4.3.2013
David Záruba

Povedlo se! Pardubice srdnatým výkonem odvrátily mečbol

PARDUBICE — Opět to byla těžká dřina, ale tentokrát se šťastným koncem. Pardubice se vzepřely kladenské snaze o ukončení série a po vítězství 3:1 prodloužily sérii minimálně o jeden zápas. Ten se odehraje v úterý rovněž v 18.15 hodin. Přijďte pomoci dotlačit sérii k pátému duelu!

Tipsport extraliga, PRE3, pondělí 4.3.2013, ČEZ Arena Pardubice

Dynamo Pardubice

Rytíři Kladno

3:1
1:1, 0:0, 2:0
Branky a nahrávky: 9:31 Brendl (Rolinek; 5/5), 51:27 Kousal (Benák; 5/5), 59:48 Bartek (Somík; 5/5) – 4:05 P. Hořava (Jass; 5/5). Rozhodčí: Minář, Jeřábek – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:7 (3:3, 2:2, 2:2). Využití: 1:0. Diváci: 8328. Střely na branku: 41:26 (15:6, 19:8, 7:12). Průběh utkání: 0:1, 3:1. Nejlepší hráči: Martin Růžička – Jan Chábera. Stav série: 1:2.
Dynamo Pardubice: M. Růžička – Benák, Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Ďaloga, Marušák, Mocek – Bartek, Cetkovský, Somík – Nosek, Kousal, Buchtele – Brendl, Rolinek, Starý – Tybor, Zohorna, Semorád. Manažer: Miloš Říha. Trenéři: Jaroslav Landsman a David Pospíšil.
Rytíři Kladno: Chábera – Procházka, D. Růžička, P. Hořava, Piskáček, Doudera, Černošek, Kameš, Kužel – Eberle, Lukáč, Látal – Jass, Patera, M. Hořava – Valský, Dragoun, Kuchler – Dalecký, Melka, Kuchejda. Trenéři: Zdeněk Vojta, Petr Tatíček a Jiří Kopecký.

Komentář

Nůž na krku měli pardubičtí hokejisté před třetím zápasem série, neboť případná porážka by pro ně znamenala konec sezony. Výhodu domácího prostředí chtěly Pardubice využít k prvnímu kroku na cestě za zvrácením nepříznivého vývoje. Poprvé v předkole play off se do branky Východočechů postavil Martin Růžička, do sestavy se vrátil Pavel Brendl.

Na brzké vedení Kladna zareagoval svým prvním gólem v play off Brendl

Pardubice v úvodu nechtěly na nic vyčkávat a svého soupeře pořádně sevřely. První zahřívací pokusy Kočího a Noska kladenský brankář Chábera lapil bez potíží, nebezpečnějším střelám čelit nemusel. Naopak Kladno šlo po první vážnější akci do vedení. Jass svou střelou nadělal zmatky v pardubickém brankovišti, kterých využil pohotovou dorážkou Petr Hořava – 0:1.

Krátce nato se navíc domácí hráči museli bránit v oslabení tří proti čtyřem. Kladno vytvořilo pevný zámek, ale jedinou vážnější ránu vyslal Eberle, který po rychlém přečíslení netrefil branku jen o centimetry. Už při hře v plném počtu se za obranu Rytířů prodral Rolinek, avšak v tísni nezakončil důrazně.

Šance Pardubic pokračovaly. Za čtvrt minuty už většina ČEZ Areny slavila po tečované střele Barteka, ale rozhodčí po poradě s kolegou u videa rozhodl, že kotouč nebyl za brankovou čárou. Východočeši se přesto dočkali. Za dalších 21 vteřin se před branku natlačil neodbytný Rolinek a Pavel Brendl stál při dorážce tam, kde potřeboval – 1:1.

Vstřelená branka pardubické hráče uklidnila a do dalších útočných akcí se vrhali s mnohem větší agresivitou. Kolos Cetkovský boural jednoho soupeře za druhým, ostatní připravovali perné chvilky Cháberovi. A ten chytal spolehlivě, jednou mu navíc pomohla po dorážce Somíka tyč. Poměr střel na branku v první třetině (15:6) byl vypovídající.

Opět začalo trpělivé vyčkávání na chybu

Po pauze týmy s nebezpečnými momenty začaly trochu šetřit, a tak se museli brankáři udržovat v pozornosti zejména při pokusech z větších vzdáleností. Nic na tom nezměnily ani dvě přesilové hry pro oba kolektivy. Přesto v té pardubické měl největší šanci Somík, jemuž spoluhráči připravili ideální palebnou pozici, ale kapitánovi domácích v klíčové chvíli sjel kotouč z hole.

Růžičkovi více starostí nadělal moment z úvodu druhé části, kdy nahazoval Černošek a pardubický brankář přes houštinu těl marně hledal kotouč, který se k jeho štěstí odrazil od betonů mimo svatyni. Při ráně Procházky jen sledoval, jak černá guma naráží do konstrukce branky z boku.

Kladno se nikam nehnalo, raději zatarasilo střední pásmo, přes které se pardubičtí hokejisté těžko probíjeli. I tak ale mohl dostat Rytíře do vedení po brejku Valský, jenž ke šťastnému konci potřeboval zvednout puk o dvacet centimetrů výš. Pravidelně překonávat hráz na půlce se dařilo pardubickému Rolinkovi, který se snažil několikrát zakončit po vyjetí zpoza branky, ale Chábera ucpal dostupné skulinky betony.

