25.3.2007

Moeller se střelecky neprosadil, Mountfield slaví první výhru

AKTUALIZOVÁNO O FOTOGRAFIE! Dvě branky v první třetině a jedna v závěru utkání v síti Pardubic rozhodly o premiérovém vítězství HC Mountfield v semifinálové sérii. Pardubičtí hokejisté nesehráli vyloženě špatné utkání, ale tentokrát byli o chlup lepší domácí borci a vyhráli 3:0. V prvním dějství ale prvně dostaly puk za brankovou čáru Pardubice, jenže brankovou konstrukci při zásahu Libora Pivka posunul Kamil Brabenec. Největší pardubickou šancí zápasu byl samostatný únik Miroslava Hlinky, který zlikvidoval výborný gólman Roman Turek. Jihočeši po taktickém výkonu slaví první vítězství, již zítra má ale Moeller další možnost poprvé dobýt Budvar arénu v této sezoně.

O2 extraliga, SF3, neděle 25.3.2007, Budvar Aréna

České Budějovice

3:0
2:0, 0:0, 1:0
Branky a nahrávky: 8:17 Vak (Mertl), 17:21 Hübl (Hřebejk), 57:16 Mertl (Vak). Rozhodčí: Minář, Jeřábek – Pešek, Šátava. Vyloučení: 14:11. Využití: 1:0. Diváci: 6421 (vyprodáno). Střely na branku: 34:36. Průběh utkání: 3:0.
České Budějovice: Turek – Toman, Gřegořek, Mucha, Kutlák, Vydarený, Posmyk – M. Hudec, V. Hübl, Hřebejk – Šimánek, Brabenec, Sailer – Mertl, Vak, Kotrla – L. Květoň (41. Gulaš), Stantien, Hašek. Trenéři: Josef Jandač a Milan Kupka.
Dynamo Pardubice: Lašák – Píša, Čáslava, Snopek, Havíř, Čech, Linhart, M. Šeda – Sýkora, Hlinka, Rolinek – Andrašovský, Pucher, Pivko – Mrázek, Blažek, Ondřej – Čaloun, Koukal, Kolář. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.

On line přenos Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Libor Pivko střílel do posunuté branky, pak odpověděl Tomáš Vak

Pardubičtí možná až nečekaně byli v samotném úvodu trošku aktivnější. Nejprve ve 2. minutě vypálil Petr Koukal, o chvíli později Roman Turek lapil střelu Miroslava Hlinky od mantinelu. HC Mountfield pak zabral, z čehož rezultovala první přesilovka po vyloučení Tomáše Blažka za držení.

Při tomto oslabení nasadil Milan Toman bodyček Petru Sýkorovi, krátce na to tečoval Jiří Šimánek střelu Zdeňka Kutláka těsně vedle pardubické branky. Tentýž hráč v samotném závěru českobudějovické výhody byl sám před bránou HC Moeller, ale puk mu při přejímce skočil přes hokejku.

Pardubice pak nehrály dlouho v plném počtu, po půlminutě byl vyloučen Martin Čech za hákování. Na začátku 9. minutě utekl do brejku Libor Pivko, objel Romana Turka a už už střílel do prázdné brány. Jenže ta byla sražena ze svého normálního postavení vracejícím se Kamilem Brabencem, který se pokusil přeskočit Romana Turka a místo toho doklouzal do brány před pukem.

A tak udeřilo na opačné straně. Přihrávka Tomáše Mertla našla Tomáše Vaka, který bez přípravy propálil Jána Lašáka – 1:0.

Východočeši se z inkasované branky vzpamatovali poměrně rychle, pomohla jim k tomu přesilová hra poté, co za krosček byl vykázán Milan Toman. Hosté se sice dlouho nemohli usadit, ale v závěru této výhody dostali domácí pod značný tlak. Při něm nebezpečně z kruhu střílel Jan Snopek, ale gólman HC Mountfield jeho pokus vyrazil.

Hra se postupem času přiostřila. Rozhodčí pak potrestal střet Michala Hudce a Davida Havíře, kteří se už předtím několikrát poškorpili. V 16. minutě se do zakončení dostal Jan Kolář, ale neuspěl.

