17.11.2006
Roman Šperňák, Jan Hrabal

Moeller udatně bojoval, z Českých Budějovic si ale veze porážku

AKTUALIZOVÁNO O FOTOGRAFIE! Dvakrát dokázali hokejisté HC Moeller Pardubice snížit vývoj skóre v Budvar aréně v Českých Budějovicích na rozdíl jediné branky. Z jihočeské metropole si ale Východočeši vezou porážku 5:2. HC Mountfield rozhodl o svém vítězství ve třetí dvacetiminutovce. Diváci v této sezoně poprvé vyprodané Budvar aréně sledovali velice pohledné utkání s velkým množstvím šancí na obou stranách. Na porážku na ledě lídra extraligy musí svěřenci Miloše Říhy co nejrychleji zapomenout, už zítra od 17.00 hodin v pardubické ČEZ Areně vyzvou v prestižním souboji pražskou Slavii.

O2 extraliga, 23. kolo, pátek 17.11.2006, Budvar aréna

České Budějovice

5:2
0:0, 3:2, 2:0
Branky a nahrávky: 25:49 Hudec (Hübl), 27:14 Šimánek (Nedorost), 30:57 Vydarený (Kotrla), 46:44 Hudec (Hübl), 50:18 Vak (Sailer) – 30:13 Mrázek (Tvrdík), 38:17 Sýkora (Snopek). Rozhodčí: Šindler – Bláha, Pešek. Vyloučení: 8:6, navíc Vak – Sýkora oba 10 minut osobní trest. Využití: 2:0. Diváci: 6421 (vyprodáno). Střely na branku: 34:29. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 5:2.
České Budějovice: Turek – Macháček, Gřegořek, Posmyk, Vydarený, Toman, Kutlák, Mucha – M. Hudec, V. Hübl, Brabenec – Kotrla, Vak, Veselý – Šimánek, V. Nedorost, Sailer – Gulaš, Květoň, Hřebejk. Trenéři: Josef Jandač a Milan Kupka.
Dynamo Pardubice: Lašák – M. Čech, M. Šeda, Snopek, Havíř, Linhart, Čáslava, Koma – F. Mrázek, Tvrdík, Ondřej – P. Sýkora, Rolinek, Pivko – Kolář, Koukal, Starý – Čaloun, Blažek. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.

Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

To byl zápas! Do Českých Budějovic zavítali hokejisté z Pardubic. Čekala se dramatická bitva prvního se třetím celkem tabulky a diváky zápas určitě nezklamal.

První třetina branku nepřinesla

Vysoké tempo, nasazení a šance na obou stranách. Takový byl obrázek první třetiny. Lepší výchozí pozici do zápasu měli hosté, protože už v 6. minutě hráli druhou přesilovou hru. V oslabení Jihočeši praktikují důraznou hru do těla, napadají soupeřovi beky při rozehrávce a nesčetněkrát se stane, že českobudějovický hokejista na soupeři vybojuje puk za jeho brankou.

Nejinak tomu bylo i v zápase Pardubicemi. Východočeši se prakticky do žádné šance v přesilovkách nedostávali, a když se některý z nich objevil před Turkem, zaúřadovala některá část brankářovi výstroje a někdy i obránce, který se vrhal do střel.

V největší šanci první třetiny byl domácí Michal Hudec, ale sám před Lašákem neuspěl. Více možností ke skórování měli Jihočeši, ale herně byla první dvacetiminutovka vyrovnaná. A po zásluze skončila nerozhodně a bez branek. Špatně ale dopadla pro útočníka Ondřeje Veselého, který po jednom se soubojů u hrazení odešel do kabiny a už se do zápasu nezapojil. Tvrdý střet odneslo jeho koleno, ale podle manažera klubu Jaromíra Látala by se nemělo jedna o nic vážného.

