08.01.2018
Jan Hrabal

Colorado Avalanche vyřadilo číslo Milana Hejduka

DENVER / PARDUBICE — Bývalý kanonýr Milan Hejduk se jako druhý český hokejista dočkal pocty v podobě vyřazení svého čísla klubem NHL. Před sobotním duelem Colorada s Minnesotou vyvěsili Avalanche jeho třiadvacítku ke stropu denverské haly Pepsi Center. Před třemi roky byl stejně oceněn brankář Dominik Hašek, jehož číslo 39 slavnostně vyřadilo Buffalo.

Hejduk hrál naposledy v sezoně 2012/2013 a 24. února 2014 oznámil konec kariéry. „Strávil jsem v dresu Avalanche čtrnáct sezon a užil jsem si opravdu každou vteřinu. Nic z toho, co jsem dokázal, by nebylo možné bez mých spoluhráčů. Měl jsem možnost hrát s některými nejlepšími hráči naší generace a celé historie,“ řekl Milan Hejduk při ceremoniálu.

Slavnostní okamžik si ním v Pepsi Center užili manželka Zlata a čtrnáctiletí synové David a Marek. Oba hrají za tým Colorado Thunderbirds, který Hejduk vede jako hlavní kouč. Jeho členové přivezli na led plaketu dresu, která následně vystoupala ke stropu.

„Když jsem byl jmenován v listopadu 2011 kapitánem, bylo to obrovské ocenění. Děkuji za to, jak jste mě uvítali s mojí rodinou v místě, které je teď naším domovem. Děkuji za všechnu podporu a za tento úžasný zážitek,“ dodal Hejduk.

Hejdukovo číslo 23 bylo vyřazeno jako šesté v historii Colorada Avalanche. Rodák z Ústí nad Labem se tak symbolicky připojí ke svým spoluhráčům z vítězného týmu ve Stanley Cupu a klubovým legendám Joeu Sakicovi (19), Peteru Forsbergovi (21), Patricku Royovi (33), Adamu Footeovi (52) a Rayi Bourqueovi (77).

Nyní jednačtyřicetiletý Hejduk přišel do Colorada v roce 1998 z Pardubic ověnčený zlatou medailí z olympijských her v Naganu. Klub si jej vybral ještě při působení v Québecu v roce 1994 ve čtvrtém kole draftu na 87. pozici.

V české nejvyšší soutěži sehrál 292 utkání, v nich vstřelil 128 branek a přidal 83 nahrávek. S Pardubicemi získal nejprve ve své první „dospělácké“ sezoně titul vicemistra v roce 1994, o jedenáct let později při výluce NHL pomohl dovést tehdejší Moeller ke zlatu.

Za český národní tým odehrál 49 utkání, vsítil v nich šestnáct branek. Největšího úspěchu v něm dosáhl na zimní olympiádě v Naganu, kam byl nominován jako hráč Pardubic a byl na ledě v době, kdy Petr Svoboda vyslal zlatou finálovou ránu. Zda o něj puk „štrejchnul“, se nedá zřejmě rozsoudit. Milan Hejduk získal také bronzy na zimní olympiádě v Turíně 2006, na Světovém poháru 2004 a MS v Basileji 1998.

Na kontě v NHL má 1020 zápasů v základní části, což je rekord mezi hráči, kteří oblékali pouze dres Avalanche. Absolutním rekordmanem je Sakic (1378), který zahájil svou kariéru ještě před přestěhováním klubu do USA v Québecu Nordiques.

Hejduk je s 805 body a 375 brankami třetím nejproduktivnějším Čechem a třetím nejlepším českým kanonýrem v NHL. V obou kategoriích jsou před ním jen Jaromír Jágr a Eliáš. Díky svým střeleckým schopnostem získal Hejduk v roce 2003 Maurice Richard Trophy pro nejlepšího kanonýra ligy, poté co v 82 zápasech zaznamenal rovných 50 branek. V play off sehrál 112 zápasů a připsal si 76 bodů za 34 tref a 42 přihrávek. V roce 2001 získal s Avalanche Stanleyův pohár.