7.3.2015
David Záruba

Pardubice přestřílely Vítkovice 6:3 a získaly druhou výhru!

PARDUBICE — Těžký zápas hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice zvládli, v nádherném sportovním prostředí porazili Vítkovice 6:3 a získali vedení v sérii 2:1. Góly Pardubic vstřelili Jakub Gašparovič, Radoslav Tybor, Lukáš Radil, Petr Sýkora, Matouš Venkrbec a Tomáš Marcinko.

Tipsport extraliga, PRE3, sobota 7.3.2015, Tipsport arena

6:3
2:1, 2:2, 2:0
Branky a nahrávky: 4:19 Gašparovič (Tybor, Marcinko; 5/5), 18:32 Tybor (5/5), 21:19 Radil (Nahodil; 5/5), 24:10 Sýkora (Benák, Nahodil; 5/4), 50:14 Venkrbec (Gregorc; 5/5), 55:01 Marcinko (Gašparovič; 5/5) – 18:47 Pastor (Húževka; 5/5), 27:29 Vandas (Húževka, Kucsera; 5/5), 30:34 Kolouch (Olesz, Kovář; 5/5). Rozhodčí: Hodek, Pešina – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 7:7 (1:3, 3:3, 3:1). Využití: 1:0. Diváci: 6983. Střely na branku: 32:27 (14:8, 11:15, 7:4). Srážky: 12:7. Vhazování: 41:40. Blokované střely: 9:7. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:3, 6:3. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Tomáš Pastor. Stav série: 2:1.
Dynamo Pardubice: Vejmelka – Gregorc, Čáslava, Benák, Čutta, Kolafa, Ščotka, Havlík – Sýkora, Zohorna, Venkrbec – Radil, Nahodil, Starý – Tybor, Marcinko, Gašparovič – Poulíček, Moučka, Cetkovský. Trenéři: Miloš Říha starší a Miloš Říha mladší.
Vítkovice: Šindelář – Kovář, Stehlík, Zíb, Kudělka, Čerešňák, Dlapa, Štencel, Pastor – Szturc, Hlinka, Olesz – Huna, Kolouch, Svačina – Svoboda, Němec, Zdráhal – Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Ladislav Svozil a Jakub Petr.

Pardubičtí hokejisté ve druhém utkání předkola play off ukončili ubíjející devítizápasovou sérii porážek a vyrovnali stav série s Vítkovicemi na 1:1. Boje o čtvrtfinále se tak přesunuly na východ Čech za nerozhodného stavu a bylo jasné, že kdo ovládne třetí duel, bude v neděli útočit na postup.

Zatímco pardubičtí trenéři neměli důvod sahat do sestavy, v táboře hostů řešili dvě citelné ztráty, do utkání totiž nemohli naskočit útočníci Burger s Romanem.

Tradiční začátek. Pardubice i potřetí vedly 2:0

Pardubice v úvodu navázaly na povedené vystoupení v Ostravě a soupeře zatlačily do defenzívy. K prvním šancím jim pomohla i brzká přesilovka pět na čtyři a hlavně pak čtyři na tři. Sýkorovy rány však gólem neskončily, jedna z nich se zastavila na tyči. Domácí ale viditelně zjednodušili pojetí početních výhod a častěji stříleli.

Změnu skóre přinesla v 5. minutě až spolupráce slovenských útočníků ve službách Pardubic. Tybor pláchl po levém křídle a pak připravil pozici pro Jakuba Gašparoviče, který ihned zakončil – 1:0. I nadále byl třetí domácí útok velmi aktivní, další Tyborovu akci zlikvidoval Šindelář.

Vejmelka na velký zákrok čekal déle, ale pak se musel předvést, když na něj upaloval mladík Zdráhal. Vítkovické vzepětí pak podpořil ještě samostatnou akcí Szturc, jehož pokus se šťastně pro domácí odrazil jen těsně vedle branky.

V 19. minutě se opět předvedl pardubický rychlík Radoslav Tybor. Na modré čáře obral váhajícího beka o puk a precizní střelou k tyči přidal druhý pardubický gól – 2:1.

Radost domácích fandů ale trvala sotva 15 vteřin hracího času. Pak totiž vybojoval Húževka kotouč pro Tomáše Pastora, který svou střelu od modré čáry zavěsil přímo do šibenice. Vejmelka nemohl nic vidět – 2:1.

