15.1.2016

Dynamo veze z Litvínova bod, prohrálo v nájezdech

PARDUBICE — Hokejisté Pardubic nestačili v televizním utkání 36. kola, v Litvínově prohráli 2:3 po samostatných nájezdech. Verva vedla, Dynamo otočilo brankami Lukáše Nahodila a Tomáše Kauta. Řádná hrací doba ani prodloužení vítěze nenašly, v samostatných nájezdech byli šťastnější Severočeši.

Tipsport extraliga, 36. kolo, pátek 15.1.2016, Zimní stadion I. Hlinky

1:0, 0:2, 1:0 – 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 18:57 Gula (Trávníček, Hanzl; 5/4), 41:17 Gula (Trávníček, Martynek; 5/4), rozhodující samostatný nájezd Lukeš – 31:55 Nahodil (4/5), 35:09 Kaut (Rapáč, Ščotka; 5/5). Rozhodčí: Hradil, Pavlovič – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 7:8 (0:2, 3:3, 4:3). Využití: 2:1. Diváci: 4329. Střely na branku: 40:31 (15:8, 12:12, 11:10 – 2:1). Srážky: 14:11. Vhazování: 43:49. Blokované střely: 16:11. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2. Nejlepší hráči: Jiří Gula – Lukáš Nahodil.
Litvínov: Janus – Kubát, Chaloupka, Pavelka, Pavlík, Frolo, Gula – Lukeš, Vantuch, Duda – Trávníček, Hanzl, Martynek – Piroš, Gerhát, Hořava – Doležal, Válek, Jurčík. Trenéři: Radim Rulík a Jiří Šlégr.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Čáslava, Nedbal, Gregorc, Štajnoch, Havlík, Ščotka, Šeda, Bokroš – Voženílek, Poulíček, Orsava – Marcinko, Redenbach, Sýkora – Kaut, Nahodil, Rapáč – Moučka, F. Zadina, Panna. Trenéři: Richard Král a Marek Zadina.

Stejně jako poslední vzájemné utkání rozhodovaly penalty, v nich byli opět úspěšnější Severočeši.

Litvínov udeřil v závěru první třetiny využitou přesilovkou

V úvodních minutách sledoval Zimní stadion Ivana Hlinky poměrně vyrovnanou partii, první vážnější šanci měla domácí Verva v 8. minutě, kdy těsně vedle Maxwellovy brány pálil Miloslav Hořava. Záhy měli domácí výhodu přesilové hry, Dynamo však Marcinkovo podražení přečkalo bez úhony. V následné hře pět na pět se do velké šance dostal Lukáš Vantuch, ale Pavlíkovu střelu do brány nedorazil, neboť ji zastavil výborným zákrokem Brandon Maxwell.

Po krátké pasáži na sebe upozornila třetí formace, Branislav Rapáč se dostal do zajímavé příležitosti, ale možnost radovat se z druhého extraligového gólu mu překazil Jaroslav Janus. Dynamo svíralo i v dalších minutách soupeře, v 16. minutě se mohla prosadit dvojice Jakub Orsava – Patrik Poulíček, ale neuspěla.

V závěru první části hry měl Litvínov výhodu druhé přesilovky, podražením se provinil Petr Sýkora. Pardubického kapitána poslala zpět na led dělovka Jiřího Gula, která zapadla přesně do růžku nad Maxwellovu lapačku – 1:0.

Lukáš Nahodil vyrovnal, Tomáš Kaut poslal Dynamo do vedení

Druhá třetina se lépe povedla Pardubicím, ale postupně: hned zkraje se Dynamo bránilo kratší přesilovce Vervy, kterou ukončil hákováním František Lukeš. Ve 26. minutě nebezpečně pálil Rostislav Martynek, jeho pokus zastavil Brandon Maxwell, který si s pomocí svých spoluhráčů poradil i s dotírajícím Michalem Trávníčkem.

V polovině základní hrací doby měl východočeský tým k dispozici první celou dvouminutovou početní výhodu po Kubátově faulu na Filipa Zadinu, v ní nejvíce zahrozil Lukáš Nahodil, ale slovenský gólman Janus si s jeho dorážkou poradil.

