29.10.2013
Jan Hrabal

Brankářské tréninky jsou potřeba, mladí získávají zkušenosti

PARDUBICE — Pravidelné tréninky i pod vedením reprezentačního kouče brankářů absolvují mládežničtí brankáři HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Radek Tóth přijíždí na tréninky gólmanů Pardubic a intenzivně spolupracuje s pardubickým koučem Jaroslavem Landsmanem, jenž je má na starosti.

„Jaroslavu Landsmanovi jsem předal metodická videa i z turnajů, kde můžeme vidět styl brankářů z Kanady, Švédska a sledovat nové trendy. Na základě těchto pozorování jsme připravili trénink speciálně pro pardubické gólmany. Mým úkolem je spolupracovat s trenéry akademií, není to pouze o tom radit jim, ale zároveň jim naslouchat a umět jim pomoci skrze kontakty se světovým hokejem. Jezdím s výběry reprezentací do osmnácti a dvaceti let po světě a rád tyto nabyté zkušenosti diskutuji dál,“ řekl Radek Tóth, svazový trenér brankářů.

S čím přijíždíte do Pardubic?
„S trenéry jsme v kontaktu, je to jedna z mých náplní práce. Děláme prezentace dále pro hlavní trenéry, protože i ti mohou hodně pomoci hlavním trenérům. Čím více budou znát hru brankáře, tak tím více mohou ovlivnit výkon brankářů v utkání. Je ideální se dvakrát do měsíce vidět v Pardubicích, v rámci možností vždy rád přijedu.“

Co konzultujete s trenérem brankářů?
„Zajímám se o jeho práci. Jak často jezdí s gólmany na zápasy, jak často je při tréninku s celým mužstvem. Jaroslav Landsman tráví s brankáři spoustu času, to je samozřejmě v pořádku. Na trénincích se dají odstraňovat maličkosti, ty se ale odhalí ale právě na nich při různých cvičeních.“

V Pardubicích navíc při zápasech kamerou natáčí brankáře od první do poslední minuty. Je to prospěšné?
„Natáčení brankářů je výborná věc – zpětná vazba musí být. Každý je jiný a někdo je rád, když vám chybičku ukáže a na videu to rozeberete ji.“

Gólman se musí pořád zlepšovat

Jak je na tom pardubická brankářská škola?
„Pardubice mají v mládežnických reprezentacích své brankáře. Určitě to není náhoda. Mají talent, jsou pracovití a bude záležet jen na nich, jak se s tím poperou. Šanci má každý.“

Jak vůbec probíhá tréninkový proces brankářů? Je u všech stejný?
„Nedá se říci, že všichni jedou na jedno brdo. Kluci se musí naučit základní brankářské dovednosti. Lidé se pletou, když říkají, že je učíme chytat jako roboty. To není pravda, my je pouze učíme stejné základy. Ty musí všichni mít. Pak záleží na tom, jak je brankář fyzicky vyspělý, dvoumetrový gólman má jiný styl než ten o pětadvacet centimetrů menší.“

V čem se mohou styly lišit?
„Někdo je více vyjetý, jiný je více zalezlý na brankové čáře, protože je vyšší. Neučíme je jako roboty, brankáři pouze musí mít základní dovednosti.“

Kdy se pozná, zda brankář má na to výrazně se prosadit v A týmu?
„Výborný junior nemusí chytat v dospělých. Gólman se musí pořád zlepšovat. Pokud si někdo myslí, že už v určitém věku všechno umí, tak je to špatně. I brankář, co chytá deset let v NHL, má stále na čem pracovat a on ví, že tak musí činit.“

Fotogalerie