31.10.2004
Vladimír Gregor

Bezbranková remíza s Plzní

Souboj loňských čtvrtfinálových soupeřů playoff nerozhodlo ani prodloužení. Zápas plný nepřesností připomínal spíše hokejovou bitvu, domácí tak herně na galapředstavení z pražské Sazka Arény nenavázali. Nejlepšími hráči obou týmů byli po zásluze vyhlášeni oba brankáři.

Tipsport extraliga, 19. kolo, neděle 31.10.2004, ČEZ Arena Pardubice

0:0p
0:0, 0:0, 0:0 – 0:0
Rozhodčí: Homola – Čech, Machálek. Vyloučení: 6:9. Bez využití. Diváci: 8256. Střely na branku: 35:28. Průběh utkání: 0:0.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, Linhart, Čáslava, Vyhlídal, Mudroch – Hemský, Blažek, Lubina – Hejduk, Mikeska, Bulis – P. Sýkora, Divíšek, Rolinek – Kolář, Tvrdík, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Plzeň: Pejchar – Nedoma, Trnka, Jindřich, Výborný, Výtisk, Špaček, Cartelli – Míka, Kracík, Matějovský – Mrázek, M. Straka, Pospíšil – Paroulek, J. Straka, Cibák. Trenéři: Miroslav Přerost a Jiří Kučera.

Vyhlídalův šestistý zápas

Ještě před startem samotného utkání byl předán domácímu obránci Michaelu Vyhlídalovi dres s číslem 600, symbolizujícím počet startů v naší nejvyšší soutěži. Poté již nic nebránilo začátku hokejového představení. Úvod patřil již tradičně domácím. Nejprve prověřil tvrdou střelou z úhlu Pejchara Hemský a po necelých 90 vteřinách hry zlikvidoval plzeňský gólman bravurním zákrokem tutovku Novotného po Hejdukově přiťuknutí. Hosté zahrozili dvojicí Martin Straka – Matějovský, kteří svůj nájezd 2 na 1 neřešili sice nejideálněji, ale jejich akci málem nechtěně gólově zakončil nepříliš šťastným obranným zákrokem Snopek. Prvním vyloučeným zápasu se stal po faulu vysokou holí Matějovský a před Pejcharem bylo pořádně horko. Nejprve nabil do jasné šance oslavenci Vyhlídalovi Hemský, souhru Hejduka s Bulisem zakončoval prvně jmenovaný nebezpečnou střelu na vyrážečku. V polovině osmé minuty Jižní tribuna takřka slavila gól, když se Petr Sýkora prosmýkl do šance, protlačil puk přes Pejchara, ale jeden z hostujících obránců odpálil duchapřítomně kotouč z brankové čáry. Ukazatelem skóre nepohnula ani Paroulkova řada na straně druhé, neboť Pospíšil s Josefem Strakou si dávali přednost tak dlouho, až přišli o puk. Tlak Plzně ještě umocnilo Divíškovo vyloučení, ale ani Cibák po Výborného střele nedokázal dorazit kotouč za výborného Lašáka. V druhé polovině třetiny se spíše vylučovalo než hrálo. I brankových příležitostí ubylo, tou největší domácí byl nejspíše nečekaný odraz puku od mantinelu, který nasměroval kotouč do brankoviště plzeňské branky, kde ale bohužel nikdo v červeném neoperoval. Na druhé straně byl blízko branky Josef Straka, ale Lašákův beton mu skórovat nedovolil.

Hokej příliš nenadchl

Do druhé části vstoupili aktivněji hosté a brzy mohlo být zle. Míka vypálil a na dorážku číhající Matějovský měl před sebou prakticky prázdnou branku. Plzeňský forward ale diváky přesvědčil o tom, že nedat se dá ledasco. Domácí zvedli hlavy až po čtyřech minutách hry a byla to nejproduktivnější řada domácích, která byla blizoučko brance. Mikeska zatáhl puk, našel přesným pasem z druhé vlny najíždějícího Novotného, jehož rána rozezvučela pravou tyč Pejcharovy branky. Pardubice poté dostaly v krátkém sledu k dispozici dvě přesilové hry. V té první měl velkou šanci Snopek, ale jeho spolupráce s Hemským nakonec branku neznamenala. Tu druhou potom narušilo nepovedené střídání domácí lavičky, která obdržela menší trest za příliš hráčů na ledě. Hosté pokračovali v sérii nepěkných zákroků a skoro se zdálo, že se více než na hru soustředí na osekávání protihráčů hokejkou. Výjimkou byla šance Paroulka po chybě domácích obránců v rozehrávce, ale plzeňský útočník neměl srovnaná mířidla. Na počátku 35. minuty předvedl jeden z nevybíravých zákroků přímo před zraky sudího Homoly plzeňský Nedoma a domácí hráli další přesilovku. Bohužel kombinace pardubických hokejistů vázla, a tak poněkud nudných 0:0 svítilo na světelném ukazateli i po čtyřiceti minutách.

