16.11.2014
David Záruba

Pardubice prohrály s Libercem doma 2:5

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nestačili v utkání 21. kola Tipsport extraligy na Liberec, kterému podlehli 2:5. ČEZ Arena, kam zavítalo skoro devět tisíc diváků, viděla událostmi bohatou podívanou, například gól Petra Čáslavy skoro přes celé kluziště, nakonec ale smutnila.

Tipsport extraliga, 21. kolo, neděle 16.11.2014, ČEZ Arena Pardubice

2:5
0:2, 1:1, 1:2
Branky a nahrávky: 30:50 Sýkora (Píša, Zohorna; 5/3), 43:09 Čáslava (5/5) – 9:35 Filippi (Valský; 5/5), 10:58 Valský (Filippi, Radivojevič; 4/5), 36:25 Valský (Radivojevič, Výtisk; 4/5), 47:48 Kolmann (Bartek, Jelínek; 5/5), 57:54 Bartek (Filippi; 5/5). Rozhodčí: Šindler, Horák – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:5 (1:2, 4:2, 1:1), navíc Marcinko 10 minut osobní trest – Lašák 5 minut a trest ve hře. Využití: 1:2. Diváci: 8852. Střely na branku: 23:32 (8:7, 8:9, 7:16). Srážky: 20:11. Vhazování: 41:40. Blokované střely: 16:9. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:5. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Jakub Valský.
Dynamo Pardubice: Kristan – Čáslava, Píša, Havlík, Benák, Gregorc, Korím, Ščotka – Cetkovský, Zohorna, Sýkora – Tybor, Nahodil, Radil – Starý, Marcinko, Kolář – Semorád, Kaut, Voženílek – Půhoný. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Bílí Tygři Liberec: Lašák (26:34 Schwarz) – Šimek, Výtisk, Ulrych, Voráček, Kolmann, Derner – Bakoš, Vampola, Radivojevič – Valský, Filippi, Bulík – Bartek, Jelínek, Vlach – Kica, Urban, Krenželok. Trenéři: Rostislav Čada a Milan Černý.

Pardubice chtěly proti Liberci zapomenout na nepříjemnou facku od Brna, kde v pátek inkasovaly pět branek. Do boje šla v posledních kolech takřka neměnná sestava, kterou zezadu jistil Robert Kristan.

Dvě branky vyslaly Liberec do trháku

Pardubičtí hokejisté se pokusili soupeře hned zkraje zápasu zatlačit a už ve druhé minutě pálil těsně vedle Radil. Ještě lepší pozici měl Gregorc, ovšem toho přibrzdil protihráčův faul. V následně přesilovce se až před Lašáka protlačil Tybor, ale v klíčové chvíli byl zezadu nedovoleně zastaven. Nařízené trestné střílení ale pardubickému střelci vůbec nevyšlo.

Poté se ke slovu dostal Liberec a hned z toho byla první branka utkání. Valský hezky nahrál mezi kruhy Tomáši Filippimu, který si připravil pozici a namířil přesně pod Kristanovu vyrážečku – 0:1.

I Bílí Tygři pak dostali k dispozici dvouminutovou přesilovku a dokázali s ní bezchybně naložit. Kristan dokázal zastavit střelu od modré, ale k puku se bleskově dostal Jakub Valský a doklepl do sítě druhý liberecký gól – 0:2.

Pardubice se snažily s dvoubrankovým mankem něco udělat, ale narážely na tuhou obranu soupeře. Při další přesilové hře vyslal dvě tvrdé střely Sýkora a nescházelo mnoho, aby kotouč zamířil do sítě. Zbytek oslabení už Severočeši uhlídali.

Góly padaly v přesilovkách. Lašák vyfasoval trest ve hře

Převaha domácích pokračovala i po pauze, Liberec čekal na první střelu ve druhé části přes osm minut. Pardubice se naproti tomu snažily pálit na branku jeden puk za druhým, ale bez úspěchu. Lašák si připsal nejtěžší zákrok při sólu Zohorny, když musel tvrdou ránu vyrazit ramenem.

Důležitý moment přišel ve 27. minutě při pardubické přesilovce. Cetkovský dotíral před libereckou brankou, načež se Lašák, již v přerušené hře, ohnal po pardubickém útočníkovi vyrážečkou. Rozhodčí brankářův zkrat ocenili trestem ve hře a do branky musel náhradník Schwarz. Zároveň vyfasoval Cetkovský dvojitý menší trest.

Pardubice dokázaly Lašákův zákrok potrestat. Nejprve sice nevyužily přesilovku čtyři na tři, poté ale dostaly k dispozici zkrácenou výhodu pět na tři a to už mířily přesně. Píša nabil Petru Sýkorovi, na jehož bombu Schwarz nestihl zareagovat – 1:2.

Místo honby za vyrovnáním se ale domácí museli bránit při čtyřminutovém vyloučení Ščotky. A Liberec se pořádně činil: dvakrát trefil tyč, další šance pochytal Kristan. Když už to vypadalo, že Pardubice oslabení zvládnou, našel Radivojevič na zadní tyči volného Jakuba Valského a ten šest vteřin před koncem přesilovky trestal – 1:3.

Nepomohla ani kuriózní branka, Tygři vedení udrželi

Do těsného závěsu se Pardubice dostaly díky málo vídané brance. Petr Čáslava v tísni vyhodil přes celé hřiště tak šťastně, že se kotouč od zadního mantinelu odrazil do dezorientovaného Schwarze a od něj do branky – 2:3. Krátce po gólu začala v ČEZ Areně stávkovat světla, a tak se několik minut nehrálo a hráči jen kroužili po ledě.

Závadu se nepodařilo zcela odstranit, takže do zbraně muselo záložní osvětlení, a zápas tak pokračoval pod trochu netradiční září. Viditelnost však byla bezchybná.

Rychleji do tempa se po vynucené pauze dostali Bílí Tygři, kteří si znovu urvali dvoubrankové vedení. Nahození Petra Kolmanna od modré čáry srazil za Kristanova záda jeden z pardubických zadáků – 2:4. Ihned poté mohl Liberec přidat pátý gól, ovšem Bakoš trefil tyč a Bulík neproměnil samostatný únik.

Jednu z posledních šancí na zvrat nepříznivého stavu měl Tybor, ale v gólové pozici přestřelil branku. Pak už se domácí nemohli ke Schwarzově brance dostat. Navíc dvě minuty před koncem se ihned po buly trefil Martin Bartek – 2:5.

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Zápas rozhodl úvod. Začali jsme aktivně a vytvořili si několik šancí, navíc Tybor jel trestné střílení, ale nedokázali jsme vstřelit branku. Liberec naopak své možnosti proměnil, a to bylo nejhorší, co se mohlo stát. Pak se totiž zatáhl do středního pásma a dobře vyplňoval prostory před brankou. Strašně těžko se přes to prosazovalo a my jsme nenašli síly na obrat.“

Milan Černý (Bílí Tygři Liberec): „Věděli jsme, že Pardubice budou chtít doma projevit ofenzivní sílu, takže jsme se zaměřili na obranu. Hodně nám pomohlo, že jsme v první třetině vstřelili dvě branky. Na pardubické snížení jsme pak pokaždé dokázali reagovat dalším gólem. To bylo klíčové pro závěr zápasu.“