9.9.2009
Michal Vilím, Jan Hrabal

Ostrý start rozhodly nájezdy, Pardubice berou bod

PARDUBICE — Dva góly Michala Důrase rozhodly o vítězství hokejistů Zlína v úvodním extraligovém kole v Pardubicích. Eaton sice vedl po brance Petra Sýkory, Zlínští dokázali srovnat krok a zvítězit po samostatných nájezdech.

O2 extraliga, 1. kolo, středa 9.9.2009, ČEZ Arena Pardubice

1:2sn
1:0, 0:1, 0:0 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 8:22 Sýkora (Divíšek, Čáslava) – 27:12 Důras (Kolár, Záhorovský), rozhodující samostatný nájezd Důras. Rozhodčí: Jebavý, Pešina – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 8340. Střely na branku: 33:37. Průběh utkání: 1:0, 1:1. Nejlepší hráči: Rastislav Špirko a Michal Důras.
Dynamo Pardubice: Hašek – Richter, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Kočí. Šeda – Sýkora, Divíšek, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Klejna, Špirko, Somík – Cetkovský, Zohorna, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Berani Zlín: Sedláček – Hamrlík, Bořuta, Nosek, Švrček, Míka, Kučný, Linhart, Lučka – Záhorovský, Leška, Rachůnek – Důras, Kollár, Köhler – Kubiš, Roman Vlach, Sivák – Ondráček, Balán, Čech. Trenéři: Zdeněk Venera, Rostislav Vlach a Richard Hrazdíra.

Sýkora otevřel skóre

Fanoušky očekávaný úvod extraligy ledního hokeje odstartoval prvním kolem v pardubické ČEZ Areně, kam los jako prvního soupeře domácích přivál tým PSG Zlín. Bouřlivý nástup umocnil nejen návrat brankářské legendy Dominika Haška a představení generálního partnera – společnosti Eaton, ale i triumfální představení první pětice Východočechů přímo na ledě.

Pak již mohl Divíšek získat puk na prvním vhazování a upalovat na kasu hostů. Jeho příhru před brankoviště ovšem nikdo nezužitkoval. První zákrok si Hašek připsal až ve čtvrté minutě, kdy uklidil odražený puk od zadního mantinelu do své rukavice. Na straně domácích se do první vážnější příležitosti dostal mladý Rákos, jenž sám dorážel svou střelu stojíc zády k Sedláčkovi.

Záhy se Eaton ujal vedení! Po vyhraném Divíškově buly se kotouč přes Čáslavu dostal ke kanonýru Petru Sýkorovi, jenž bez rozpaků od mantinelu vypálil pumelici, která přes hokejku hostujícího Míky zapadla do sítě – 1:0.

Ve 12. minutě hrály Pardubice první přesilovku. Nejdříve přišla šablonovitá akce z minulé sezóny v podání trojice Kolář – Koukal – Starý, aby v zápětí Starý po pěkné přihrávce před brankoviště trefil jen betony Sedláčka. V zápětí byl na trestnou zaslán ještě Kohler a hosté tak hráli oslabení tři na pět. V něm byla nejnebezpečnější střela Sýkory.

V závěru třetiny obléhali Haškovu branku zlínští hráči. Po střele Siváka byl vyloučen domácí Zohorna. V přesilovce se Zlín dostal do velkého tlaku, kdy se před Haškem zjevil zcela sám Leška. Ale ten svou kličku nechal pouze vyniknout Haška, jenž puk z jeho hole hbitě lapil.

Zlín vyrovnal hru i skóre

Ve druhé minutě druhé třetiny byl vyloučen domácí Koukal a Jihomoravané odehráli značnou část převahy rozestavěni ve svém útočném pásmu. Podobně si počínali o minutu později i hráči Eatonu. Ti ovšem při svém rozestavení stříleli většinou mimo území brankáře Sedláčka.

