3.3.2020

Dynamo na Spartu nestačilo, o udržení se rozhodne v příštím kole

Pardubice – Zcela zaplněná enteria aréna sledovala od začátku velmi napínavé utkání. Domácí si mohli zajistit setrvání v nejvyšší soutěži. Branky padly pouze v první třetině, a proto se muselo za stavu 1:1 utkání prodlužovat. Pardubice i přes velkou snahu obdržely branku a o svoji účast v příštím ročníku extraligy se tak rozhodne až v příštím hracím kole.

Tipsport extraliga, 51. kolo, úterý 3.3.2020, enteria arena

1:2p
1:1, 0:0, 0:0 - 0:1
Branky a nahrávky: 18:30 Svačina (Paulovič, S. Zacharčuk; 5/4) – 09:12 Pech (Forman, Buchtele; 5/4), 61:10 Tomáš Dvořák (Pech; 3/3). Rozhodčí: Lacina, Hejduk – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 10194 (vyprodáno). Střely na branku: 33:22 (11:8, 9:4, 13:8 – 0:2). Zblokované střely: 8:13. Hity: 5:5. Vhazování: 31:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Hráči utkání: Vladimír Svačina - Jan Buchtele.
Dynamo Pardubice: Kantor – Zdráhal, Mikuš, Kolář, Zacharčuk, Holland, Voráček, Blažej – Tybor, Kousal, Vondrka – Svačina, Poulíček, Mandát – Látal, Harju, Kusý – Paulovič, Rolinek, Machala.
Sparta Praha: Machovský – Blain, Kalina, Dvořák, Košťálek, Jurčina, Pavelka, Piskáček – Řepík, Sukeľ, Rousek – Forman, Pech, Buchtele – Smejkal, Tomášek, Kvapil – Vitouch, Říčka, Dvořáček.

Tu první si vypracoval Patrik Poulíček, který ale nedokázal zareagovat po střele Hollanda na odražený kotouč dostatečně rychle. Na druhé straně kluziště přihrával Rousek na Sukeľa, ale ani ten nebyl úspěšný, když byl skvěle bráněn domácími obránci.

Sparta si následně vytvořila velký tlak před Kantorem, kde fauloval Tomáš Voráček, čehož hosté využili. Po minutě početní výhody se do zakončení dostal Forman, jehož rána byla sražena před pardubického gólmana. Před ním byl připraven Lukáš Pech, pro něhož nebylo obtížné poslat puk za záda Kantora – 0:1.

Další příležitost si Pražští vypracovali v oslabení, Dvořáček se dostal do úniku, neuspěl. V 18. minutě naopak fauloval Buchtele, následovala druhá přesilovka domácího mužstva. Zacharčuk přihrál před branku, kde se po snaze dorážet od Pauloviče dostal puk ke Svačinovi, jehož zakončení poprvé rozjásalo domácí obecenstvo – 1:1.

Prostřední část začala zkrácenou početní výhodou Pardubic, ta nebyla využita, i když si domácí nebezpečné situace vytvořili. V polovině zápasu šli domácí do přečíslení dva na jednoho. Paulovič hledal na pravé straně volného Vondrku, ten pouze promáchl a neohrozil tak Machovského.

Přes hlasitý nesouhlas příznivců Pardubic byl ve 35. minutě vyloučen za zdržování kapitán Jan Kolář. Hokejisté z Prahy si však žádnou střelu nepřipsali. Ta přišla až po návratu Koláře. Ve skrumáži před Kantorem se lépe zorientovali hráči v bílém. Na konci periody pak hosté ještě jednou vystrašili pardubický kotel, po Jurčinově dělovce od modré tečoval před Kantorem Pech. Teč skončila pouze na brankové konstrukci.

Poslední perioda začala velkou možností Pardubic. Harju z velké blízkosti nastřelil pouze připraveného Machovského. Potyčka mezi Poulíčkem a Dvořákem znamenala vyloučení na obou stranách. Ani jeden tým této situace nevyužil.

V závěrečné desetiminutovce si Pardubičtí vytvořili obrovský tlak. Mandát připravil skvělou střeleckou pozici pro Svačinu, ale ten nedokázal kotouč nasměrovat mezi tři tyče. Největší šanci třetiny spálil Vondrka. Po střele Kousala jen těsně minul. Tři a půl minuty před závěrečnou sirénou byl vyloučen Marek Kvapil. Dynamo si v přesilové hře vypracovalo několik střel, ani jedna neskončila za Machovským, a tak se muselo rozhodovat v prodloužení.

V tom se dokázal po minutě prosadit Tomáš Dvořák, jenž rozhodl o vítězství Sparty a o tom, že domácí budou o setrvání v extralize bojovat v příštím hracím kole.

Michal Mikeska (HC Dynamo Pardubice): „Doufali jsme, že boj o záchranu až do posledního kola nedojde. Po dvou třetinách byl stav 1:1, my jsme hráli, co jsme potřebovali, stejně tak Sparta. Šance byly na obou stranách, my jsme měli v průběhu třetí třetiny dvě vyložené šance, které se daly využít. Kýžený bod v prodloužení nepřišel, takže jedeme dál."

Miroslav Hořava (HC Sparta Praha): „Těžké, bojovné utkání. Z naší strany hodně fyzicky náročné, pro domácí jak z fyzické, tak psychické stránky. Jsme rádi, že jsme boj v prodloužení vyhráli a že bitva o udržení pokračuje až do posledního kola."