24.3.2012

Pardubicím chyběl důraz, první bitvu semifinále zvládl lépe Liberec

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli první semifinálové utkání proti Liberci 3:5. Východočechy sice poslal do vedení útočník Jan Kolář, hosté však třemi brankami otočili stav, domácí dokázali vždy jen snížit.

Tipsport extraliga, SF1, sobota 24.3.2012, ČEZ Arena Pardubice

3:5
1:3, 1:1, 1:1
Branky a nahrávky: 6:23 Kolář I (Bartek, Píša), 35:38 Rákos (Zohorna), 40:46 Zohorna (Rákos, Kočí) – 8:25 Kudrna (Trončinský), 17:37 Kudrna (Víšek), 19:57 Nedvěd (Klimenta, Špaček), 39:27 Vantuch (Víšek, Čakajík), 51:04 Kudrna (Víšek, Nedvěd). Rozhodčí: Jeřábek, Kalivoda – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. Diváci: 9487. Střely na branku: 34:28. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4. Nejlepší hráči: Tomáš Zohorna – Lukáš Vantuch. Stav série: 0:1.
Dynamo Pardubice: Salfický – Píša, Kočí, Sičák, Kolář II, Havíř, Borer, Benák – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Elkins, Somík – Cetkovský, Zohorna, Rákos – Semorád, Markovič, Buchtele – Kousal. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Bílí Tygři Liberec: Pinc – Trončinský, Derner, Moravec, Štich, Čakajík, Holub, Výtisk, Roth – T. Urban, Nedvěd, Klimenta – Špaček, Vantuch, Bartovič – Kudrna, Bulíř, Víšek – Bárta, Kica, Bortňák. Trenéři: Jiří Kalous a Filip Pešán.

Pardubičtí trenéři překvapili nasazením Dušana Salfického do branky, v obraně chyběl David Havíř, kterého si stáhl prvoligový Chomutov.

Po pardubickém vedení hosté třikrát zakousli

Domácí hokejisté byli na začátku zápasu aktivnější, ve 3. minutě se do zakončení v mezikruží dostal Václav Kočí, ale liberecký odchovanec v pardubických službách trefil náruč připraveného Marka Pince. Chvíli na to střílel ostře Tomáš Zohorna, puk si našla lapačka libereckého gólmana.

Pardubice pak měly výhodu osmaosmdesátivteřinové hry pět na tři. Nejprve šel za podražení pykat Petr Nedvěd, toho doplnil Lukáš Derner po vyhození kotouče mimo hrací plochu. Aktivní Martin Bartek od mantinelu poslal svižný kotouč před kasou, kde si jej našel útočník Jan Kolář a dopravil jej do branky – 1:0.

Inkasovaná branka nakopla liberecké hokejisty. Ti srovnali stav ve své první početní výhodě. Jaroslav Kudrna získal puk v útočném pásmu, přihrávkou hledal lépe najetého spoluhráče, obránce Benák si ale kotouč srazil za gólmana Salfického – 1:1.

Hosté čekali na pardubické chyby, svým aktivním napadáním tropili domácím neplechu v jejich hře. Nejprve mohl ve 13. minutě skórovat Jan Víšek, krátce po něm putoval na trestnou lavici útočník Jan Kolář za podražení. Hosté však tuto početní výhodu nevyužili.

V závěru úvodní třetiny dokázali Severočeši dvakrát gólově udeřit. Nejprve neuspěl Michal Bulíř v souboji s Dušanem Salfickým, krátce poté ale Jan Víšek poslal gólový pas Jaroslavu Kudrnovi a ten svým druhým gólem v utkání strhl vedení na stranu Bílých Tygrů – 1:2.

Ještě veseleji bylo na hostující střídačce v čase 19:56,6. Pardubická obrana neuhlídala kapitána Nedvěda, ten si se svým únikem poradil s bravurou. Kotouč potáhl do forhendu a poslal jej přesně k tyči – 1:3.

