Staropramen extraliga ledního hokeje, 1. kolo, úterý 2.9.1997, Zimní stadion města Pardubic

1:5
0:0, 1:0, 0:5
Branky: 21. Hejduk – 41. Sekeráš, 42. Zadina, 43. Daňo, 49. Machulda, 50. Lubina. Rozhodčí: V. Svoboda – Český, Rouspetr. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. Diváci: 7147. Průběh utkání: 1:0, 1:4.
Dynamo Pardubice: Barta – Augusta, Mudroch, Malinský, Píša, Cypljakov, Pospíšil, Pácal – Koudelka, Blažek, Jantovský – Hejduk, Martinec, Kudrna – S. Procházka, Plášek, M. Procházka – Paleček, Sýkora, Kábrt.
Oceláři Třinec: Biegl – Sekeráš, Kántor, Kuntoš, Pavelec, Hučko, Číhal, Jančařík, Štefanka – Kacíř, Daňo, Kontšek – Zadina, Král, Chlubna – Kaděra, Štraub, Lubina – Machulda, Peterek, Folta.

Třinec dokázal v úvodním kole hokejové extraligy zvítězit na ledě Pardubic 5:1, když dokázal v závěrečné třetině pěti brankami během deseti minut zvrátit nepříznivý vývoj utkání.

Zahajovací utkání nové sezóny na pardubickém ledě měl slavnostní úvod, když domácí veteráni předali expardubických hráčům v dresu Třince jako upomínku na jejich služby pardubický perník. A ten byl v úvodních třetinách pořádně tvrdý, protože se hrál oboustranně důrazný hokej.

Žádné z mužstev soupeři nic nedalo zadarmo, bojovalo se o každý kousek ledu. Snad proto se diváci nedočkali v úvodní třetině branky, když hráči se jen těžko dostávali do gólových šancí. Pardubičtí měli o poznání více ze hry, ale na brankové vyjádření to nestačilo. Hosté ale už v páté minutě nastřelili tyčku, z jejich strany to však bylo v úvodní části vše.

Úvod druhé třetiny vyšel lépe domácím, kteří Hejdukem hned v první minutě otevřeli skóre. Branka byla signálem k oboustranně většímu tlaku a úroveň utkání byla podstatně vyšší. Hosté přidali na tvrdosti, a protože ani domácí nezůstávali pozadu, musel rozhodčí mnohem častěji vylučovat.

Třinečtí byli aktivnější před pardubickou brankou, ale tu skvěle hájit Barta, který se vyznamenal zejména při soupeřově čtyřminutové přesilovce po vyloučení Martince. Hosté měli v této části hry jedinou šanci na vyrovnání čtyřicet sekund před koncem, ale šanci Štefanka pardubický brankář bravurně kryl. Závěrečná třetina měla nečekaný průběh a hosté během osmnácti úvodních sekund připravili domácím doslova šok.

Během jedenašedesáti sekund hosté otočili skóre, krátce na to přidali třetí branku a hra domácích se zhroutila. Pardubičtí začali „vyrábět“ jednu chybu za druhou a hosté bez milosti trestali. Během deseti minut nastříleli domácím celkem pět branek, a tak závěr utkání se změnil v exhibici Třince. Domácí po bojovném výkonu ve dvou třetinách zcela přenechali soupeři iniciativu a zaslouženě odešli poraženi.

Miloš Říha (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „První dvě třetiny jsme zahráli velmi dobře. Výsledek mohl být daleko lepší, ale rozhodly dvě branky, které jsme dostali v úvodu třetí třetiny. Není ale ostuda prohrát s takovým celkem jaký má letos Třinec.“

Kamil Konečný (HC Železárny Třinec): „Z pohledu na začátek ligové sezony to byl zejména v úvodních dvou třetinách hokej výborné úrovně. Na jeho závadu ale byla špatná kvalita ledu. S vítězstvím jsme samozřejmě spokojeni.“