23.9.2012
David Záruba

Těsná prohra. Třetí vyrovnání už Pardubice nestihly

PARDUBICE — Dvakrát dokázali hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice vyrovnat duel s Mountfieldem. Na ránu Šimánka třináct vteřin před koncem třetí třetiny už však reagovat nestihli. Premiérově se v pardubickém dresu představil obránce Jakub Kindl.

Tipsport extraliga, 4. kolo, neděle 23.9.2012, ČEZ Arena Pardubice

Dynamo Pardubice

České Budějovice

2:3
1:1, 0:1, 1:1
Branky a nahrávky: 12:02 Píša (Kolář, Kousal; 5/4), 51:36 Starý (Kočí, Kousal; 5/5) – 8:08 Šimánek (Soudek; 5/5), 25:58 Suja (Vráblík; 5/5), 59:47 Šimánek (Ptáček, Langhammer; 5/5). Rozhodčí: Hribik, Polák – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6 (2:2, 4:3, 1:1), navíc Kolarz (České Budějovice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 7734. Střely na branku: 30:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči: Jakub Kindl – Jiří Šimánek.
Dynamo Pardubice: Salfický – Sičák, Vašíček, Kindl, Píša, Kočí, Benák, Kolář, – Bartek, Beech, Somík – Šagát, Zohorna, Starý – Brendl, Kousal, Buchtele – Semorád, Nosek, Cetkovský. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
České Budějovice: Kovář – Ptáček, Jank, Frühauf, Vydarený, Kolarz, Vráblík – Soudek, Šimánek, Kotalík – Dej, Langhammer, Rousek – Červený, Kašpařík, Podlešák – Suja, Knotek, Švihálek. Trenéři: Peter Draisaitl a Raděk Bělohlav

Komentář

Premiéru v pardubickém dresu si odbyla posila ze zámoří Jakub Kindl. Branku Východočechů obsadil poprvé v sezoně Dušan Salfický.

Na vedení Mounfieldu odpověděl v přesilovce Aleš Píša

Razantně se do souboje s Mountfieldem pustil pardubický kapitán Aleš Píša, který během svého prvního střídání ukázkovými hity krátce po sobě sestřelil dva protihráče. Úvodní šanci si ale připravili hosté. Při přesilovce za faul Vašíčka se do puku na svém stanovišti na modré čáře opřel Aleš Koalík a prudký projektil těsně minul Salfického branku.

Pardubičtí hokejisté se vážněji uvedli před Kovářem až v 8. minutě. Budějovický strážce branku musel nejprve řešit ostrou střelu Zohorny a vzápětí i bombu Sičáka od modré. O chvíli později se měnilo skóre. Zaváhání domácích na modré využil k brejku Jiří Šimánek, zkušeně si počkal na vhodný moment a po šikovném blafáku zasunul kotouč do branky – 0:1.

Domácí vyrovnali ve 13. minutě při přesilovce za faul Janka. Aleš Píša obdržel ideální nabídku na modrou čáru a kotouč ihned expedoval do horního roku Kovářovy branky – 1:1. Za minutu hráli přesilovku i hosté, ale až na střelu Frühaufa si nic velkého nepřipravili.

Hokejisté Mountifeldu houževnatě bránili a podnikali nebezpečné protiútoky. V pardubické obraně se k tomu často objevovala otevřená okénka. Jednoho takového málem využil Dej, který pláchl zadákům, avšak kotouč napálil jen do Salfického.

Suja získal pro hosty náskok

Druhou část rozjel svižným brejkem Jakub Langhammer, který našlápl na pravém křídle a pak těsně minul pravou tyč pardubické branky. Následně hráli hostující hokejisté přesilovku, ale ta doposud nepatřila mezi výstavní klenoty Šimánkovy party. Salfický musel čelit jen středně těžkým střelám.

Jelikož rozhodčí drželi vyrovnaný metr, přesilovku hráli za několik vteřin i pardubičtí hokejisté. Nejvíce starostí nachystal Kovářovi útočník Starý. Ten mohl z bezprostřední blízkosti sám zakončovat, nebo přihrát Brendlovi před odkrytou kasu. Vybral si první možnost a Kovář lapil.