Liberec brankou do šatny udržel dvoubrankový náskok

První vážnější šanci ve druhé třetině měli liberečtí hokejisté, Dušan Salfický ale efektním zákrokem lapačkou zpacifikoval tvrdou ránu Tomáše Klimenty. Domácí brankář pak musel dávat pozor při Moravcově akci, liberecký bek se ale do přímého zakončení nedostal.

Na plyn pak šláply Pardubice. Ve 25. minutě třikrát střílel Casey Borer, pak se na gólmana Pince řítil Tomáš Zohorna. Liberecký strážce držel hostům dvoubrankové vedení.

A to i po přesilovce, když dvě minuty za sekání dostal Lukáš Vantuch. V ní měl po obléhání liberecké obrany obrovskou šanci Radovan Somík, proti ležícímu Pincovi ale vysoko přestřelil hostující branku. Chvíli na to se hrálo čtyři na čtyři, v této herní pasáži mohl udeřit Marek Trončinský. Liberecký bek dostal kotouč Milana Bartoviče, neprocpal jej ale tam, kam chtěl.

V následné hře pět na pět se gólově prosadil Daniel Rákos. Střelec postupové branky do semifinále dostal kotouč do jízdy a pořádnou peckou překonal brankáře Pince. Ten na jeho bombu nestihl reagovat – 2:3.

Liberec šel přesto do šaten s dvoubrankovým náskokem. Ještě předtím se hostující celek ubránil pardubické přesilovce po Čakajíkově vyhození puku a pak udeřil Lukáš Vantuch. Ten si po zisku puku najel do zakončení a bekhendem trefil prostor u vzdálenější Salfického tyče – 2:4.

Druhý vlastní gól pohřbil pardubické naděje

Pardubice odpověděly hned na začátku třetí části hry. Do pásma se přiřítila dvojice Daniel Rákos – Tomáš Zohorna. Hráč s číslem 79 dostal nabito od svého kolegy a umístil svou dalekonosnou střelu přesně nad Pincovu vyrážečku – 3:4.

Liberec se neuchýlil k pasivnímu bránění těsného náskoku, naopak se snažil využít každé možnosti k protiútoku. Po jednom z nich Jaroslav Kudrna sekl brankáře Salfického, za katr putoval i útočník Kolář, jenž rodáka z Hradce Králové napadl. Hra čtyř proti čtyřem nepřinesla vážnější gólovou příležitost.

Domácí celek bušil do soupeře poté, co za držení hole pykal Jan Víšek. Ten vydržel na trestné lavici celé dvě minuty, přestože Východočeši svého protivníka solidně svírali.

Pardubice neudeřily, a tak si něco podobného nachystal Liberec. Jaroslav Kudrna v 52. minutě dokonal hattrick, v signalizované výhodě poslal kotouč před bránu, kam si ji srazil Vladimír Sičák – 3:5.

Tohle vedení už hostující celek nepustil, pomohlo mu i Píšovo podražená v čase 56:04, závěrečná snaha Pardubic nepřinesla výraznější zdramatizování zápasu přes hru šest na čtyři v posledních osmatřiceti sekundách.

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Myslím, že utkání jsme dnes nezvládli především hlavou. Pomalu jsme mysleli a od začátku jsme tahali za kratší konec. Bohužel jsme v sobě nenašli během utkání sílu, abychom to zvrátili, a vždycky, když jsme se trošku dotáhli, dostali jsme laciný gól. Už to bylo několikáté utkání po sobě, zítra musí nastoupit úplně jiné mužstvo.“

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Do utkání jsme vstoupili lehce nervózně a prvních deset minut z naší strany bylo ustrašených. Pak jsme zjistili, že s Pardubicemi se dá hrát, začali jsme lépe bruslit a myslím, že pak jsme byli o něco lepší. Dali jsme šťastné góly, které v play off padají, protože jsme se tlačili do brány, a to dnešní utkání rozhodlo.“