Dynamo se po skvělém startu neprosadilo, s Vítkovicemi prohrálo 1:2

14.09.2018 | Jan Hrabal

PARDUBICE — Pouze jediný gól, a to hned po 23 sekundách z hole Tomáše Rolinka, vstřelili hokejisté Pardubic ve vstupním utkání nové extraligové sezony. Před více než sedmi a půl tisíci fanoušky nestačili na Vítkovice, kterým podlehli 1:2.

1. kolo, pátek 14.9.2018 od 18:00 hodin, ČSOB Pojišťovna ARENA
HC Dynamo Pardubice

HC Vítkovice Ridera

Branky a nahrávky: 0:23 Rolinek (Marosz; 5/5) – 7:55 Mahbod (5/5), 36:25 Výtisk (Květoň, Dej; 5/5). Rozhodčí: Pešina, Petružálek – Frodl, Ondráček. Vyloučení: (3:1, 2:1, :1). Bez využití. Diváci: 7586. Střely na branku: 47:28 (13:9, 15:15, 19:4). Srážky: 23:13. Vhazování: 29:37. Blokované střely: 17:6. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči: Tomáš Rolinek – Patrik Bartošák.
HC Dynamo Pardubice: Kacetl – Čáslava, Trončinský, Budík, Hrabal, Wishart, Miromanov – Rolinek, Marosz, P. Sýkora – Treille, Bubela, T. Svoboda – Perret, Poulíček, Mandát – Vondráček, Dušek, M. Kratochvil.
HC Vítkovice Ridera: Bartošák – Hrbas, Baranka, Šidlík, de la Rose, Výtisk, Trška – Szturc (A), O. Roman, Tybor – Olesz, Lev, Schleiss – Dej, Mahbod, D. Květoň – Kucsera, Š. Stránský, P. Zdráhal – Pytlík.

O slavnostní nádech startu 69. sezony Dynama v nejvyšší soutěži v řadě se postaral Igor Larionov, legenda sovětského hokeje, která během bohaté kariéry slavila tři vítězství ve Stanley Cupu i dvě olympijská zlata. Larionov dostal na starost symbolické úvodní buly a vysloužil si od více než 7500 diváků aplaus vestoje.

Uteklo přesně 23 vteřin hry a většina fanoušků v ČSOB Pojišťovna ARENĚ znovu vstávala ze svých míst. Tomáš Rolinek se totiž po buly prodral před branku a po Maroszově střele dotlačil puk za čáru – 1:0. Vítkovice se snažily rychle odpovědět, ale vyrovnávací branku dostaly vyloženě zadarmo, když se po chybě v rozehrávce Pardubic trefil Samson Mahbod – 2:1. Dynamo v první části ubránilo dvě přesilovky soupeře, při střele Romana pomohla Kacetlovi tyč.

Na startu druhé části se skvělým obranným zákrokem prezentoval Sýkora, který se vrátil před vlastní branku, kde zrovna scházel Kacetl, a pohotovým zákrokem sebral Vítkovicím gól. Dynamo pak ubránilo i takřka dvouminutové oslabení ve třech proti třem. To domácí nakoplo, ale své výhody využít nedokázali, a tak ve 37. minutě přesto udeřily Vítkovice, když se překvapivou ranou od mantinelu prosadil Jan Výtisk – 1:2.

Dynamo tak muselo ve třetí třetině vrhnout všechny síly do útoku a hrálo se prakticky na jednu branku. Dobré možnosti si domácí připravili v přesilovce, jenže Bartošák vychytal jak Sýkoru, tak Bubelu. Vítkovice se po delší době připomněli s šancí Tybora, ale jinak hlavně bránily. Nutno podotknout, že hodně účinně. Dynamo se nedokázalo dostat k velkým šancím a nic na tom nezměnila ani více než dvouminutová přesilovka. Tři body po těsné výhře berou Vítkovice.

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): „Zejména na nových hráčích se projevila nervozita z prvního zápasu, ale start utkání jsme zvládli skvěle, mužstvo bylo nahoře. Takovou zvláštní brankou Vítkovice vyrovnaly a mužstvo se toho trošku zaleklo. Výsledkem byl gól na 1:2. Po ubráněném oslabení tří proti pěti jsem věřil, že proměníme alespoň jednu vlastní přesilovku a půjdeme do vedení, ale nepovedlo se a museli jsme dotahovat. Stáhli jsme pak hru na tři pětky, ale ve finální fázi jsme byli málo důrazní a jeden gól je málo. Kluci odevzdali maximum, ale na tři body to nestačilo.”

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): „Věděli jsme, že Pardubice budou aktivní, připravovali jsme se na to, ale plán se nám zhroutil už při prvním střídání. Mužstvo se z toho otřepalo a snažilo se o celoplošný hokej. Po dvě třetiny jsme byli aktivnější, hráli jsme často v soupeřově obranném pásmu a vynucovali si fauly. Chybou bylo, že jsme nevyužili takřka dvouminutovou přesilovku pět na tři. Po gólu na 2:1 byly Pardubice lepší, a tak jsme ve třetí třetině vsadili hodně na defenzívu. Pak už to bylo spíše o sebeobětování a vyhrávání osobních soubojů, to vše samozřejmě za podpory výborného Bartošáka. Jsem spokojený se třemi body, ale na nějaké hodnocení je brzy.”

Vzájemné zápasy 2018/2019
14.9.18 Dynamo Pardubice – Vítkovice 1:2