Jen co se budějovičtí hráči vymanili z oslabení, vyrazili na zteč. Vrablík si to od mantinelu namířil přímo před Salfického, kde vyvolal zmatek v chumlu hráčů. Nastalé situace využil Jakub Suja a puk napálil do sítě – 1:2.

Pardubice byly blízko k dalšímu vyrovnání ve 32. minutě, Buchteleho střelu z pěti metrů však lapil Kovář. Ten si s přehledem hlídal i palbu v následném oslabení, a tak mohl na druhé straně zvýšit Šimánek. Perfektní pas od Ptáčka poslal kapitán Mountfieldu jen do břevna.

České Budějovice rozhodly gólem třináct vteřin před koncem

Domácí načali třetí část v přesile, zdlouhavé kombinace ale vedly jen k minimu střel a ty nemohly Kováře vážněji ohrozit. Jihočeši se nechtěli nechat zatlačit do defenzívy a snažili se trávit čas i před Salfickým. Dobrou možnost měl Vydarený, jehož ránu vyrazil Salfický těsně mimo branku.

Ve 47. minutě rozpoutali před Kovářem pořádný mumraj Kousal s Brendlem, ale ani jeden nedokázal protlačit puk do sítě. Píša poté tvrdě dohrál souboj u mantinelu a šel sedět. Budějovicím přišla přesila vhod, ale šance počítali spíš domácí. Starý pokazil brejk dva na jednoho špatnou přihrávkou a Beechovu individuální akci zastavila rýha v ledu.

Po sekání Vašíčka hráli hosté dokonce v dvojnásobné přesile. Tu Pardubičtí v pohodě ubránili a podobně si vedli i při následné jednoduché výhodě soupeře. Už v pěti se domácí hokejisté protlačili k vyrovnání. Od modré čáry vypálil Kočí a před brankou si na odražený puk počkal Jan Starý – 2:2.

V závěrečné pětiminutovce už mohla každá střela rozhodnout. Blízko byli hosté po Červeného ráně, které chybělo do branky pár centimetrů. Tentýž hráč o chvíli později svému týmu pořádně zatopil, když obdržel dvě trestné minuty. Hosté ale přece jen slavili. 13 vteřin před koncem se do puku po buly opřel Jiří Šimánek a namířil jej přesně do šibenice – 2:3.

Ohlasy po utkání

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Z naší strany to bylo nepovedené utkání. Strašně špatně jsme hráli přesilovky, ty musíme zjednodušit a více střílet. To, že si necháme dát gól takhle krátce před koncem, by se tak zkušenému mužstvu nemělo stávat.“

Peter Draisaitl (HC Mountfield České Budějovice): „Stav 2:2 po šedesáti minutách byl asi v pořádku, že jsme to vyhráli ještě tou poslední střelou, to rád beru, ale ještě pořád jsou ve hře nějaké chyby. Hlavně se musíme naučit hrát, když vedeme. Tam ještě nejsme příliš jistí.“

Fotogalerie

Zápasy v sezóně

4. kolo, 23. 9. 2012
PCE - CEB
2:3
17. kolo, 28. 10. 2012
CEB - PCE
5:2
30. kolo, 9. 12. 2012
PCE - CEB
1:3
43. kolo, 25. 1. 2013
CEB - PCE
2:1

Statistiky zápasu

Brankáři Min Stř Zás Ink
Dušan Salfický 60 0 24 3
Obránci G A +/- TM
Aleš Píša 1 0 0 0
Václav Kočí 0 1 0 0
Jan Kolář 0 1 0 0
Václav Benák 0 0 0 0
Jakub Kindl 0 0 0 0
Vladimír Sičák 0 0 0 0
Jiří Vašíček 0 0 0 0
Útočníci G A +/- TM
Jan Starý 1 0 0 0
Robert Kousal 0 2 0 0
Martin Bartek 0 0 0 0
Kristopher Beech 0 0 0 0
Pavel Brendl 0 0 0 0
Jan Buchtele 0 0 0 0
Jiří Cetkovský 0 0 0 0
Tomáš Nosek 0 0 0 0
Jan Semorád 0 0 0 0
Radovan Somík 0 0 0 0
Martin Šagát 0 0 0 0
Tomáš Zohorna 0 0 0 0
HC Dynamo YouTube