19.3.2011

Eaton se v Ostravě neprosadil, do semifinále vstoupil porážkou

OSTRAVA — Hokejisté HC Eaton Pardubice nestačili v úvodním semifinálovém utkání na Vítkovice a na jejich ledě prohrály 0:4. Eaton byl horší v zakončení, Roman Málek vychytal čisté konto.

Tipsport extraliga, SF1, sobota 19.3.2011, ČEZ Aréna Ostrava

Vítkovice

4:0
1:0, 1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 19:44 Burger (Káňa), 27:32 Huna (Tomas), 45:37 Vrána (Klimek, Pohl), 56:01 Burger (Káňa). Rozhodčí: Hradil, Minář – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:8. Bez využití. Diváci: 8064. Střely na branku: 33:30. Průběh utkání: 4:0. Stav série: 1:0.
Vítkovice: Málek – Vosátko, Malík, Ovčačík, Trnka, Ficenc, Voráček, Bartoň, Rehák – Ujčík, Burger, Káňa – Huna, Húževka, Strapáč – Pohl, Vrána, Klimek – Szturc, J. Sýkora, Tomas. Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.
Dynamo Pardubice: Růžička – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, Drtina, Mocek – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Zohorna, Somík – Špirko, Rákos, Kůrka – Pineault, Kousal, Buchtele. Trenéři: Josef Jandač a Pavel Hynek.

Pardubičtí hokejisté se kromě dlouhodobě absentujícího Jiřího Cetkovského musejí do konce sezony obejít i bez obránce Koláře, který se zranil na tréninku a musel na operaci.

Jiří Burger gólem do šatny otevřel skóre

Nástup do zápasu se herně více vydařil hokejistům Pardubic. Ti se hrnuli do útoků a odměnou jim byla přesilovka po Vránově držení. Východočeši však početní výhodu nevyužili.

V následné hře pět na pět ujel všem po Malíkově zaváhání útočník Kolář. Roman Málek v brance Vítkovic jej ale vychytal. Chvíli na to pálil od modré obránce Vosátko, ale i o nebyl úspěšný.

Další velkou šanci v pardubickém dresu měl kapitán Koukal. Toho střílenou přihrávkou vybídl k jemné teči kolega Kolář, ale hráč s číslem 42 minul Málkovu branku. Vítkovice pak hrály v početní převaze, ale kromě Klimkovy střely se k nebezpečnějšímu zakončení nedostaly.

V 15. minutě pálil po Zohornově vtipném pasu Somík, ale gólman Vítkovic byl připraven a odpálil kotouč mimo nebezpečí.

Pardubice žehraly v první třetině na bídnou koncovku. Na střely to bylo sice z pohledu domácích 8:9, více nebezpečných momentů se ale událo před vítkovickou brankou. Jenže Eaton své šance neproměnil, naopak Jiří Burger v čase 19:44 ano. Vítkovický kapitán dostal puk od Káni mezi kruhy a odsud se trefil přesně nad Růžičkovu vyrážečku – 1:0.

Eaton nevyužíval šance

Pardubičtí hokejisté ve druhém dějství zvýšili své útočné úsilí, na brankáře Málka vystřelili v prostřední třetině dvanáctkrát, ale žádný pokus neskončil tam, kam hráči v červených dresech zamýšleli. Ve 21. minutě pálil Jan Kolář nad, tento hráč vyslall asi nejvíce puků na ostravskou branku.

Domácí hokejisté se také tlačili do zakončení, hrozili hlavně z rychlých brejků. Jeden z nich ve 28. minutě proměnil Rudolf Huna. Ten se trefil efektně pod horní tyčku – 2:0.

Pardubice se pak ještě víc tlačily do útoku, na širokém kluzišti se pouštěly do kombinačních akcích, ale na jejich konci vždy stál Roman Málek. Ten vychytal Kolářův volej ve 32. minutě, o chvíli později pozoroval Píšův pokus nad.

Jan Kolář byl blizoučko vstřelení branky i v 36. minutě, nikým nehlídán se však před vítkovickým brankářem neprosadil. Pardubice pak byly za útočnou aktivitu odměněny přesilovkou, ale s ní nenaložily nejlépe.

V závěru druhé třetiny se i domácí hokejisté dostali k útočným akcím, Pere Vrána nevyzrál na Růžičku, z následné akce vybojovali Ostravané přesilovku i pro začátek třetí části hry po Píšově hákování.

Petr Koukal neproměnil trestné střílení

Eaton se vítkovické hře v převaze ubránil a hned na to mohl udeřit. V čase 42:14 byl v jasném úniku hákován Petr Koukal. Rozhodčí nařídili trestné střílení, to ale kapitán Pardubic neproměnil. Jeho úmysl vystřelit mezi betony Roman Málek vystihl…

Pardubice promarnily snížit, ještě hůře jim bylo ve 46. minutě. Pohl zavezl kotouč do pásma, přihrál jej Petru Vránovi a ten se v předbrankovém prostoru prosadil – 3:0.

Vítkovice mohly přidat další branku do rozklížené pardubické defenzívy po nedovoleném bránění, kterým se provinil Václav Kočí, ale Eaton se početní převaze Vítkovic ubránil. Na druhé straně hrál Eaton v převaze po Ovčačíkově hákování, ale neuspěl.

Hokejistům HC Eaton Pardubice se vstup do semifinálové série vůbec nepovedl. Ostravané hráli v pohodě a po brejku dvou na jednoho zvýšili na 4:0. Úspěšným střelcem do poloodkryté klece byl Jiří Burger.

Pátý gól mohly Vítkovice přidat v závěru utkání, v rozmezí necelé minuty byli postupně Radovan Somík, Daniel Rákos a Jakub Nakládal. Oslabení Východočeši ale tuto situaci zvládli.

Hokejisté HC Eaton Pardubice tak po 368 dnech v play off prohráli, v ne zcela zaplněné ostravské ČEZ Aréně nevstřelili ani branku a po šestnácti výhrách v řadě ve vyřazovacích bojích kapitulovali. Zítra od 18.10 hodin se ale hraje nanovo.

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): „V první polovině jsme soupeře pustili do řady šancí, díky brankáři Málkovi jsme je ale přestáli. Ve druhé polovině zápasu jsme se zlepšili, hráli jsme velmi dobře. Ač je výsledek jasný, Pardubice potvrdily, že jsou silný tým.“

Pavel Hynek (HC Eaton Pardubice): „Do utkání jsme nevstoupili špatně. Byli jsme aktivní a vytvořili jsme si šance, ale naše efektivita dnes byla nulová. Nedokázali jsme skórovat a soupeř zaslouženě vyhrál. Jestli chceme pomýšlet na lepší výsledek, pak musíme přidat především v důrazu.“