Český Telecom extraliga ledního hokeje, 11. kolo, pátek 11.10.2002, T-Mobile Arena

Sparta Praha

1:1p
0:0, 0:0, 1:1 – 0:0
Branky a nahrávky: 44:30 Zelenka (Žemlička) – 47:22 Rolinek (M. Sýkora). Rozhodčí: Minář – Guth, Rittich. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 6522. Střely na branku: 47:34. Průběh utkání: 1:0, 1:1.
Sparta Praha: Bříza – Slavík, Srdínko, F. Ptáček, Jan Hanzlík, Richter, Jiruš – Špaňhel, Broš, Tomajko – Zelenka, P. Martinec, Žemlička – Tomík, Leška, Havelka – Kašpařík, Vondráček, Branda.
Dynamo Pardubice: Svoboda – M. Sýkora, Mudroch, Vyhlídal, Čáslava, A. Novotný, Duben – Rolinek, Blažek, Lubina – P. Sýkora, Janecký, Divíšek – D. Pospíšil, Mikeska, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha.

Duelu obhájce mistrovského titulu pražské Sparty s aktuálně vedoucím celkem hokejové extraligy Pardubicemi kralovali brankáři. Sparťan Petr Bříza i pardubický Adam Svoboda pustili v urputné bitvě za svá záda po jedné brance a zápas skončil smírně 1:1. Východočeši tak vedou tabulku o bod před Litvínovem.

Sparťané už v sestavě s uzdravenými Brošem a Brandou nastoupili se čtyřmi útoky a začátek zápasu byl z obou stran opatrný. Bříza i Svoboda řešili jen pokusy z dálky a až v páté minutě si narazil se Žemličkou sparťanský obránce Richter a svůj výlet zakončil prudkou střelou vedle. Bříza měl nejvíce práce v oslabení v polovině úvodní třetiny, kdy zasáhl proti dorážejícímu Průchovi.

I domácí si vytvářeli příležitosti především v početní převaze. Při trestu Petra Sýkory se neprosadil z otočky Zelenka a po Leškově přihrávce už nestačil vystřelit osamocený Havelka. Při Pospíšilově vyloučení projel ze strany až před Svobodu Tomík, jenže ležícího pardubického gólmana nepřehodil.

Na začátku druhé části se prosadil zpoza branky až před Svobodu Havelka, ale opět proti pardubické opoře neuspěl. V polovině zápasu přečkali hosté téměř čtyřminutové oslabení, včetně 22 sekund trvající výhody pěti proti třem. Nejlepší zákrok předvedl v té době Svoboda proti ujíždějícímu Tomíkovi. Přesilovka pak nevedla k překonání Břízy ani na druhé straně a mimo pálil i znovu Tomík.

Třetí část začal šancí hostující Rolínek. Poté prověřil Svobodu Broš a ve 45. minutě již neprůstřelnost pardubického gólmana skončila. Na 185 minutách ji zastavila kontroverzní branka. Po Jirušově střele atakoval Svobodu Martinec a puk poskakující v brankovišti dotlačil do branky Zelenka. Sudí Minář gól po poradě s videorozhodčím uznal.

Pražané se však neradovali z vedení dlouhou. Ve 48. minutě využil bleskově za pět sekund přesilovku Rolínek. Svoboda pak Pardubice podržel, protože zlikvidoval možnosti Špaňhela, Tomíka i Martince. V prodloužení se na stavu již nic nezměnilo, přestože Sparta měla více možností a i přesilovku po faulu Michala Sýkory na brankáře Břízu.

Pavel Hynek (HC Sparta Praha): „Byl to hokej, který se musel divákům líbit. Utkání bylo oboustranně zajímavé. Dominovali oba dva brankáři a z naší strany chybí k maximální spokojenosti pouze využití přesilové hry čtyři na tři v prodloužení.“

Miloš Říha (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „My jsme zápas nezačali tak aktivně, jak obvykle začínáme na hřištích soupeřů. Nehráli jsme důsledně střední pásmo a právě ta první třetina dostala Spartu na koně. Pouštěli jsme domácí do naší třetiny naprosto lehce. Od druhé části hry jsme zvýšili aktivitu a agresivitu, vytvořili jsme si několik šanci, ale bohužel jsme je neproměnili. V závěrečné třetině i v prodloužení to bylo drama. Absolutorium zaslouží oba brankáři.“