Robert Kousal rozhodl o prodloužení série, v závěru jistil výsledek Bartek

Opakoval se scénář z předchozích dvou utkání, kdy jediný gól mohl rozhodnout. Více se za ním hnaly pochopitelně Pardubice a Cháberovu branku zasypávaly kupou střel. K duhu jim navíc šel faul Piskáčka, ale středně těžké střely zachytával kladenský brankář. V dalších minutách mu ale výrazně stoupal objem práce.

Rytíři nadále hrozili hlavně při přečísleních po chybách pardubických hráčů. Zaváhání Mocka mohl potrestat v nájezdu Lukáč, ale v klíčové chvíli vytáhl jistý zákrok ramenem Růžička. Ten si věděl rady i se dvěma střelami od modré čáry při přesilovce za faul Noska.

Pardubice zúročily převahu při nenápadné akci v 52. minutě . Robert Kousal zatáhl kotouč do třetiny a místo vymýšlení vypálil naprosto přesně k pravé tyči kladenské branky. Chábera nestačil reagovat – 2:1.

Chvíli poté mohl rozparáděnou arénu opět zchladit Patera, jemuž puk zpoza branky předložil M. Hořava. Kladenský kapitán v tutové šanci ze tří metrů přestřelil opuštěnou horní polovinu branky. Vyznamenat se musel vzápětí i Martin Růžička, jenž lapačkou chytil přesně mířenou ránu jmenovce Dana.

Další nelehké momenty přichystal pardubickému brankáři faulem Vašíček. V čase 55:15 rozjížděli Rytíři přesilovou hru a pardubická obrana vyhlásila pohotovost. Palbu si vzal na povel obránce Černošek, jenž zkoušel štěstí celkem třikrát, jednou hodně nebezpečně.

I po návratu Vašíčka zůstávali domácí hráči pod tlakem. Kladno navíc sedmdesát devět vteřin před koncem odvolalo brankáře. Jenže jejich snahu po chvíli pokazil faulem Jass a bylo prakticky rozhodnuto o tom, že Pardubice natáhnou sérii minimálně o další utkání. Do prázdné branky dal definitivu výsledku Martin Bartek – 3:2. Diváci v ČEZ Areně doprovodili závěrečnou minutu potleskem ve stoje.

Ohlasy po utkání

David Pospíšil (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Utkání mělo obrovský náboj. Přidali jsme na agresivitě, šli jsme víc do brány a do osobních soubojů. Možná proto mají na kladenské straně pocit, že jsme hráli na hranici, která je povolená. Takto se play off hraje a naši hráči se v tomto směru obrovsky zlepšili a musí to zopakovat.“

Zdeněk Vojta (Rytíři Kladno): „Byl to klasický zápas play off s dobrým nasazením všech hráčů, dělali maximum. Všechny zápasy v této sérii byly vyrovnané a rozhodující chyby. My jsme v závěru udělali chybičku ze středního pásma, kdy jsme odcouvali a Kousal to dokázal využít gólem na 2:1. Pak i přes naší snahu domácí urputně bránili, někdy podle mého názoru až za hranicí pravidel. Rozebíráme některé zákroky domácích a uvidíme, co s tím budeme dělat dál. To, co bylo na internetu, že domácí vytvoří tlak na rozhodčí, se splnilo. Jedem dál, v úterý to asi nebude jiné.“

Fotogalerie

Zápasy v sezóně

přát., 13. 8. 2012
PCE - KLA
1:5
5. kolo, 26. 9. 2012
KLA - PCE
6:3
18. kolo, 2. 11. 2012
PCE - KLA
6:9
31. kolo, 19. 12. 2012
KLA - PCE
5:4
44. kolo, 27. 1. 2013
PCE - KLA
4:1
PRE1, 1. 3. 2013
KLA - PCE
2:1
PRE2, 2. 3. 2013
KLA - PCE
3:2p
PRE3, 4. 3. 2013
PCE - KLA
3:1
PRE4, 5. 3. 2013
PCE - KLA
3:2sn
PRE5, 7. 3. 2013
KLA - PCE
1:0

Statistiky zápasu

Brankáři Min Stř Zás Ink
Martin Růžička 60 0 26 1
Obránci G A +/- TM
Václav Benák 0 1 0 0
Marek Ďaloga 0 0 0 0
Travis Gawryletz 0 0 0 0
Václav Kočí 0 0 0 0
Jiří Marušák 0 0 0 0
Petr Mocek 0 0 0 0
Aleš Píša 0 0 0 0
Jiří Vašíček 0 0 0 0
Útočníci G A +/- TM
Martin Bartek 1 0 0 0
Pavel Brendl 1 0 0 0
Robert Kousal 1 0 0 0
Tomáš Rolinek 0 1 0 0
Radovan Somík 0 1 0 0
Jan Buchtele 0 0 0 0
Jiří Cetkovský 0 0 0 0
Tomáš Nosek 0 0 0 0
Jan Semorád 0 0 0 0
Jan Starý 0 0 0 0
Radoslav Tybor 0 0 0 0
Tomáš Zohorna 0 0 0 0
HC Dynamo YouTube