střelu od modré čáry, ale kotouč mu přece jen propadl mezi betony a pomalu se šinul do gólového pásma. V doslova poslední chvíli, kdy puk byl na brankové čáře, jej zabrzdil lapačkou. Petr Šachl se pak sice dostal k dorážce, ale trefil právě vytažený chránič pardubického brankáře v čase 5:02.

ČEZ Arena sledovala v první třetině velmi pohlednou podívanou, ke které přispívaly ofenzivní produkce obou týmů. Ten pardubický měl v prvním dějství navíc dvou výhod přesilových her, v obou případech byl potrestán Angel Krstev.

Při jeho prvním vyloučení se do největší šance dostali paradoxně hráči v bílých dresech, když do nadějného brejku pro Liberec ujel Václav Nedorost. Jeho zakončení ale nebylo přesné. Při druhém trestu pro obránce Bílých Tygrů dostali domácí svého soka pod značný tlak, ale ten odolal i nebezpečnému pokusu z hole Michala Tvrdíka.

Střelci úřadovali, diváci se bavili

Ve druhém dějství povolila i gólová stavidla. Pohledný hokej pokračoval a diváci v ČEZ Areně si nadále mohli užívat chutného extraligového menu. První lahůdku jim nachystal liberecký forvard Blatný, jenž zakončil rychlou akci hostí. Jenže pak dle rozhodčího Husičky úmyslně najel do gólmana Lašáka v brankovišti a arbitr poslal hosty do oslabení.

V něm dvakrát úřadoval pár Peter Pucher – David Havíř. Ale jejich spolupráce, které končily střelami pardubického beka, změnu skóre nepřinesly. První Havířův pokus navíc ještě dorážel Jiří Cetkovský, ale jeho pokus vyrazil brankář Pinc.

První změnu skóre přinesla až následná hra pět na pět. Útočník Jan Kolář si několikrát při rychlém průjezdu do pásma vyměnil kotouč Petrem Koukalem, jenž mu pak puk poslal přesně jak potřeboval mezi kruhy. Následovala rychlá střela z voleje, která trefila horní polovinu Pincovy branky – 1:0. Po této trefě se strhla v liberecké obraně mela, z níž rezultovala další přesilovka pro Východočechy.

Při ní nebezpečně od modré střílel Jaroslav Koma, jinak se toho moc v Pincově předbrankovém prostoru nedělo. Po této početní výhodě se první přesilovky dostalo i hostujícím hráčům.

Liberečtí dobývali pardubickou branku doslova jako tygři. Velmi velkou paseku nadělali v oslabené defenzívě Moelleru, ale ta odolala. A to i po dalším faulu domácích, když byl za podražení vyloučen Angel Nikolov.

Severočeši se ze srovnání skóre radovali až ve hře v oboustranně plném počtu hráčů. Milan Bartovič po pravé straně vjel do pásma, počkal si, až mu najede bek Jan Holub, jenž jeho přihrávku proměnil v asistenci poté, co se trefil přesně k levé tyči Lašákovy branky – 1:1.

Hosté se ale z vedení radovali přesně dvě minuty. Do rychlé akce se totiž dostal Tomáš Rolinek, který žabičkou předložil nádherný pas Michalu Tvrdíkovi. Ten se z voleje trefil rychle a přesně – 2:1.

Pak měly Pardubice další výhodu přesilové hry, když právě Michala Tvrdíka hákoval Václav Pletka. A v dvojnásobnou tuto výhodu pro domácí proměnil Václav Kočí. Pardubice mohly hrát 68 sekund pět na tři. Východočeši ale nevyužili celý časový limit, zhruba v jeho polovině Tomáš Rolinek nabil Petru Sýkorovi. Ten propálil vše, co mu stálo v cestě – 3:1.

Chvíli na to byl za podražení vykázán Angel Krstev a domácí výhoda pět na tři měla své pokračování. V ní se ale Bílí Tygři ubránili náporu Moelleru. Ten navíc mohl inkasovat poté, co navrátilec na led Václav Kočí ujel všem a bekhendem se pokusil překonat Jána Lašáka.

Závěr přinesl góly i pravou rvačku

Liberci se povedl nástup do závěrečného dějství. Bílí Tygři se nejprve bránili náporu domácích, ale pak začali úřadovat v obraně Východočechů. A ve 43. minutě se Severočeši dočkali snížení. Pardubická obrana zcela zapomněla na Valdemara Jiruše, jenž si mohl ležérním tempem sjet pro Pletkou přihrávku. Z voleje ji umístil za Lašáka, který se nemohl stihnout přesunout – 3:2.

Pak se museli Liberečtí, a úspěšně, bránit pardubické převaze. Domácí borci poté přežili vlastní oslabení po Nikolovově faulu loktem. S postupujícími minutami se Pardubice snažily koncentrovat na pozornou hru v obraně, aby neinkasovaly. To se ale přesto stalo v čase 53:07. Jásot Liberce trval však zhruba tři minuty. Konzultace Radka Husičky s jeho kolegou u videa rozluštila, že hosté dosáhli vyrovnání rukou. Branka nebyla uznána.

Pro samotný konec utkání bylo důležitým momentem fakt, že Dernerovo držení Rolinka čtyři minuty před závěrečným klaksonem arbitr viděl a potrestal. Domácí se přece jen zklidnili a navíc vstřelili velmi důležitý gól. David Havíř vypálil od modré a puk těsně před brankou Liberce tečoval Jiří Cetkovský – 4:2.

O minutu později bylo v ČEZ Areně ještě veseleji. Liberečtí museli otevřít svou hru a Pardubice toho využily. Rychlý brejk po přiťuknutí od Jana Starého proměnil v konečných 5:2 průraznou střelou Petr Koukal.

Přestože stav byl rozhodnutý, tak diváci se mohli bavit až do samotného konce. Zvláště když v jeho závěru se nefalšovaně poprali domácí Angel Nikolov a hostující útočník Zdeněk Blatný. Pardubický bek sice svému protivníkovi přetáhl dres přes hlavu, ale sám zase inkasoval poslední ránu. Oba výtečníci obdrželi za lomozu v hale tresty do konce zápasu, jehož definitivní závěr přišel o 27 sekund později.

Ladislav Lubina (HC Moeller Pardubice): „Podali jsme bojovný výkon a vítězstvím jsme si udrželi šanci na postup do předkola play off. Myslím, že jsme se před vlastními diváky rozloučili se základní částí extraligy důstojným výkonem.“

Dušan Gregor (Bílí Tygři Liberec): „Výsledek podle mého názoru neodpovídá průběhu utkání, ale hokej se hraje na branky a ty jsme my dnes nedávali. Musím pochválit mužstvo, že o výsledek bojovalo až do samého závěru.“