5.3.2015

Povedlo se! Pardubice vyhrály 4:2 a srovnaly sérii

OSTRAVA — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice zvítězili ve druhém utkání předkola play off proti Vítkovicím 4:2. Východočeši vedli po brankách Jaroslava Moučky, Jana Starého a Matouše Venkrbce o tři branky, domácí sice dvěma trefami snížili, ale Lukáš Radil střelou do prázdné brány rozhodl o pardubické výhře, kterou vykryl Karel Vejmelka, jenž pochytal třicet střel soupeře.

Tipsport extraliga, PRE2, čtvrtek 5.3.2015, Zimní stadion SAREZA, Ostrava-Poruba

2:4
0:2, 1:1, 1:1
Branky a nahrávky: 27:25 Stehlík (Olesz, Hlinka; 5/5), 51:31 Roman (Štencel; 5/3) – 12:41 Moučka (Cetkovský, Kolafa; 5/5), 14:08 Starý (Radil, Benák; 5/5), 23:19 Venkrbec (Sýkora, Zohorna; 5/5), 58:30 Radil (Tybor, Gregorc; 6/5). Rozhodčí: Hejduk, Hribik – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 13:15 (2:2, 3:3, 8:10). Využití: 1:0. Diváci: 4723. Střely na branku: 32:30 (8:8, 11:10, 13:12). Srážky: 15:11. Vhazování: 51:34. Blokované střely: 15:3. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4. Nejlepší hráči: Rostislav Olesz – Karel Vejmelka. Stav série: 1:1.
Vítkovice: Dolejš (23:19 Šindelář) – Kovář, Stehlík, Zíb, Kudělka, Čerešňák, Pastor, Štencel – Szturc, Hlinka, Olesz – Huna, Roman, Svačina – Svoboda, Burger, Němec – Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Ladislav Svozil a Jakub Petr.
Dynamo Pardubice: Vejmelka – Čáslava, Gregorc, Čutta, Benák, Ščotka, Kolafa, Havlík – Venkrbec, Zohorna, Sýkora – Starý, Nahodil, Radil – Gašparovič, Marcinko, Tybor – Cetkovský, Moučka, Poulíček. Trenéři: Miloš Říha starší a Miloš Říha mladší.

Pardubičtí trenéři provedli před druhým utkání předkola play off dvě změny v sestavě: do defenzívy zařadili Jakuba Čuttu, v brance dostal přednost Karel Vejmelka, jenž dochytal středeční utkání.

Pardubice po gólech Jaroslava Moučka a Jana Starého vedly 2:0

Opět solidně zaplněná hala v Ostravě-Porubě sledovala od začátku záživnou podívanou, hned ve 2. minutě Ondřej Roman zahřál Karla Vejmelku, o chvíli později musel brankář Dolejš řešit Kolafovo nahození a následnou dorážku Lukáše Nahodila.

V 11. minutě vytáhl domácí gólman Gregorcovu dělovku, pak ale neodhadl Cetkovským nahozený puk, pro který se rozjel Jaroslav Moučka a z ostrého úhlu střelou do prázdné brány vstřelil gól na 0:1.

O necelé dvě minuty utekly Pardubice do dvoubrankového trháku, ty kombinovaly v útočném pásmu, až vystřelil zprava Radil. Jeho ránu gólman vyrazil jen ke Starému, jenž v pohodě doklepl do prázdné branky – 0:2.

V další fázi se hosté museli po Zohornově podražení a následném špatném střídání takřka minutu bránit ve třech proti pěti. Štenclovu ránu obětavě srazil kapitán Čáslava, Romanovu ránu vykryl Karel Vejmelka.

Důležité momenty přečkali hosté bez obdržené branky, naopak do druhé třetině vstupovali v téže dvojnásobné výhodě, neboť nejprve za podražení pykal domácí Štencel a těsně před sirénou Tomáš Pastor vyhodil puk mimo hrací plochu.

