Český Telecom extraliga ledního hokeje, 40. kolo, neděle 13.1.2002, Zimní stadion Eden

Slavia Praha

1:2
1:0, 0:1, 0:1
Branky a nahrávky: 1:02 Steiner (Branda, F. Štefanka) – 23:43 Lubina (J. Kudrna, T. Blažek), 53:42 Tvrdík. Rozhodčí: Souček – Dvořák, Křivský. Vyloučení: 4:6, navíc F. Štefanka – D. Pospíšil oba 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 3139. Střely na branku: 41:35. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
Slavia Praha: Málek – Kadlec, Hejda, J. Novák, Snopek, Chatrnúch, F. Štefanka – Ujčík, Beránek, Tomica – Branda (11. Sup, 41. Klobouček), Štraub, Hübl – Míka, Steiner, Matějovský.
Dynamo Pardubice: Salfický – Vyhlídal, Pácal, M. Sýkora, Mudroch, Malinský, Duben – P. Sýkora, Janecký, Tvrdík – J. Kudrna, T. Blažek, Lubina – Mikeska, D. Pospíšil, S. Procházka.

Chyba slávistického brankáře Romana Málka rozhodla o výhře Pardubic v Edenu 2:1. Gólman Pražanů si totiž v 54. minutě za stavu 1:1 srazil do branky nahození pardubického Michala Tvrdíka od vlastní modré čáry.

Slavia zápas začala lépe, dostala hned v první minutě možnost přesilové hry po Pácalově faulu a tuto výhodu využila. Po sedmnácti sekundách mohl jít pardubický bek zpátky na led, když po Štefankově tečované střele zamířil do odkryté branky Steiner. Pardubičtí potom dvakrát nebezpečně vyzkoušeli slávistického brankáře Málka, ale ten si s pokusy Blažka a Procházky poradil.

Slavia byla aktivnější a kombinačně se dostávala před obranu Východočechů do šancí. Matějovský s Beránkem ale ztroskotali na navrátilci ze zámoří Salfickém, který dostal potřetí za sebou v brance přednost před současným reprezentantem Svobodou. Sup, který nahradil v sestavě zraněného Brandu, zase pálil v dobré pozici vysoko.

Ve druhé části hosté přidali a pomohly jim v tom i dvě přesilové hry v úvodu třetiny. Tu druhou využil Lubina, který zpoza branky překvapil Málka a vyrovnal. Potom ve 28. minutě trefil Petr Sýkora boční tyč. Slavia se neprosadila při Procházkově vyloučení a změnit stav nedokázal ani Ujčík.

Hosty mohl dostat do vedení hned po několika vteřinách třetí třetiny Blažek, který si položil slávistického brankáře, ale blafák zakončil jen do tyče. Na druhé straně se ve 48. minutě protlačil před Salfického Steiner, nebyl však také úspěšný.

Sedm minut před koncem oživili dění vzájemnou potyčkou Štefanka s Pospíšilem a oba putovali předčasně pod sprchy. Vzápětí se měli ale překvapivě skóre, protože Málek podcenil Tvrdíkův vysoký lob od vlastní modré čáry a Pardubice se dostaly lehce do vedení. Při minutové power play se Slavii již na stavu nic změnit nepodařilo.

Vladimír Růžička (HC Slavia Praha): „Rozhodla první třetina, která byla z naší strany velice dobrá, ale nedali jsme více branek a to se odrazilo dál. Pardubice jsou jedním z nejkvalitnějších mužstev v extralize. Branka na 1:1 jim dodala chuť. Závěrečná část byla z obou stran kvalitní a rozhodl kuriózní gól. Branda má možná naštíplou lícní kost, ale v pátek by měl hrát, třeba s celoobličejovým krytem.“

Petr Hemský (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Začátek se nám nepovedl, dostali jsme v oslabení branku. Slavia měla v úvodní třetině několik přečíslení a mohla zvýšit. Od druhé třetiny jsme se zlepšili a šťastným gólem rozhodla. V úterý v dohrávaném zápase s Plzní bude chytat Svoboda.“