21.3.2022
Ladislav Adámek

Dynamo úvodní čtvrtfinále nezvládlo, Motoru podlehlo 1:3

Pardubičtí hokejisté sice v úvodním čtvrtfinále výrazně přestříleli České Budějovice, výhru 3:1 však slaví Motor. O jedinou branku Dynama se postaral na startu druhé třetiny Juraj Mikuš, pro něhož to byl jubilejní dvoustý zápas v pardubickém dresu.

Tipsport extraliga, ČF1, pondělí 21.3.2022, České Budějovice, Budvar aréna

České Budějovice

3:1
1:0, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 07:28 Gulaš (Šenkeřík, Pech; 5/4), 20:49 Abdul, 53:14 Novotný (Valský, Voženílek; 5/5) – 22:17 Mikuš (Paulovič; 5/5). Rozhodčí: Pešina, Mrkva – Lhotský, Svoboda. Diváci: 6421. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Střely na branku: 18:30 (9:10, 5:11, 4:9). Zblokované střely: 11:17. Hity: 13:6. Vhazování: 48:37. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
České Budějovice: Hrachovina – Piskáček, Percy, Šenkeřík, Bindulis, Štencel, Vráblík, Štich – Abdul, Pech, Ondráček – Voženílek, Novotný, Valský – Beránek, Hanzl, Karabáček – Vondrka, Holec, Gulaš.
Dynamo Pardubice: Frodl – Mikuš, Zdráhal, Vála, Košťálek, Kolář, Hrádek – Camara, Kousal, Musil – Říčka, Poulíček, Cienciala – Koffer, Anděl, Rohlík – Matys, Paulovič, Blümel.

Před prvním utkáním čtvrtfinálové série mohl mít Richard Král důvod ke spokojenosti. Po třech týdnech se mu do sestavy vrátil Matěj Blümel, jež zaujal místo na křídle čtvrté formace, a poprvé od druhého utkání předkola se v pardubické sestavě mohlo objevit jméno Jana Košťálka.

Do první zajímavější šance se dostal po využití hybridního icingu Koffer, který pálil vedle branky Hrachoviny. Na druhé straně měl obří příležitost ze slotu Piskáček, dobře vyjetý Frodl mu ale skórovat nedovolil. Po Camarově průniku do českobudějovické obrany dostaly Pardubice první přesilovou hru. V ní se do největší šance dostal Robert Kousal, po Ciencialově prostrčení však nechal vyniknout Hrachovinu.

První přesilovku v zápase Dynamo ani nedohrálo a po kontaktu Davida Ciencialy s Hrachovinou putoval hostující hráč na trestnou lavici. Domácí na rozdíl od svého soupeře přesilovku využili. Milan Gulaš si navedl puk na osu hřiště a propálil Frodla – 1:0. Další domácí početní výhoda přišla záhy po seknutí Pauloviče do Hrachoviny. Napodruhé už byla úspěšnější pardubická čtveřice a stejný výsledek měla i přesilovka na druhé polovině kluziště po Gulašově faulu.

Do druhé části hry vstoupili lépe domácí. Jindřich Abdul se v úvodní minutě protáhl kolem mantinelu a přesnou střelou nad Frodlovu lapačku zvýšil – 2:0. O minutu a půl později se poprvé radovalo i Dynamo. Matej Paulovič vyhrál vhazování v útočném pásmu a Juraj Mikuš oslavil dvoustý zápas v pardubických službách schovanou střelou znamenající snížení – 2:1.

Svěřence Richarda Krále vstřelená branka nabudila a svoji rychlost vzápětí ukázala třetí řada, po jejíž přečíslení zakončoval z dobré pozice Anděl. Tlak Dynama pokračoval již ve čtvrté přesilové hře. Nabídku Camary pro Pauloviče vykopl Hrachovinu a Košťálkova rána skončila v lapačce domácího strážce branky.

I druhý návrat ze šaten vyšel lépe Motoru a při oslabení musela Frodlovi pomáhat proti Vráblíkově dělovce horní tyčka. Poté znovu převzalo iniciativu Dynamo. Poulíčkova řada zamknula svého soupeře v útočném pásmu, ale ani četné pokusy Roberta Říčky nestačily na dobře chytajícího Hrachovinu. V 50. minutě o sobě dal znovu vědět Milan Gulaš. Jeho otočku zpoza branky však pohotový Frodl na poslední chvíli vykopl.

O minutu později se domácí dostali do dvou velkých šancí. Valskému při samostatném úniku sjel kotouč z hole a Ondráček vzápětí orazítkoval z kruhu pouze Frodlovu vyrážečku. Z dalšího brejku se už Motor prosadil. Valského vysokou nahrávku nádherně usměrnil do sítě Jiří Novotný – 3:1. O chvilku později mohl Pardubice znovu vrátit do zápasu Mikuš, který Ciencialovu skvělou nahrávku do slotu nevměstnal do prostoru branky.

Jaroslav Modrý (HC Motor České Budějovice): „Myslím si, že jsme měli dobrý vstup do utkání a vytěžili jsme z toho dva góly. Ve druhé třetině jsme byli trošku ustrašení, prohrávali jsme osobní souboje a Dynamo nás drželo v obranné třetině. Dalo ale jen jeden gól. My jsme třetí třetinu odehráli takticky dobře a udrželi vedení. Výborný výkon předvedl Hrachovina v brance a vynikající byla i atmosféra na stadionu. “

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „První třetina od nás byla ustrašená, domácí měli víc ze hry. I přes špatný pohyb jsme si vypracovali dvě gólové šance, které jsme ale neproměnili. Od druhé třetiny jsme začali Motor přehrávat a mít víc ze hry. Byli jsme v útočné třetině a vytvářeli jsme si šance, ale bohužel jsme nedokázali překonat dobře fungující obranu. Hrachovina všechny střely viděl. Dle mého jsme byli málo na masce a na rozdíl od domácích jsme si nedokázali pomoci přesilovkou, to rozhodlo. “