1.4.2024

Dorost Dynama je ve finále! Ve třetím souboji s Třincem zazářil hattrickem Macek

Pardubičtí dorostenci zvládli vítězně oba semifinálové duely v Třinci a na Velikonoční pondělí měli možnost postoupit do finále extraligové soutěže. To se jim podařilo! Po otevíracím gólu Štěpána Lempacha a hattricku Víta Macka vyhráli doma 4:1.

Extraliga dorostu, SF3, pondělí 1.4.2024, Pardubice, enteria arena

4:1
2:0, 0:0, 2:1
Branky a nahrávky: 12:10 Lempach (Sekanina; 5/5), 13:33 Macek (Rolinek, Krčál; 5/5), 50:38 Macek (Křečan; 5/5), 57:53 Macek (Krčál, Ruml; 5/5) – 45:45 Karas (Řípa, Byrtus; 5/4). Rozhodčí: Wagner, Zavřel – Maštalíř, Brož. Diváci: 210. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Střely na branku: 37:28. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
Dynamo Pardubice: Tuláček – Ruml, Vápeník, Novosad, Křečan, Řehořek – Korec, Tvrdik, Mikeska, Úlehla, Joska, Drábek, Sekanina, Krčál, Lempach, Rolinek, Macek, Novák.
Oceláři Třinec: Skácel – Marek, Karas, Kaleta, Niemczyk, Holub, Byrtus – Rybnikár, Řípa, Řehák, Hladoník, Morcinek, Hrček, Hebar, Polášek, Richter, Spaskin, Weiss.

V úvodu zápasu byli směrem do útoku mírně aktivnějším celkem Oceláři. Vypadalo to, že Dynamo se spíše soustředí na pečlivé bránění a následné rychlé ofenzivní výpady. Ve 13. minutě Východočeši otevřeli skóre, konkrétně volný Štěpán Lempach po Sekaninově přihrávce překonal brankáře Davida Skácela povedenou kličkou. Minutu poté vedly Pardubice už 2:0. Odražený puk si před brankovištěm našel Vít Macek a poslal ho pod horní tyč mimo gólmanův dosah. Hosté ve zbytku první třetiny zareagovat nedokázali, takže domácí šli do té následující s příjemným náskokem.

Svěřenci hlavního trenéra Vojtěcha Faltyse mohli dvoubrankový rozdíl navýšit v přesilovce po Karasově vyloučení ve 25. minutě. Početní výhodu však nevyužili. Druhá perioda celkově nabídla poměrně vyrovnaný hokej s určitými šancemi na obou stranách. Do třetí třetiny ovšem týmy nastupovaly stále za stejného průběžného stavu.

Zatímco Pardubice nezužitkovaly ani další přesilovou hru, Třinec na konci té své ve 46. minutě díky Antonínu Karasovi snížil na 2:1. Pardubičtí hokejisté však před zaplněným hledištěm malé haly nedovolili soupeři vyrovnat a v 51. minutě zvýšil na 3:1 Macek. Produktivní útočník pak dvě minuty před závěrečnou sirénou završil hattrick, když v oslabení trefil prázdnou bránu. V koncovce utkání rozdali rozhodčí ještě několik trestů, ale Matěj Tuláček již neinkasoval. Se svými spoluhráči tedy mohl oslavit postup do finále Extraligy dorostu.

Vojtěch Faltys (HC Dynamo Pardubice): „Věděli jsme, že zápas bude těžký, stejně jako oba v Třinci. Připravovali jsme se na to, že samozřejmě nedostaneme nic zadarmo. Jsme strašně rádi, že jsme byli produktivní v první třetině a vedli jsme 2:0. Ještě jsme měli dvě, tři další velké gólové příležitosti, které jsme neproměnili. Jinak ta třetina byla od poloviny dobrá i herně. Druhá část se nám vůbec nepovedla. Přestože jsme si vytvořili v útočném pásmu nějaké možnosti, moc jsme předržovali kotouč a úplně dobrovolně jsme Třinec pouštěli do šancí, protože jsme mu puk odevzdávali. O přestávce jsme tedy klukům připomněli, co a jak, byť to samozřejmě ví. Ve třetí třetině jsme se výrazně zlepšili, ale na konci našeho oslabení soupeř snížil na 2:1. Jsem rád, že jsme úplně neznervózněli a hráli pořád stejně. Pak jsme dali velice důležitý gól na 3:1, který nás uklidnil. A přes nějaká další vyloučení v závěru zápasu jsme si to pohlídali a navíc trefili prázdnou bránu. Takže týmu patří velká pochvala za celou sérii. Utkání v Třinci byla velmi vyrovnaná. My jsme měli více příležitostí během zápasů, oni ale byli lepší hlavně v závěrečných minutách duelů. Důležitým faktorem byli oba brankáři, přičemž nás Matěj Tuláček v každém zápase hodně podržel. To je v play off nezbytná součást výkonu. Také chci vyzdvihnout spoustu důležitých branek Víta Macka, jemuž se vyplatila pracovitost po zranění. Klíčovými momenty byly i rozhodující góly kapitána Tomáše Rolinka v prodlouženích. Celkově byl hokej v sérii velmi bojovný. A my se už těšíme na finále.“