7.4.2010

Pardubice uhasily bílé peklo, David Havíř v nastavení trefil třetí výhru!

LIBEREC — Hokejisté HC Eaton Pardubice dokázali zvítězit ve třetím semifinálovém utkání nad Libercem 4:3 v prodloužení. Eaton dvakrát vedl o dva góly, Severočeši dokázali však vyrovnat. V nastavení David Havíř překonal Marka Pince a Eaton tak vede v sérii 3:0! Další zápas se hraje zítra od 18.10 hodin v Liberci.

O2 extraliga, SF3, středa 7.4.2010, Tipsport arena

3:4p
0:1, 2:2, 1:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 29:28 Nedvěd (Nedorost, Výtisk), 37:56 Plodek (Podkonický), 50:00 Plodek (Výtisk, Podkonický) – 4:16 Sýkora (Píša), 25:24 Nakládal (Kolář II, Starý), 37:23 Starý (Nakládal), 61:54 Havíř. Rozhodčí: Hodek, Minář – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:8. Využití: 2:2. Diváci: 7500 (vyprodáno). Střely na branku: 31:31. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3. Nejlepší hráči: Jan Starý – Jan Plodek. Stav série: 0:3.
Bílí Tygři Liberec: Pinc – Hunkes, Výtisk, Moravec, Čakajík, Derner, Rýgl, Holub – Klimenta, Nedvěd, Nedorost – Bartovič, Podkonický, Matějovský – Ondřej, Blatný, Plodek – Špaček, Dušek, Víšek – Kica. Trenéři: Jiří Kalous, Filip Pešán a Miroslav Kapoun.
Dynamo Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell – Kolář I, Koukal, Starý – Špirko, Pineault, Somík – P. Sýkora, Zohorna, Pivko – Kousal, Cetkovský, Rákos – Buchtele. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Pardubický tým vstoupil do třetího semifinálového utkání s jedinou změnou v sestavě, do ní se vrátil Kevin Mitchell, který nahradil Aarona MacKenzieho.

Výborný nástup přinesl Pardubicím vedení

Eaton vstoupil do zápasu aktivněji, hned na začátku se nastěhoval do pásma, již ve 3. minutě střílel nebezpečně Cetkovský po Kousalově příhře zpoza brány. O dvě minuty později se již hosté radovali z nabytého vedení, po Píšově střele se prosadil Petr Sýkora – 0:1.

I další velké šance byly na straně hráčů v červených dresech. Po vyloučeních Matějovského a Klimenty hrál Eaton pět na tři a při této výhodě nastřelil tyč! Střelec sedmi pardubických branek v play off ostře trefil brankovou konstrukci.

Liberec mohl v první třetině dostat do tempa pár vyloučení na pardubické straně za zdržování hry. Hosté však odolali domácímu tlaku po Kočího i Sýkorově trestu za vyhozený kotouč. Naopak Eaton mohl skórovat v oslabení, když v 15. minutě ujela dvojice Starý – Pineault. Pardubický rodák však nastřelil tyč.

Pardubice utíkaly a Liberec snižoval

Severočeši vědouce, že musí přidat, se pustili do ofenzivnějších manévrů, Tipsport arena tak sledovala daleko pěknější hokej, který přinesl i více branek. Ta první přišla již v čase v 25:24. Východočeši hráli přesilovku po vyloučení kapitána Nedvěda a výhodu proměnili během chvíle. Jakub Nakládal dostal pěknou nahrávku, kterou střelou z voleje proměnil v gólovou asistenci – 0:2.

Z dvougólového vedení se Východočeši radovali čtyři minuty. Liberec dokázal snížit na rozdíl jediné branky také využitou přesilovkou. Petr Nedvěd byl v polovině zápasu prvním hráčem Bílých Tygrů, jehož hůl poslala puk poprvé v semifinále puk za Haškova záda – 1:2.

Tipsport arena sledovala oboustranně útočný hokej. Pardubičtí hokejisté se snažili využívat děr v liberecké defenzívě, Bílí Tygři se za každou cenu tlačili do zakončení. Jenže také chybovali a faulovali. Rastislava Špirka fauloval vysokou holí Radek Matějovský a nabídnutou přesilovkou Eaton nepohrdl. Jan Starý dlouho hlídkoval v Pincově hájemství, až jej nakonec překonal – 1:3.

Jenže o 33 sekund později to bylo zase jen o gól. Jan Plodek se dostal v kruhu ke kotouči a povedeným blafákem do bekhendu pověsil puk do brány – 2:3.

Plodek druhým gólem vyrovnal, David Havíř ale v prodloužení rozhodl

Útočná podívaná pokračovala i ve třetím dějství. Liberec se nadále snažit dostat pardubické hokejisty pod tlak, ti zase hrozili z rychlých brejků. Ve 45. minutě se po pěkné stahovačce dostal do zakončení Libor Pivko, puk však těsně minul Pincovu branku.

Snaha Bílých Tygrů vyrovnat skóre vygradovala v polovině třetí dvacetiminutovky. Severočeši hráli v početní převaze a přesně v čase 50:00 dorazil Výtiskovu střelu Jan Plodek – 3:3.

Prodloužení zápasu mohl odmítnout Jan Starý čtyři minuty před koncem po rychlé akci se svými parťáky. Jeho střela však minula Pincovu branku o milimetry. A tak zápas svého vítěze po šedesáti minutách hry nenašel.

Prodloužení se hrálo ale pouze 114 sekund. Do pásma vlétl David Havíř a švihem prostřelil Marka Pince. Pardubice nakonec třetí zápas série zvládly, v play off vyhrály posedmé v řadě a vedou nad Bílými Tygry 3:0 na zápasy.

Jiří Kalous (Bílí Tygři Liberec): „ Utkání jsme samozřejmě chtěli zvládnout vítězně, ale já si myslím, že Pardubice předvádí systémově vynikající hokej a je velmi těžké se probíjet precizně propracovanou obranou. Následně jsou schopní se zapojit do útočné fáze a mají na to velmi nebezpečné útočníky. Dnešní hokej byl velmi slušný pro fanouška, nejvíce mě mrzí to, že když jsme se dotáhli po dvoubrankové ztrátě proti takovému soupeři, jakým Pardubice jsou, tak jsme to utkání v prodloužení ztratili. Nemůžu však týmu něco vytknout, protože si myslím, že jsme tam odevzdali maximum, ale ta branka pak bohužel padla na naší straně a utkání jsme ztratili. I když to bude velmi těžké, tak pořád ještě neskládáme zbraně.“

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „ Bylo to veliké drama se šťastným koncem pro nás. Do zápasu jsme vstoupili aktivně, což bylo i naším záměrem. Věděli jsme, že Liberec na nás bude chtít vyvinout velký tlak, a chtěli jsme ho eliminovat. Myslím, že se nám to podařilo. Problémem bylo, že jsme v první třetině měli asi čtyři vyloučení, ale podařilo se nám to zvládnout. Šli jsme do vedení, ale bohužel jsme od té hry trošku ustoupili ve druhé třetině. Tam byly momenty, kdy se hrálo nahoru - dolů a myslím, že to spíš vyhovovalo domácím. Za hodně důležitý moment považuji gól na 3:1 ke konci druhé třetiny, ale nechali jsme domácí snížit, a to byl pro ně impulz. Ve třetí třetině jsme se snažili vrátit ke hře z té první, ale v přesilovce soupeř vyrovnal a šlo se do prodloužení. Tam jsme byli šťastnější my.“