Moeller dvakrát snížil vedení Mountfieldu

Ve Vítkovicích otočili hokejisté HC Mountfield utkání ve 26 vteřinách. I v zápase s Pardubicemi padaly góly v krátkých časových intervalech. Chytrá zadovka po nečekané nahrávce spoluhráče. Rychlý únik po křídle, nahrávka a usměrnění kotouče pod horní tyčku. Tak vypadaly góly Hudce a Šimánka v 26. a 28. minutě utkání – 2:0.

Domácí se dostali rychle do vedení a Budvar arénou začala obíhat mexická vlna. Jenže ještě předčasně. Hosté neměli hodně příležitostí, ale i z mála se dokázali prosadit. Většinou zkoušeli Východočeši štěstí z dálky, možná i proto, že těžko překonávali českobudějovickou obranou. Jednou se dostal do Turkovy blízkosti Mrázek a téměř z nulového úhlu vystřelil a překonal brankáře – 2:1. Velký podíl měl na brance Tvrdík, který projel mezi dvěma domácí obránci a servíroval puk naprosto přesně.

Domácí rychle kontrovali brankou Vydareného – 3:1. Opět se zdálo, že budou mít utkání pod kontrolou. Pardubičtí sice pořád zlobili. Několikrát se před Turkem ocitli zcela osamoceni. Jenže ani Čaloun, ani Kolář a ani Koukal se neprosadili. Povedlo se to až kapitánu Sýkorovi. Nejlepší střelec soutěže napřáhl na hranici kruhu a Snopkovu přihrávku od mantinelu zužitkoval tvrdou střelou v gól – 3:2. Pozastavil tím domácí oslavy.

Hudec s Vakem rozhodli o výhře domácích

Ty vypukly ve 47. minutě, když se Hudec otočil před brankovištěm s pukem a podruhé v zápase poslal kotouč mezi Lašákovy betony – 4:2.

Už podruhé začala stadionem obíhat mexická vlna. Tentokrát už oprávněně. Domácí přidali ještě jednu branku. Za bojovný a kvalitní výkon byl odměněn Vak. Sailer ho našel v rychlém brejku u druhé tyčky branky a bylo po zápase – 5:2.

Vyprodaná aréna se dočkala kvalitního a herně vyrovnaného utkání. Už po zápase s Libercem, který Pardubice vyhrály, si trenér Říha stěžoval na špatnou produktivitu přesilovek. Na to doplatil jeho tým v Českých Budějovicích. Domácí měli k dispozici šest přesilových her a proměnili dvě. Hosté měli osmkrát možnost hrát v početní výhodě a neprosadili se.

To samé se dá říct i o proměňování šancí obou týmů. HC Mountfield v zápase předvedl, proč je na vrcholu extraligové tabulky. Černou kaňku na utkání tak připsala jen poněkud nervózní atmosféra ve třetí třetině a zranění jedné z divaček, která byla trefená vyhozeným pukem. Jinak se páteční večer v Budvar aréně povedl na výbornou.

Fotogalerie z utkání

Autorem je Vladimír Škorpík, fotografie jsou chráněny autorským zákonem! Kliknutím na náhled se vám zobrazí fotografie v plné kvalitě.

Milan Kupka (HC Mountfield České Budějovice): „Proti kvalitnímu soupeři jsme odehráli velice dobré utkání. Po vyrovnané první třetině jsme byli ve zbývajícím čase lepší a zaslouženě jsme vyhráli. Hodně nám pomohli diváci. Útočník Veselý odstoupil v závěru první třetiny po srážce u mantinelu, má nějaký problém v oblasti kolena, podle první lékařské diagnózy by to ale nemělo být vážné.“

Miloš Říha (HC Moeller Pardubice): „Znali jsme sílu Budějovic a přizpůsobili tomu taktiku. Úvod nám vyšel dobře, měli jsme i gólové šance, ale bohužel jsme je neproměnili. Od druhé třetiny jsme začali trochu chybovat a nebyli důslední v obraně. Nepříznivý stav jsme se pokoušeli zvrátit, ale šance Čalouna, Koláře i Sýkory zůstaly nevyužity. Zápas jsme neodehráli špatně, ohledně výkonu nemám hráčům co vytknout.“