Domácí utekli do trháku, Vítkovice reagovaly okamžitě

Pardubice na vítkovické snížení odpověděly okamžitě po přestávce. Lukáš Radil využil, že se mu kotouč příhodně odrazil na hokejku a ne zrovna dělovou ranou z mezikruží překvapil Šindeláře – 3:1. Hned nato mohl v přesilovce přidat další gól Marcinko, ovšem jeho dorážku na zadní tyči tentokrát vítkovický brankář zastavil.

Domácí se využité přesilovky přece jen dočkali. Benákova střela od modré čáry se odrazila do strany, kde byl nachystaný Petr Sýkora a bleskově uklidil kotouč do sítě – 4:1. Do té chvíle byly Pardubice jasně lepší, ale hosté nehodlali zápas jen tak zabalit a nepříznivé skóre znovu dotáhli.

Prvním varováním byla vítkovická přesilovka, při které Stehlík netrefil kotouč před poloprázdnou brankou. Už při hře pět na pět se před Vejmelku probil Michael Vandas a dokázal došťouchat kotouč do sítě – 4:2. Vůbec celá čtvrtá lajna hostů dělala na ledě solidní neplechu.

Ve 31. minutě už to bylo zase jen o jednu branku. Kotouč si po Kovářově ráně od modré čáry našel Petr Kolouch a rychlou dorážkou rozradostnil hosty – 4:3.

Po střeleckých dostizích šancí trochu ubylo. Oba týmy promarnily přesilové hry, i když Vítkovičtí byli ke gólu blízko, ovšem Hlinkovu střelu zastavila spojnice. Pardubice v závěru nepotrestaly krátkou výhodu pět na tři.

Drama se nekonalo, Pardubice mají mečbol

Těsné vedení Pardubic dávalo tušit, že se o druhý bod v sérii strhne ještě pořádná bitva. Náskok domácích mohl pojistit na startu třetí třetiny Jan Starý, ale v dobré pozici před brankou nedokázal trefit opuštěný kotouč. Vítkovice se až k Vejmelkovi nedostávaly, pardubický gólman tak musel řešit pouze střelu Čerešňáka.

Podobnou pozici jako Starý měl i Marcinko, ale jeho střela prošla pod Šindelářem a poté si to puk namířil mimo branku. Jak bojovat v prostoru před soupeřovým gólmanem tak ukázal až Matouš Venkrbec, který po Gregorcově nahození dorazil do branky svůj druhý gól v sérii – 5:3.

To už se Pardubicím dýchalo lépe a bez potíží odrážely vítkovické pokusy. Necelých pět minut před koncem navíc podnikl třetí útok smrtící kontr, na jehož konci byl Tomáš Marcinko a ukázková střela do šibenice – 6:3.

Na tříbrankovou ztrátu už hosté protizbraň nenašli, což potvrdila i přesilová hra po faulu Čutty. Pardubičtí fanoušci si první vítězný duel od 23. ledna užívali potleskem vestoje a hlasitě oslavili zisk druhého bodu série. Zítra mohou hokejisté Pardubic rozhodnout o postupu do čtvrtfinále.

Miloš Říha mladší (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Povedl se nám vstup do utkání a zaslouženě jsme se ujali vedení, bohužel jsme ale po chybě inkasovali. Stejně tak se nám vydařil i začátek druhé třetiny, kdy jsme odskočili na rozdíl tří branek. Pak jsme ale ustoupili od naší hry a začali propadat, z čehož vyplynulo soupeřovo snížení, naštěstí ne vyrovnání. Ve třetí třetině jsme se vrátili ke své hře a zasloužené vedení udrželi.“

Ladislav Svozil (HC Vítkovice Steel): „Paradoxně jsme hráli lépe než ve druhém utkání doma. V některých fázích utkání jsme byli lepší a vytvořili jsme si tlak. Domácí se po snížení na 4:3 začali trochu bát o výsledek, ale nemůžeme vyhrávat v zápasech, ve kterých soupeři nahrajeme na čtyři góly. Připravíme se na zítřejší zápas a pokusíme se to Pardubicím znepříjemnit. Burger s Romanem nenastoupili kvůli nemoci, jejich zítřejší start je nepravděpodobný.“