Branky se diváci nedočkali

V posledních vteřinách prostřední části hry stihl ještě faulovat Rolínek na červené čáře kolenem, tudíž začali třetí třetinu hosté v početní převaze. Nadále však platilo pravidlo, že jednodušší je bořit, než tvořit, a tak se domácí lehce ubránili. Nemastný hokej pokračoval i v plném počtu hráčů na obou stranách. Pardubičtí hokejisté byli sice aktivnější, když už byl ale Tvrdík v dobré příležitosti, tak minul branku. Diváky snad mohl zahřát pouze pohled na mladé slečny zametající o přestávkách na čištění ledu brankový prostor. Hru domácích se pokusil oživit i trenér Martinec přeházením útočných řad a stažením hry na tři pětky, ale neujal se ani Průchův baseballový volej ze vzduchu. Domácí však přeci jen zvýšili chabé tempo zápasu a vycítili to i do té doby poněkud zmrzlé tribuny. Po dalším závaru před plzeňskou brankou se dostával k zakončení Petr Sýkora, ale jeho střelu z otočky Pejchar bleskovým rozklekem alespoň vyrazil. Hodně diskutabilní moment zápasu přišel v 52. minutě, kdy dostal Mikeska krásný pas na útočnou modrou do samostatného nájezdu, ale čárový sudí nepochopitelně odpískal postavení mimo hru, o kterém se mu mohlo snad leda zdát. S přibývajícím časem narůstaly i emoce, které ještě přiživoval rozhodčí Homola, jenž se rozhodl do hry pro jistotu příliš nezasahovat. Série nedovolených obranných zákroků Plzně však nakonec bez trestu nezůstala. Martin Straka podrazil Průchu a domácím se tak naskytla skvělá příležitost rozhodnout. Divíšek však kotouč z brankoviště za záda Pejchara neprotlačil a ani Mikeska z ideální pozice mezi kruhy síťku za jeho zády nerozvlnil. Tlak domácích ale narůstal, Rolínkův průnik hasil až v poslední možné chvíli obránce Trnka faulem a přesilovka domácích tak pokračovala. Kombinace hráčů Moelleru byla až příliš křečovitá a zápas tak dospěl až k prodloužení.

Extra bod nikdo nezískal

Vzruch v prodloužení přinesl až průnik Cibáka, který v brankovišti srazil na zem Lašáka a byl ihned ztrestán pardubickými obránci. Hezký hokejový moment předvedl do té doby nevýrazný Špaček, když jeho krásnou střelu chytil ještě hezčím semaforem Lašák. Na druhé straně mezi kruhy napřáhl Bulis, ale i Pejchar měl svůj den. Poté se fotbalově pokoušel zakončit Josef Straka, ale ani bruslí branku nedal. Z protiútoku byl blízko brance Hemský, ale ta v Duhové Aréně nebyla v neděli nikomu souzena. Plzeň dostala na posledních 23 vteřin prodloužení možnost přesilové hry, když fauloval holí Novotný, ale nestalo se již nic vážného. Utkání tradičních rivalů tak skončilo bezbrankovou remízou.

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Naši hráči neměli dostatek prostoru a v přesilovkách nám chyběla lehkost, nápad. Přihrávky byly pomalé a nikomu se nechtělo jít do prostoru před branku, kde to proti tak důraznému soupeři bolí. Bod je pro nás ztrátou, ale zavinili jsme si to sami, protože jsme utkání nehráli s větší aktivitou. Je to možná i kvůli tomu, že nás zápas na Slavii, kde jsme otočili skóre z 0:3 na 6:4, stál hodně sil.“

Miroslav Přerost (HC Lasselsberger Plzeň): „Věděli jsme, že ofenzivní síla domácích je veliká, a tak jsme se snažili o úpornou obranu a jednoduchý přechod přes střední pásmo. Zkoušeli jsme se dostávat do brejků a překvapit domácí obranu. Ve druhé třetině jsme určité šance měli, ale nevyužili jsme je a v posledním dějství jsme díky vynikající obraně a především brankáři Pejcharovi uhráli bod, se kterým jsme spokojeni.“