6.2.2018
David Záruba

Dynamo to zvládlo, v obrovské bitvě zdolalo Liberec 2:1

PARDUBICE — To byl boj a vítězný! Veledůležitý duel s Bílými Tygry dokázali zlomit na svou stranu hokejisté Pardubic po obratu v jeho druhé polovině, nejprve ve 35. minutě srovnal Sacha Treille, aby ve třetí třetině vstřelil vítězný gól Matěj Beran. Cenné tři body jistil Ondřej Kacetl, který pochytal čtyřiadvacet střel soupeře.

Tipsport extraliga, 48. kolo, úterý 6.2.2018, Tipsport arena

2:1
0:0, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 34:52 Treille (Tomášek; 5/4), 45:42 Beran (Perret, Dušek; 5/5) – 27:41 Jašek (Pyrochta, Redenbach; 5/5). Rozhodčí: Pavlovič, Hodek – Frodl, Komárek. Vyloučení: 4:4 (3:0, 1:4, 0:0). Využití: 1:0. Diváci: 7595. Střely na branku: 32:25 (11:10, 12:9, 9:5). Srážky: 10:8. Vhazování: 34:39. Blokované střely: 11:14. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči: Josef Hrabal – Filip Pyrochta.
Dynamo Pardubice: Kacetl – Trončinský, Čáslava, Cardwell, Wishart, Hrabal, Mojžíš, Holland – P. Sýkora, Marosz, Rolinek – Tůma, Tomášek, Treille – Kaut, Poulíček, Svoboda – Perret, Dušek, Beran.
Bílí Tygři Liberec: Will – Pyrochta, Ševc, Kolmann, Šmíd, Jánošík, Derner – Ordoš, Jelínek, Kvapil – Bakoš, Bližňák, Krenželok – Lakatoš, Redenbach, Jašek – Dlouhý, Stránský, Vlach.

Základní část se blíží ke svému konci a ve vyrovnané tabulce stále není o mnohém rozhodnuto. Dynamo čekal další zápas s přímým konkurentem o play off, k poslednímu domácímu utkání před olympijskou pauzou zavítali do Pardubic hokejisté Liberce. V pardubickém dresu poprvé nastoupil útočník David Tůma, nejlepší střelec prvoligového Kladna.

Dynamo přežilo tři oslabení

Ačkoliv si střelecké pokusy od začátku připisovaly oba týmy, dlouho se hrálo bez větších šancí. Pak ale přišla sedmá minuta a Krenželok po hrubce v pardubické defenzívě tečovanou střelou orazítkoval tyčku. Willa poprvé vážněji ohrozil novic v dresu domácího týmu David Tůma, který měl slušnou rychlost a ranou přes beka provětral výstroj libereckého brankáře.

Liberec si následně zahrál přesilovku, ale byl neškodný, a navíc hosté museli být rádi, že po návratu vyloučeného Treille na led se neprosadil Rolinek, jehož střelu v poslední chvíli srazil jeden z beků do ochranné sítě.

Po nešťastném zásahu Sýkory do Šmídova obličeje dostali Tygři k dispozici dokonce dvojnásobnou přesilovku, ale nevedli si o moc lépe, Redenbachovy pokusy Kacetl bez větších potíží lapil. Možná největší šanci první třetiny měl v jejím závěru Poulíček, který si najel mezi kruhy, avšak z ideální pozice trefil jen Willa.

Góly padaly po tečích

Na startu druhé části si výhodu v pěti proti čtyřem zahrálo i Dynamo a na Willa vyslali domácí hokejisté několik střel, blízko ke gólové dorážce byl Rolinek, ovšem čekání na premiérový gól zápasu nekončilo. A to ani po nebezpečné, ale přesto o kousek nepřesné střele Redenbacha.

Remízový stav trval až do 28. minuty a k jeho zlomení nebyla zapotřebí nijak světoborná akce. Po vyhraném buly v útočném pásmu vypálil Pyrochta a Lukáš Jašek tečoval kotouč tak šikovně, že Kacetl nestihl zakročit – 0:1.

Dynamo mohlo okamžitě srovnat, když se před branku natlačil Sýkora, jenže jeho střela pouze cinkla o tyč. Úspěchem neskončila ani následná přesilovka domácího týmu, kdy Will zneškodnil Kautovu dorážku. O další dobrou možnost se pak domácí hráči připravili sami, protože Marosz ve slušné střelecké pozici ještě nahrávaů.

Vyrovnání se Dynamo dočkalo ve 35. minutě při přesilovce, kdy Tomáškovu střelu tečoval do sítě Sacha Treille – 1:1.

Vrátit Liberci vedení mohl vzápětí Šmíd, ale bekhendová dorážka do opuštěné části branky mu nesedla podle představ.

Veledůležité tři body zařídil Beran

Hlavně neudělat chybu vzadu. S vědomím, co všechno může způsobit jeden gól, vstoupily oba týmy do třetí části, a tak diváci na velké šance čekali. Will se protáhl při dvou střelách Mojžíše a Trončinského od modré čáry, jinak ale hráči bojovali o každý kousek ledu.

V podobném duchu také padl i gól. Před WIllem se strhla mela a odražený kotouč šťastně šťouchl do branky Matěj Beran. Zřejmě ani on sám pořádně nevěděl, jak gólu dosáhl – 2:1.

Dynamo ožilo a za chvíli se na libereckou branku hnal Marosz, který se hezkou kličkou zbavil obránce, ale zakončení mu už nevyšlo. Při přečíslení pálil těsně nad Beran.

Domácím se dařilo držet hru na distanc od Kacetla, ale v 53. minutě přesto domácí vystrašil Bakoš, který střílel poměrně zblízka a minul jen o pár centimetrů. Liberec poté zamknul domácí hráče na dlouhé střídání u Kacetla, pardubická pětice několikrát vyhodila na zakázané uvolnění, ale hubené vedení nepustila.

Tři minuty před koncem třetí třetiny odvolal Liberec brankáře a na ledě se v napínavém závěru děly velké věci. Dvakrát byl v dobré šanci Kvapil, obránce Pyrochta dokonce trefil tyč. Na druhé straně měl rozhodnutí na hokejce Tomášek, ovšem bekhendem netrefil opuštěnou branku. Těsně vedle poté mířil i Treille, ale na tom, že tři body zůstanou doma, se už nic nezměnilo.

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): „Od začátku to bylo velice vyrovnané utkání, i když díky přesilovkám měli možná trochu navrch Liberečtí. Chtěl bych poděkovat za perfektní výkon všem hráčům počínaje Kacetlem a hlavně za ubráněné přesilovky soupeře. Zápas připomínal play off a byl napínavý až do konce. Pokaždé nejde vyhrát pěkně, dneska to byla dřina a góly jsme tam dostrkali, ale o to je ta výhra cennější. Těší náš, že konečně doma vyhráváme.“

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Sehráli jsme velice vyrovnané utkání, bojovalo se o každý kousek ledu. My jsme měli tři přesilovky v první třetině, neproměnili jsme je, a bylo jasné, že se poměr vyloučení vyrovná, což se také stalo, ale domácí si na rozdíl od nás jednou brankou pomohli. Až do posledních vteřin pokračoval vyrovnaný zápas, o dělbě bodů rozhodl náš nedůraz v obranném pásmu, který naopak domácí při naší hře bez brankáře měli, a proto vyhráli.“