26.10.2018
Klára Petrásková, Jan Hrabal

Fantazie! Dynamo s novými kouči získalo DERBY #25

HRADEC KRÁLOVÉ — Hokejisté Pardubic roztrhali papírové předpoklady a v těžké situaci dokázali zvítězit jako první tým letošní sezony v Hradci Králové 6:4. Dynamo bylo ve vyprodané ČPP aréně produktivnější, dva ze šesti gólů vstřelil navrátivší se Marek Trončinský. Další branky přidali Miloš Bubela, Rostislav Marosz z trestného střílení, Ilja Děrvuk při své extraligové premiéře a Tomáš Vondráček.

Tipsport extraliga, 13. kolo, pátek 26.10.2018, ČPP Aréna

Mountfield HK

4:6
0:1, 1:4, 3:1
Branky a nahrávky: 30:50 Graňák (Chalupa, Vopelka; 5/5), 41:50 Bičevskis (F. Pavlík, Chalupa; 5/5), 47:49 Paulovič (Cingel; 5/4), 58:17 Cingel (Vopelka; 4/5) – 18:36 Trončinský (Rolinek; 3/5), 24:27 Bubela (5/5), 26:08 Marosz z trestného střílení (5/4), 29:12 Trončinský (Dušek, Vondráček; 4/4), 39:52 Děrvuk (5/5), 44:10 Vondráček (Dušek, Hrabal; 5/5). Rozhodčí: Hejduk (ČR) Kova (Fin.) – Brejcha, Jelínek (oba ČR). Vyloučení: 6:7 (2:2, 2:2, 2:3). Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6890 (vyprodáno). Střely na branku: 42:22 (10:5, 13:11, 19:6). Srážky: 20:16. Vhazování: 33:48. Blokované střely: 3:9. Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:5, 2:5, 2:6, 4:6. Nejlepší hráči: Mariš Bičevskis – Miloš Bubela.
Mountfield HK: Maxwell (40:00 Pavelka) – Zámorský, Linhart, Cibulskis, Graňák, F. Pavlík, Rosandić, Nedomlel – Paulovič, Koukal, Rákos – Vincour, Cingel, R. Pavlík – Vopelka, Bičevskis, M. Chalupa – Karabáček, Dragoun, Bezúch.
Dynamo Pardubice: Kacetl – Holland, Trončinský, Cardwell, Wishart, Hrabal, Děrvuk, Budík – Sýkora, Marosz, Rolinek – Skokan, Bubela, Treille – Vondráček, Dušek, Perret – Kusý, Mandát, Poulíček.

Hokejisté Dynama přijeli do Hradce Králové i s Markem Trončinským, novicem v sestavě byl obránce Ilja Děrvuk. Hned z kraje utkání si vzali otěže zápasu domácí hokejisté a Pardubickým puk nechtěli půjčit. Z dálky Kacetla prověřil Graňák a chvilku po něm Cibulskis. Na druhé straně se z čista jasna sám před Maxwellem v ideální pozici objevil Wishart, místo střely ale volil ještě přihrávku na pokrytého Rolinka. Chvíli poté se Dynamo dostalo do přečíslení, Poulíček tentokrát zvolil střelu, ale na Maxwella si nepřišel. Červenobílí se postupně stále více osmělovali v útoku a prodlužovali svůj pobyt v obranném pásmu Hradce. Domácí defenzíva ale působila kompaktně a pardubické útočné choutky úspěšně neutralizovala. Zámorský si dokonce střihl i výlet do útoku, po přesné přihrávce od Pauloviče ale kotouč do sítě nedopravil.

Od poloviny první třetiny se puk opět držel spíše v Kacetlově blízkosti. Několik gólových příležitostí si Mountfield dokázal vytvořit v první početní výhodě zápasu, ani Rákos z těsné blízkosti branky, ani Graňák šikovnou tečí však neuspěli. Horké chvilky čekaly domácí hokejisty při dvojnásobném oslabení, které hned na jeho počátku dokázal svou bombou z vrcholku pravého kruhu zužitkovat Marek Trončinský – 0:1.