Po necelé dvouminutovce v pěti na obou stranách putoval za katr Robin Hanzl, faulovaným byl opět mladíček v dresu Dynama. Po 38 sekundách využil přesilovku Lukáš Nahodil, jenž v nepřehledné situaci našel puk před brankovou čárou a posunul jej svou 11. extraligovou trefou za ní – 1:1.

Po čtyřech minutách šly Pardubice do vedení. Jan Ščotka nahrál Branislavu Rapáčovi, slovenský útočník objel Janusovu kasu, předložil ideální puk Tomáši Kautovi, jenž jej ostře k tyči poslal tam, kam chtěl – 1:2.

V závěru druhého dějství se Dynamo bránilo dvěma početním výhodám Vervy, krosčekem se nejprve provinil Karel Nedbal, podražením v čase 39:48 Blaž Gregorc.

Litvínov srovnal druhou využitou přesilovkou, pak zvonily tyčky

Právě vyloučení slovinského beka potrestal svým druhým gólem v utkání obránce Gula. Litvínovský zadák se trefil od modré přesně – 2:2.

Domácí měli obrovskou šanci skórovat ve 46. minutě, kdy trefil dvakrát tyč branky Brandona Maxwella: nejprve byl blizoučko hattricku nahozením ze středního pásma Jiří Gula, který označil černou gumou břevno, dorážku napálil do boční konstrukce Michal Trávníček. Po tomto momentu se už už podařilo ujet Petru Sýkorovi, ale pardubický expres se nedostal do zakončení tak, jak by si představoval.

Ve 49. minutě měl velikou šanci Lukáš Nahodil, na modré získal po nedůrazu litvínovské obrany puk a po najetí si do forhendu také on cinknul na tyč!

V čase 53:33 byl za faul loktem vyloučen domácí bek Chaloupka, v ní těsně nad horní tyčku pálil Petr Čáslava, poté označkoval brankovou konstrukci Martin Štajnoch. Početní výhodu ukončila hromadná mela u Janusovy brány, v níž Michal Trávníček ostrou hrazdou trefil ležícího Blaže Gregorce. Výsledkem bylo v součtu dvanáct trestných minut rozdělených na obě strany.

Šedesát minut hry vítěze nenašlo, vyrovnaná třetí třetina (střely 11:10) rozdělila, stejně jako v posledním vzájemném utkání v Pardubicích, body mezi oba týmy.

Tři střely v prodloužení nerozhodly, nájezdy opět pro Litvínov

Nastavená pětiminutovka po šanci na obou stranách, nejprve v 63. minutě ostře střílel Karel Kubát, na začátku poslední minuty do úniku prodral Tomáš Marcinko, ale bohužel se mu nepovedlo zakončení tak, jak si přál.

V samostatných nájezdech uspěl z útočníků pouze František Lukeš, který rozhodl o dvoubrankovém vítězství domácích. Nejblíže skórování byl Petr Sýkora, který trefil tyč. Lukáš Nahodil a Tomáš Kaut se neprosadili.

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): „Do zápasu jsme vstoupili dobře, i když to bylo opatrné. Obě strany si uvědomovaly jeho důležitost zápasu a na ledě to bylo znát. Ve druhé třetině jsme měli náskok, ale zdálo se mi, že jsme dostali dvě branky a vypadli ze hry. Jsem rád, že jsme se ve třetí třetině dokázali do zápasu vrátit a nakonec jsme ho překlopili na naší stranu. Před zápasem jsem se snažil na hráče působit tak, aby tabulku nebrali v potaz. Teď to nehraje roli. Musíme se soustředit na výkon a ne kalkulovat.“

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Bylo to oboustranně vyrovnané utkání s dobrým nasazením, naši hráči podali, myslím, dobrý výkon. Nemůžeme jim nic vytknout. Ve třetí třetině se to mohlo zlomit na jednu i druhou stranu, byly tam nějaké tyčky. Rozhodly penalty, které jsou vždy loterie a je vidět, že Lukeš to prostě umí. I bod získaný zde je dobrý.“