02.03.2011

Pardubice versus Zlín. Hokejové bašty jdou na sebe v play off počtvrté

PARDUBICE — Třikrát se střetli hokejisté Pardubic a Zlína ve vzájemných bojích. Dvakrát byli úspěšnější Východočeši, jednou se radoval Zlín. Zajímavostí vzájemných sérií play off je fakt, že poražený celek vždy proti tomu druhému neuhrál ani zápas.

Poprvé se oba týmy střetly v mistrovské sezoně Tesly Pardubice v únoru 1987. Východočeši tehdy vyhráli základní část s pětibodovým náskokem na pražskou Spartu, naopak tehdejší Gottwaldov skončil osmý.

Série hraná na dvě vítězná utkání skončila rychle a jednoznačně: Pardubice s Dominikem Haškem v brance porazily Valachy doma 6:2, na Moravě vyhrála Tesla 4:2 a postoupila do semifinále. V něm podobným způsobem vyřídila Košice, aby po bitvě udolala i v souboji o mistrovský titul Duklu Jihlava.

Čtvrtfinále 1998/1999: Pardubice se přes zlínský val nedostaly

Poprvé se oba týmy potkaly ve vyřazovacích bojích v samostatné české extralize v sezoně 1998/1999. Pardubice v ní tehdy měly velmi mladý tým, který při svém první angažmá koučoval Miloš Říha.

Pardubice vybojovaly svou účast v play off až v závěrečných kolech, Zlín naopak prožíval velmi produktivní období, v základní části skončil druhý za tehdy suverénním Vsetínem. Favoritem čtvrtfinálového setu Zlín – Pardubice tak byl rozhodně valašský celek.

A to se také ukázalo. Pardubice sice ve všech třech zápasech předvedly zodpovědný výkon, ale hlavně díky skvěle propracované defenzívě pod vedením trenérského dua Zdeněk Venera – Antonín Stavjaňa vyhrál všechny tři zápasy.

První dva zápasy se hrály na Zimním stadionu Luďka Čajky a Pardubice v něm nedokázaly překonat obranu domácího celku. Úvodní duel vyhráli Valaši 1:0 brankou Jiřího Marušáka ze začátku druhé třetiny, druhý duel skončil 2:0 po gólech Čajánka a Meluzína.

Třetí vzájemný zápas přivítal totálně narvaný zimní stadion v Pardubicích. Oficiálně nahlášených 9000 diváků (tehdejší MF DNES psala o nejméně desetitisícové návštěvě) vidělo první pardubický gól v sérii, ve 37. minutě srovnával na 1:1 Stanislav Procházka. Zápas nenašel vítěze v základní hrací době, v 68. minutě rozhodl o zlínském postupu Petr Čajánek.

1. zápas čtvrtfinále play off 1998/1999, pátek 19. března 1999:
HC ZPS BARUM ZLÍN – HC IPB POJIŠŤOVNA PARDUBICE 1:0 (0:0, 1:0, 0:0).

Branka a nahrávka: 22. Marušák (Štraub). Rozhodčí: Rejthar – Český, Rouspetr. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 7343. Průběh utkání: 1:0. Stav série: 1:0.
HC ZPS Barum Zlín: Kameš – Hamrlík, Mojžíš, Marušák, Hučko, Rachůnek, Žižka – Okál, Čajánek, Meluzín – Vala, Štraub, Kapusta – Tomek, Leška, Veselý. Trenéři: Zdeněk Venera a Antonín Stavjaňa.
HC IPB Pojišťovna Pardubice: Barta – Pácal, Píša, Malinský, Jančařík, Mudroch, R. Pospíšil – S. Procházka, Tvrdík, Jantovský – Mikeska, Martinec, Kudrna – Koudelka, Plášek, Vak (41. Rozsíval). Trenéři: Miloš Říha a Milan Chalupa.

2. zápas čtvrtfinále play off 1998/1999, neděle 21. března 1999:
HC ZPS BARUM ZLÍN – HC IPB POJIŠŤOVNA PARDUBICE 2:0 (0:0, 1:0, 1:0).

Branky a nahrávky: 35. Čajánek (Hamrlík, Meluzín), 56. Meluzín (Čajánek). Rozhodčí: Bolina – M. Dvořák, Křivský. Vyloučení: 4:3, navíc Kudrna (Pardubice) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 7011. Průběh utkání: 2:0. Stav série: 2:0.
HC ZPS Barum Zlín: Kameš – Hamrlík, Mojžíš, Marušák, Hučko, Rachůnek, Žižka – Okál, Čajánek, Meluzín – Vala, Štraub, Kapusta – Tomek, Leška, Veselý – Balaštík, Ambruz. Trenéři: Zdeněk Venera a Antonín Stavjaňa.
HC IPB Pojišťovna Pardubice: Barta – Pácal, Píša, Malinský, Jančařík, Mudroch, R. Pospíšil – S. Procházka, Tvrdík, Jantovský – Mikeska, Martinec, Kudrna (14.–20. Rozsíval) – Koudelka, Plášek, Vak. Trenéři: Miloš Říha a Milan Chalupa.

