Český Telecom extraliga ledního hokeje, 1. kolo, pátek 13.9.2002, Arena Pardubice

České Budějovice

5:2
1:1, 2:1, 2:0
Branky a nahrávky: 11:25 Lubina (Blažek), 23:00 Kolář (M. Sýkora), 28:34 Kolář (Průcha, Koukal), 43:31 Lubina (Kolář), 52:59 A. Novotný (Rolinek) – 10:47 Turek (Rob), 28:19 Sailer (Rob). Rozhodčí: Haškovec – Kostka, Český. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 5427. Střely na branku: 32:30. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 5:2.
Dynamo Pardubice: Svoboda – M. Sýkora, Mudroch, Vyhlídal, Čáslava, A. Novotný, Duben, Bartoň, Mocek – Rolinek, Blažek, Lubina – P. Sýkora, Janecký, Pospíšil – T. Divíšek, Mikeska, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha.
České Budějovice: Hudáček – Nedoma, Gřegořek, R. Suchánek, Jindra, Babka, Kotaška – Štrba, Turek, Bartoš – Sailer, Michálek, Rob – Ondřej, Mrázek, Šimánek.

Pětatřicetiletý Ladislav Lubina a o čtrnáct let mladší Jan Kolář vystříleli v úvodním kole hokejové extraligy Pardubice vítězství nad Českými Budějovicemi 5:2. Oba útočníci vstřelili po dvou brankách.

Domácí nastoupili se čtyřmi pětkami, v nichž nechyběli uzdravení Petr Sýkora a Tomáš Divíšek. Po oboustranném oťukávání v úvodních minutách se první výhoda naskytla Jihočechům při vyloučení domácích Dubna a Lubiny. Početní výhodu ale nevyužili, ale přece jen se dostali do vedení. V 11. minutě si Turek najel na Robovu přihrávku a po sólu z útočné modré nedal Svobodovi šanci. Domácí za necelou minutu vyrovnali. Lubinovu prudkou střelu neudržel Hudáček v lapačce a Pardubičtí se mohli radovat. V závěru třetiny měli Východočeši ještě další dvě šance, ale Janecký a Lubina v obou případech mířili nad Hudáčkovu klec.

Hned v úvodu druhé třetiny se vyznamenal domácí gólman Svoboda, který kryl dvě šance soupeře. Hokej v této fázi nabral na tempu, oba celky produkovaly důraznou hru, a tak se šance střídaly na obou stranách. Ve 24. minutě šli domácí poprvé do vedení. Při přesilovce Kolář vrátil do Hudáčkovy klece vyraženou střelu Michala Sýkory. Hosté vyrovnali ve 29. minutě, kdy Sailer využil zaváhání domácí obrany a obelstil Svobodu. Jenže za patnáct sekund šli pardubičtí hráči znovu do vedení a opět zásluhou mladíka Koláře. Bojovní Jihočeši byli blízko vyrovnání ve 34. minutě, ale Svoboda bravurně kryl Štrbovu střelu z bezprostřední blízkosti. V závěru třetiny mohli domácí zvýšit náskok, ale Hudáček zmařil jejich příležitost.

Nepříliš jistá obrana domácích nabídla soupeři v začátku třetí třetiny dvě šance, ale ke změně skóre to nevedlo. Hosté zvýšili důraz, ale ve 44. minutě inkasovali počtvrté. Lubina využil pěkné přihrávky šikovného Koláře a poslal svůj tým do dvoubrankového vedení. V 53. minutě zakončil kombinaci dvojice Blažek, Rolínek nechytatelnou střelou od modré čáry Novotný a přiblížil domácím první letošní výhru. Tu domácí v pohodě udrželi, když v závěrečných minutách kontrolovali hru a nedovolili soupeři změnu skóre.

Miloš Říha (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Začínat doma není jednoduché, měli jsme ze soupeře obavy. Vyplatilo se nám, že jsme hráli na čtyři pětky, vytvářeli jsme si tlak. Zápas rozhodla čtvrtá pětka, v níž se dobře projevili mladí hráči. Ti jsou houževnatí a bojují.“

Jaroslav Liška (HC České Budějovice): „Utkání jsme začali dobře, ale bojovali jsme jen dvě třetiny. Hokej se hraje na tři třetiny a nám ta poslední vůbec nevyšla a hráli jsme jí špatně.“