Druhou třetinu odstartoval Hradec početní výhodou, po sérii nepřesností ale pardubickou klec téměř neohrozil. Chvilku poté však Karabáček vyprodukoval pokus, který Kacetlovi propadl za záda a musela úřadovat hostující obrana. Při dalším pobytu v útočném pásmu Cingel trochu lehkovážně ztratil puk a pustil do samostatného úniku Miloše Bubelu, který přesně zakončil mezi Maxwellovy betony – 0:2.

Ještě hůř to s nadějemi hráčů v bílém vypadalo o pár chvil později. Ve vlastním oslabení pláchl domácí obraně Rostislav Marosz, kterého pouze za cenu faulu zastavil Graňák. Nařízené trestné střílení stejný hráč proměnil nekompromisní střelou do horního růžku Maxwellovy svatyně – 0:3. Čtvrtý zásah do hradecké klece přidal při hře ve čtyřech svou druhou brankou Marek Trončinský. Na jeho střelu Maxwell se zakrytým výhledem nereagoval – 0:4.

Mountfield se však nehodlal vzdát a hned vzápětí poslal odražený puk po Chalupově střele do odkryté klece Dominik Graňák – 1:4. V dalším průběhu periody se o puky spíše bojovalo, na hradecké hole už se viditelně vkrádala nervozita. Pardubičtí si naopak hru nekomplikovali a puky okamžitě dostávali ven ze svého obranného pásma. A osm sekund před koncem třetiny dokonce navýšil vedení Dynama Ilja Děrvuk, který využil zmatků v domácí defenzívě a při své premiéře vstřelil svůj první extraligový gól – 1:5.

Do třetí části chtěli domácí trenéři dát mužstvu nový impuls a do branky poslali Jaroslava Pavelku. Nned ve druhé minutě totiž dokázal střelu Filipa Pavlíka tečovat Maris Bičevskis mimo Kacetlův dosah – 2:5. Plamínek naděje na bodový zisk domácích ale ve 44. minutě opět přidusil Tomáš Vondráček, jehož střela z pravé strany proklouzla Pavelkovi mezi betonem a tyčkou – 2:6.

Další jiskřičku dokázal v přesilové hře znovu vykřesat Matej Paulovič, když střela Filipa Pavlíka po několika odrazech doskákala až do sítě – 3:6. Tentýž hráč při dalším trestu hostů dorážel z těsné blízkosti pardubické branky odražený puk, do sítě ho však nepropasíroval. V obdobné situaci před Kacetlem neuspěl ani Bičevskis. V této části utkání se hosté dostali do hluboké defenzívy, jejich náskok byl však stále komfortní.

Mountfield nadále svého soupeře svíral v útočném pásmu a neustále Kacetla zaměstnával. Šest minut před koncem třetiny se domácí trenéři uchýlili k odvolání brankáře a zkusili hrou šesti proti čtyřem se zápasem ještě něco udělat. Branku ale ze slušného tlaku Hradec nevytěžil. Ta přišla až o několik chvil později, když hosté neubránili únik Lukáše Cingela, jenž střelou na vyrážečku překonal Kacetla počtvrté – 4:6. To bylo ale ze strany domácích vše a první letošní derby tak ovládli hráči z města perníku. Nový trenérský štáb dovedl červenobílé k cenné výhře.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): „Chtěl bych poděkovat fanouškům za skvělou atmosféru, kterou vytvořili. Povzbuzovali nás až do konce, přestože jsme odehráli špatný zápas. Dělali jsme spoustu zbytečných chyb, měli jsme spoustu zbytečných vyloučení. Pardubice byly efektivní, proměňovaly své šance a potrestaly nás. Gratuluji jim k vítězství.“

Břetislav Kopřiva (HC Dynamo Pardubice): „Myslím, že to bylo kvalitní utkání, mělo velký bruslařský náboj. Hradec ukázal, proč je tak vysoko. Ukázal to i přesto, že prohrál. My jsme měli respekt, připravovali jsme se. Trošku jsme něco pozměnili, ale nechci říct, že to mělo hlavní vliv. Ten měl náš přístup, který byl vynikající. Hradec byl nabruslený, ale my jsme dávali góly. Přistoupili jsme k tomu svědomitě, dali jsme do toho všechno a štěstí se k nám přiklonilo.“