HC DYNAMO PARDUBICE
1973 1987 1989 2005 2010 2012
27.12.2016
Dominik Jakubec, Jan Hrabal

Michael Špaček po skalpu Finska: Je to veliké vítězství

MONTREAL / PARDUBICE — Hned dvojí radost prožili fanoušci pardubického hokeje. Dynamo nejprve vydřelo dva body v utkání se Zlínem, který dokázali porazit po čtyřech domácích porážkách s ním. V noci na úterý dokázali čeští hokejoví junioři porazit mistry světa z Finska, o výhře rozhodl brilantní střelou 78 sekund před koncem odchovanec Michael Špaček.

„Bylo to náročné utkání. Tři přípravné zápasy před turnajem se nám nepovedly. Říkali jsme si, že nikdo od nás moc nečeká a že můžeme překvapit. Měli jsme poradu a rozebrali jsme si soupeře do detailů. Dodržovali jsme úplně všechno, hráli jsme dobře z obrany jako jeden tým. To rozhodlo,“ řekl po utkání v montrealském Centre Bell devatenáctiletý útočník.

„Hráli jsme proti Kanadě a Americe, tedy favoritům turnaje. Na to se ale nechci vymlouvat… Určitě tyto zápasy byly dobrou přípravou pro nás. Šli jsme do toho od nuly a proti Finsku jsme možná i překvapili. Za to jsem moc rád,“ pokračoval reprezentant i pardubického hokeje. Spolu s ním hrají na juniorském šampionátu obránci Vojtěch Budík a Ondřej Vála.

Češi vyzvali na úvod juniorského mistrovství tým Finska, tedy úřadující světové šampiony. „Finové vyhráli minulý rok mistrovství světa juniorů, patří mezi čtyři nejlepší týmy na světě. Je to pro nás veliké vítězství. Pro utkání se Švýcarskem budeme mít lehčí nohy,“ nechal se slyšet první centr národního týmu.

Utkání s celkem Suomi pomalounku spělo do prodloužení, až přišel moment v čase 58:42, kdy vstřelil vítěznou branku. „Udělal jsem si oblouček na modrou čáru, překřížil jsem se s bekem, oba Finové šli s ním, mně se uvolnila cesta, podíval jsem se na bránu a viděl jsem, jak Adam Musil parádně clonil. Trošku jsem si popojel a snažil jsem se vystřelit na místo, kam brankář neviděl. Určitě veliký dík patří Adamovi!“ komentoval svůj moment.

Na oslavy není v české hokejové reprezentaci do dvaceti let místo, národní tým čeká v úterý duel se Švýcarskem, ten začíná již v 19.00 hodin. „Po skončení utkání jsme se protáhli, dobře najedli a ihned šli spát. Všechno jde v rychlém sledu, museli jsme na výhru s Finskem ihned zapomenout. Doufám, že i druhý duel vyhrajeme!“ burcoval Michael Špaček.

Výhra nad seveřany může být až klíčová pro boj o postup do play off. „Finové jsou favority spolu se Švédy, my jsme po prvním dnu získali náskok a bylo by super ho udržet, abychom nechali tyto týmy pod sebou,“ uzavřel pardubický odchovanec.