08.08.2018
Jan Hrabal

Mládežníci absolvují sofistikované testy MySASY

PARDUBICE — Zatímco většina jejich vrstevníků před osmou hodinou ranní ještě ještě spí, akademici Dynama již pilně trénují na ledové ploše. Ve středu 8. srpna 2018 absolvovala vybraná skupina testy od společnosti MySASY. Díky nim trenéři prověří schopnosti hráčů opakovaně sprintovat.

„Tato testovací metoda je zajímavá, díky ní jsme schopni měřit výkonnost v ledním hokeji. Tento test je specifický a jedinečný tím, že jsme jej dělali na ledě. Společnost MySASY nám poskytla svou technologii, která nám ukazuje, jak se hráči adaptují na výkon a jak zvládají zátěž. Snažíme se zjistit co nejvíce,“ řekl kondiční trenér akademie Jan Maršálek.

Spolu se svými kolegy standardizoval test na opakovaný sprint na třicet metrů s libovolným návratem na start aktivním odpočinkem. „Nenašel jsem mnoho zdrojů. Těchto třicetimetrových rovinek absolvovali hráči celkem osm s krátkými přestávkami,“ poznamenal. Obměněný test měli brankáři: „Ti bruslili dozadu, „slajdovali“ na obě strany ke kuželům a poté dopředu na kratší vzdálenost oproti hráčům.“

Díky těmto testům mohou trenéři vyhodnotit, jak hráči rychle sprintují a jak tato schopnost s rostoucí únavou uvadá. „Tyto aktivity se dělají hodně ve fotbale nebo v rugby – jedná se o takzvané ‚repeated sprint ability tests‘. V podstatě jde o to se podívat na celkový pokles, průměrné časy a srovnat je s absolutními hodnotami na začátku a na konci,“ pronesl Jan Maršálek.

Technologií MySASY si vybraní hráči v projektu měří variabilitu srdeční frekvence. „Testy, které jsme dělali na fotobuňkách, nám dají přesné informace, jak na tom kdo je. Hráče budeme testovat znovu za šest týdne a uvidíme, zda se kluci posunuli. Testujeme skupinu v projektu MySASY a kontrolní skupinu, budeme hodnotit obě a poskytneme tím zpětnou vazbu společnosti MySASY. Budeme hodnotit, která skupina se zlepšila více,“ nechal se slyšet.

„Myslím si, že díky našemu projektu společnost využije data z ledního hokeje. Neznám podmínky v jiných akademiích, podle mého názoru děláme vysoce sofistikovanou činnost. Otázkou je, jak se s výsledky pracuje, my se jim budeme věnovat dlouhodobě,“ uzavřel Jan Maršálek.

Fotogalerie