Český Telecom extraliga ledního hokeje, 8. kolo, čtvrtek 3.10.2002, Palác kultury a sportu

4:3
3:1, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 6:25 Tesařík (Burger), 13:45 Laszkiewicz (Jurečka), 14:27 Kaděra (Tesařík), 39:57 Moravec (Burger) – 0:44 Rolinek (Lubina), 20:37 T. Divíšek (Čáslava), 58:43 Mikeska (Janecký, Pospíšil). Rozhodčí: Nečas – Čech, Machálek. Vyloučení: 3:3, navíc Moravec 10 minut osobní trest, Gron 5 minut a osobní trest do konce utkání – Kolář 5 minut a osobní trest do konce utkání.. Využití: 1:1. Diváci: 3681. Střely na branku: 29:31. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3.
Vítkovice: Trvaj – Tesařík, Philipp, Výtisk, Černošek, Jurečka, Dresler, Chmelíř, Zátopek – Kaděra, Burger, D. Moravec – Melenovský, I. Padělek, Krayzel – Laszkiewicz, Gron, Selingr – Irgl, A. Padělek, Olesz.
Dynamo Pardubice: Svoboda – M. Sýkora, Mudroch, Vyhlídal, Čáslava, A. Novotný, Duben – Rolinek, Blažek, Lubina – P. Sýkora, Janecký, T. Divíšek – Pospíšil, Mikeska, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha.

Až v osmém kole skončila šňůra výsledkových nezdarů hokejistů Vítkovic. Loňský vicemistr si po vítězství nad vedoucími Pardubicemi částečně spravil pošramocenou psychiku a hlavně zaznamenal první tříbodový zisk v letošní sezóně. Gólem k němu přispěl útočník Kaděra, kterého před minulým utkání na Spartě trenér Ladislav Svozil vyřadil pro slabou výkonnost. Vítkovičtí zvítězili v ligovém duelu po rovných 180 dnech.

Vnitřní krizí zmítaný tým Vítkovic si osmý pokus o první vítězství v řádné hrací době zkomplikoval hned v zárodku. První formace ještě nestačila dostřídat, když Trvaje prostřelil Rolinek a domácí po 44 sekundách prohrávali 0:1.

Psychickou výhodu však Pardubice stejně rychle prohýřily. Soupeř srovnal krok a v sedmé minutě i skóre – Tesařík zavěsil tvrdou střelou od modré čáry přesně v okamžiku, kdy vyloučený Čáslava naskočil z trestné lavice na led.

Když ne herně, tak vítkovičtí hokejisté procitli alespoň střelecky. Jurečka sice ještě rozevučel horní tyčku a trefu Melenovského neuznal rozhodčí Nečas pro vysokou hůl až po shlédnutí viedozáznamu, ale další akce Ostravanů už skončily v síti nejistého Svobody. Proti Laszkiewiczově teči sice neměl moc šancí, ale Kaděrův zásah už padá na vrub gólmana, který si nepříliš obtížný švih usměrnil vyrážečkou za vlastní záda.

Vítkovice se však ze špatného začátku příliš nepoučily a podruhé kapitulovaly už 37 sekund po startu druhé části. Divíškovi však roli šťastného střelce usnadnil čárový sudí Machálek, od kterého se vyhazovaný puk odrazil přímo k volnému útočníkovi.

Ve vyrovnaném duelu byli domácí stále o krok popředu. Dvoubrankový náskok jim mohl vrátit Melenovský, jenže zblízka puk nedostal ani do opuštěné branky. Tlak soupeře posílil faulem na Zátopka pardubický Kolář, a když už se zdálo, že podstatnou část pětiminutového oslabení hosté přečkají, tři vteřiny před koncem druhé části zavěsil nekompromisní střelou Moravec.

Hosté v závěru zredukovali sestavu do tří pětek, zvýšili tempo a usilovali o zvrat. Vyhlídalovu dělovku však zastavila tyčka a výtečného Trvaje překonal až 77 sekund před koncem při početní výhodě Mikeska. Cenné vítězství však už Vítkovice v závěru i se štěstím uhájili.

Ladislav Svozil (HC Vítkovice): „Jsme hrozně rádi, že jsme skoncovali s nepříjemnou sérií, navíc proti vedoucím Pardubicím. Zápas jsme přitom začali nešťastně a rychle prohrávali. Přesto jsme se ale nepoložili a ještě v první části prolomili střeleckou smůlu. Do branky nám padalo prakticky všechno, nač jsme sáhli. Mužstvo musím pochválit za vynikající výkon, soupeře nepustilo do mnoha šancí.“

Miloš Říha (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Utkání jsme si prohráli sami laxním, ani ne padesátiprocentním přístupem. Rychle jsme sice dali první gól, ale vlažný přístup se pak nutně projevil na obratu ve skóre.“