Pardubice po Venkrbcově trefě vedly 3:0

Přesilovku pět na tři sice hosté nevyužili, ale i tak se na začátku druhé části hry radovali z navýšení vedení. Tomáš Zohorna poslal napravo do jízdy Petra Sýkory, ten našel přesnou nahrávkou najetého Matouše Venkrbce a ten svou první trefou v naší nejvyšší soutěži pěkně z voleje zvýšil na rozdíl tří branek – 0:3. Pár vteřin na to Daniel Dolejš přepustil své místo v brankovišti Filipu Šindelářovi.

Domácí pak zvýšili tempo, po vyhraném buly dostal Richard Stehlík kotouč mezi kruhy a prostřelil pardubického gólmana – 1:3.

V další fázi utkání se přiostřilo: dvakrát byl vyloučen Tomáš Zohorna, nejprve za hákování a poté za sekání, na vítkovické straně pykali Vladimír Svačina a Rostislav Olesz. Právě po skončení pardubické přesilovky po vyloučení posledně jmenovaného hráče měli Ostravané největší šanci ke snížení, Lukáš Kucsera ve 39. minutě trefil tyčku!

V závěru druhé třetiny bylo v pardubickém brankovišti živo: Tomáš Kolafa ale nedovolil Rostislavu Oleszovi zakončit, oba si pak rozdali pár pohlavků a šli si sednout.

Vítkovice snížily, Lukáš Radil pak rozhodl střelou do prázdné kasy

Na začátku třetí třetiny se hosté museli bránit po Benákově nedovoleném bránění, Tomáš Kudělka ale střílel mimo pardubickou branku. Navrátilec z trestné lavice pak prověřil pozornost Filipa Šindeláře.

Pak měly výhodu Vítkovice, Pardubice ji sice strávily ve svém útočném pásmu, neuspěly však. Pak rozhodčí Hejduk poslal Pardubice do tří po velmi přísných vyloučeních Blaže Gregorce (sekání) a Jakuba Čutty (krosček). Domácí využili dvojnásobnou výhodu, nad Vejmelkovu vyrážečku se přesně pod víko trefil Ondřej Roman – 2:3.

Domácí se hnali dopředu, pět minut před koncem třetí třetiny se spustila hromadná bitka v pardubickém brankovišti, po kterém hráli hosté přesilovku, tu však nevyužili.

Do konce základní hrací doby zbývaly tři minuty… V čase 58:21 vyhodili hosté na zakázané uvolnění, domácí trenéři si vzali oddechový čas, po kterém odvolali Filipa Šindeláře z brány. Power play trvala pouze devět sekund, Radoslav Tybor vyhodil puk, ten dojel Lukáš Radil a střelou z ostrého úhlu rozhodl druhý zápas série – 2:4.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice vyrovnali sérii předkola play off a přivezli na východ Čech nadějný stav 1:1 na zápasy. Ten třetí uvidí v sobotu od 17.00 hodin Tipsport arena, kde začne i čtvrtý duel o čtyřiadvacet střel později.

Jakub Petr (HC Vítkovice Steel): „My neustále říkáme, že jsme první třetinu prospali, a dneska se zase musíme zopakovat. První část byla hodně podobná té včerejší. Pardubice ale zvítězily zaslouženě a tím nechci snižovat jejich výkon. Pustit takového soupeře do třígólového vedení je trestuhodné. Určitě bych chtěl vyzdvihnout, že jsme to nezabalili a vrátili se do utkání. Po gólu na 2:3 jsme měli hned šanci na vyrovnání. Ale z trenérského pohledu dnes všechna čísla hovoří, četnost střelby měla být vyšší. Jako kouč reprezentační osmnáctky mám radost, že Vejmelkovi takový zápas vyšel, ale měli jsme ho zaměstnat daleko víc.“

Miloš Říha mladší (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Začali jsem utkání stejně jako první zápas a první třetinu jsme odehráli tak, jak jsme chtěli. Chtěli jsme vstřelit gól na 3:0 v přesilovce pět na tři, což nám nevyšlo, ale naštěstí jsme zvýšili hned potom. Do stavu 3:1 jsme hráli přesně to, co jsme chtěli. Bohužel gól s námi trochu zatřásl a znervózněli jsme. Tam by to chtělo více klidu. Třetí třetina byla tak rozkouskovaná, že to nechci ani rozebírat. Jsme rádi, že jsme uhráli jedno vítězství, s tím jsme spokojeni.“