Ve 27. minutě bylo rázem vyrovnáno. Zlínští hráči hladce přešli přes svou útočnou modrou čáru a Kollár vyprecizoval velmi pěknou křížnou přihrávku na najíždějícího Michala Důrase, který přesně trefil mezeru pod přesunujícím se Haškem – 1:1. Při vyloučení Bořuty v polovině večera tvrdě ostřeloval Sedláčka Čáslava, ale ten jeho střelu s klidem utlumil a vyrazil mimo.

Další akce se odehrávaly spíše ve středním pásmu a nebo byly plné nepřesností a odrazů. Pěknou střelu vyslal do růžku domácí klece zlínský Sivák, domácí strážce svatyně ale zasahoval vyrážečkou. Na druhé straně se ke střele švihem dostal Klejna, Sedláček byl ale pozorný. Ke konci druhé třetiny si agilní Zlín připravoval další příležitosti a Eaton držel zkrátka.

Vedoucí branku nikdo vsítit nedokázal

S odhodláním napravit spíše nepovedenou druhou třetinou vstoupili do té třetí hráči domácích. Ale na ledě to vypadalo přesně opačně. V tlaku byl Zlín a Záhorovský stál v tváří v tvář Haškovi. Ale v duelu byl úspěšnější domácí hráč. Další střelu zkušeného Hamrlíka zastavil až položením se na led bek Havíř. Gólman Pardubic byl ve stálé permanenci. Trefit síť mohl následně také Důras.

Po delší době se osmělily také Pardubice, které stáhly hru na tři formace. Zblízka to zkoušel Divíšek a Pivko. Ve 46. minutě pak také Klejna, který si krásně najel na ještě krásnější přihrávku. Trefil ovšem pouze betony Sedláčka. Rušno dále bylo v obranném pásmu červenobílých. Po střele Lešky, putoval puk na horní tyč!

Ve 48. minutě prokličkoval Špirko mezi soupeři a naservíroval hezkou přihrávku Píšovi, jehož příklep skončil opět u brankáře hostí. V této fázi utkání Hašek mlátil hokejkou o led, ale zpřesnění hry to nepřineslo. Až o čtyři minuty později ujížděl kolem levého mantinelu Cetkovský, který nachystal pěknou přihrávku pro Somíka, ten ovšem rychlý puk netrefil přesně.

Zlín bránil jak mu síly stačily a neváhal vyrážet vstříc další brance. Při přečíslení dva na jednoho musel využít nedovolený zákrok v podobě hákování vracející se Divíšek. Nabídnul tak Zlínu převahu. Eaton se ovšem bránil svědomitě. Následovalo tak prodloužení.

Druhý bod získal za nájezdy Zlín

V prodloužení mohl po několika vteřinách rozhodnout Leška, nebo ve třetí minutě prodloužení Kubiš, ale ležícího Haška nepřehodili. Naopak na druhé straně před Sedláčkem neuspěl dvakrát Špirko, který při své druhé akci již téměř rozjásal diváky, ale akci překombinoval.

V nájezdech překonal Haška Důras blafákem zakončeným mezi betony. Stejné místo našel ve výstroji domácího brankáře i Hamrlík. Zlín tak poměrně zaslouženě získal dva body za vítězství po nájezdech.

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Zlín hrál velmi dobře, má kompaktní tým. Hraje disciplinovaný hokej a je nebezpečný v útoku, kde má šikovné hráče. My jsme se dostali do vedení, ale pak nás zbytečně sundal gól na 1:1. Zpět jsme se do zápasu dostali až ve třetí třetině. Nedokázali jsme využít šance, soupeř byl lepší v nájezdech. Chtěli jsme vyhrát, máme pouze bod. Musíme se z dnešního zápasu poučit.“

Zdeněk Venera (PSG Zlín): „Viděli jsme rychlé utkání, byli jsme o ten bodík lepší. Šance byly na obou stranách, dobře jsme bruslili. Za výhru jsme pochopitelně rádi.“