V 18. minutě se tak radovali domácí. Štěpán Hřebejk zavezl kotouč do pásma, vystřelil. Ján Lašák vyrazil puk před sebe na Viktora Hübla, který dorazil přesně – 2:0. V témže čase byl za hrubost vyloučen domácí útočník Hudec za hrubost, když vrazil do pardubického gólmana.

V čase 18:17 se před Romanem Turkem strhla velká mela, v níž byl kotouč. Do branky HC Mountfield se naskládalo při boji o kotouč a následné ochraně domácího gólmana snad šest borců. Následná konzultace u videorozhodčího ale neprokázala, že by se touš dostal za brankovou čáru.

V samotném závěru prvního dějství měl velkou příležitost domácí raubíř Hudec, vleže byl sám před gólmanem Lašákem, ale neuspěl.

Trenéři Pardubic proházeli sestavu, Moeller se zvedl

Úvod druhého dějství obstarala přesilovka HC Moeller Pardubice poté, co Ján Muchal držel Tomáše Rolinka. Pardubičtí se sice dostali do tlaku, ale jejich koncovka nebyla nejlepší. Na tuto výhodu navázal ihned po jejím skončení čtyřminutový trest pro Milana Tomana, který vysokou holí zasáhl Františka Mrázka. Jenže ani tuto nabídnutou šanci nedokázali Východočeši zužitkovat i kvůli špatnému střídání, které tuto výhodu poskvrnilo.

Ve 30. minutě měli hosté štěstí. Kamil Brabenec svedl bruslařský souboj s Jánem Lašákem, pardubický gólman byl sice u kotouče dříve, ale ten se dostal k Jiřímu Šimánkovi. Ten ale ke smutku vyprodané Budvar arény přestřelil prakticky prázdnou bránu.

Na druhé straně zahrozilo o pár okamžiků poté. A jak! Petr Sýkora vyslal do samostatného úniku Miroslava Hlinku, ten zkusil svůj tradiční blafák do bekhendu, ale neuspěl. Dojíždějící hráč Pardubic s číslem 37 poté nebezpečně pálil, ale trefil pouze boční konstrukci brány.

Východočeši se postupně zvedali, nutili soupeře dělat chyby a faulovat. Jenže přesilovky Moelleru příliš nešly. Pardubice nepotrestaly vysoké hole Kamila Brabence a Jindřicha Kotrly v právě dvouminutovém sledu. V závěru druhé části partie se hosté ubránili přesile soupeře, když Jan Snopek podržel unikajícího kapitána domácích Petra Sailera.

Pardubice se snažily, ale domácí si vedení pohlídali

Ihned v první minutě třetí třetiny pálil nebezpečně Tomáš Rolinek, to předznamenalo dění na ledové ploše v blízké budoucnosti. HC Moeller se snažil, ale útočil do plné obrany HC Mountfield, kde zářil Roman Turek.

Pardubicím pak pomohla ve snaze přesilovka, když byl v čase 42:28 vyloučen Roman Stantien. Jenže tento útočný faul Moeller nepotrestal. Sice se usadil v soupeřově defenzívě, ale nedokázal se dostat do stoprocentní gólové šance.

Při následné hře pět na pět došlo k největší potyčce v utkání. Za brankou se po pardubickém úniku a následném zalehnutí kotouče Romanem Turkem poprali domácí Viktor Hübl a Jiří Kotrla s Petrem Koukalem a Janem Kolářem. Výtržníků z obou mužstev v této situaci bylo více, ale rozhodčí vyloučili jen tyto borce.

V 50. minutě zlikvidoval Ján Lašák nebezpečnou šanci domácího beka Kutláka, který tvrdě zakončoval přečíslení domácích. Pak byli postupně vyloučeni hostující Libor Pivko, David Havíř a Petr Sailer. Pardubice se ve třech ubránily.

Pardubice nesehrály v Budvar aréně věru zlý zápas. Nešla jim ale koncovka, zkrátka nebylo to takové ořechové. Tah na branku a snaha rvát se do šance v domácích zápasech této série se na jihu Čech trošku vytratily.

Závěrečné oslavy v Budvar aréně pozvedl ještě gólový zásah Tomáše Mertla v 58. minutě. Pardubice se tak nedostaly ani ke hře bez brankáře. Zítra je od 17.00 hodin na programu odveta na jihu Čech.

Předprodej vstupenek na pátý zápas, který přivítá pardubická ČEZ Arena, bude zahájen zítra v 8.00 hodin.