3. zápas čtvrtfinále play off 1998/1999, úterý 23. března 1999:
HC IPB POJIŠŤOVNA PARDUBICE – HC ZPS BARUM ZLÍN 1:2 v prodloužení (0:1, 1:0, 0:0 – 0:1).

Branky a nahrávky: 37. S. Procházka (Pácal, Píša) – 10. Kapusta (Hučko), 68. Čajánek (Hamrlík, Marušák). Rozhodčí: Rejthar – Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 9000 (vyprodáno). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Konečný stav série: 0:3.
HC IPB Pojišťovna Pardubice: Barta – Pácal, Píša, Čáslava, Malinský, Mudroch, Pospíšil – S. Procházka, Blažek, Jantovský (41. Vak) – Mikeska, Martinec, Kudrna – Koudelka, Plášek, Rozsíval. Trenéři: Miloš Říha a Milan Chalupa.
HC ZPS Barum Zlín: Kameš – Hamrlík, Mojžíš, Hučko, Marušák, K. Rachůnek, Žižka – Okál, Čajánek, Meluzín – Vala, Štraub, Kapusta – Tomek, Leška, Veselý. Trenéři: Zdeněk Venera a Antonín Stavjaňa.

Finále 2004/2005: Pardubice jednoznačně smetly oslabený Zlín

Poslední vzájemnou sérii byla ta finálová ve výjimečné sezoně 2004/2005. Pardubice do ni vstoupily katastrofálně, nakonec se však tehdejší Moeller vystoupal až na třetí místo po skončení základní části. Tu ovládl obhájce titulu z předchozí sezony – celek HC Hamé Zlín nasbíral 104 bodů.

Pardubice prošly do finále skrze těžké první kolo play off s Kladnem, které porazilo 4:3 na zápasy, s Libercem hrál Moeller pět zápasů. Naopak Zlín hodně vyčerpala a o některé hráče oslabila semifinálová série s Vítkovicemi, která se protáhla na sedm zápasů. Předtím zdolalo Hamé Litvínov 4:2 na zápasy.

Zlín byl ve finálové sérii favoritem už jen z důvodu, že v základní části neztratil s Pardubicemi ani bod. Doma porazil Východočechy 3:2 a 4:3, v tehdejší Duhové aréně zvítězil 3:1 a 6:4.

Vzhledem k lepšímu postavení Valachů po skončení základní části se začínalo na zlínském Zimním stadionu Luďka Čajky. Ten nebyl v obou úvodních duelech vyprodaný a sledoval ohromnou pardubickou jízdu za titulem. První zápas sice odstartoval rychlý gól domácích po 35 sekundách, ale po Čáslavově srovnání začal mít navrch Moeller a vyhrál 4:2.

I druhé měření sil na jihu Moravy skončilo lépe pro Pardubice. Zlín se sice opět dostal do vedení, ale Tomáš Divíšek v závěru prvního dějství srovnal, aby Pardubice po gólech Petra Koukala a Aleše Hemského odskočily na rozhodující rozdíl. Pardubice zvítězily 4:1.

Série se přestěhovala do natřískané arény za překvapivého stavu 2:0 pro Pardubice. Třetí duel nabídl naplněným ochozům napínavým podívanou, kterou rozhodly branky Aleše Hemského na počátku druhé třetiny a Petra Průchy ve 45. minutě. Zlín se přes mírnou střeleckou převahu i díky skvělému Jánu Lašákovi v brance Pardubice gólově neprosadil.

V neděli 10. dubna 2005 se pardubický stadion opět naplnil do posledního místečka, nakonec poslední zápas série nabídl nejvyrovnanější podívanou. Góly v ní padaly až v její druhé polovině, Pardubice nakonec vyhrály 3:2, když ve třetí třetině se pořádně bránily obrovskému náporu celku Hamé, které přestřílelo Moeller 45:26.

1. zápas finále play off 2004/2005, úterý 5. dubna 2005:
HC HAMÉ ZLÍN – HC MOELLER PARDUBICE 2:4 (1:3, 0:1, 1:0).
Branky a nahrávky: 0:35 Erat (Balaštík), 54:49 Blaťák (M. Čech) – 2:45 Čáslava (Blažek), 8:32 Rozsíval (Hemský), 16:29 Hemský (Průcha), 27:12 Hemský (Divíšek). Rozhodčí: Rejthar, Šindler – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 6173. Střely na branku: 42:27. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4. Stav série: 0:1.
HC Hamé Zlín: Murín (27:12 Altrichter) – M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, R. Hamrlík, Nosek, Zubíček, Vosátko, Galvas – Okál, Čajánek, Veselý – Balaštík, Mokrejš, M. Erat – Barinka, Kristek, Kováčik – Jenáček, M. Čech, Záhorovský. Trenéři: Ernest Bokroš a Jaroslav Stuchlík.
HC Moeller Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, M. Rozsíval, Linhart, Mudroch