10.3.2023

Boj o play off pokračuje úspěšně, junioři si vyšlápli na trápící se Liberec

Páteční odpoledne přineslo utkání pardubických juniorů s Libercem. Střet celků po celou dobu vypadal velmi vyrovnaně, v první periodě nedokázal ani jeden tým překonat dvojici maskovaných mužů. Za to na začátku druhé dvacetiminutovky se však se šancemi roztrhl pytel a na vstřelený gól Pardubic dokázal Liberec rychle odpovědět. Ve zbytku utkání pak dokázalo víc šancí využít právě Dynamo a setrvává tak na osmé příčce tabulky, která mu zajišťuje postup do play off.

Extraliga juniorů, 53. kolo, pátek 10.3.2023, Pardubice, enteria arena

4:3
0:0, 2:2, 2:1
Branky a nahrávky: 20:35 Herčík (Gromadzki, Pavlata; 5/5), 34:00 Fiala (Paleček, Burda; 5/5), 44:38 Herčík (Gromadzki, Pavlata; 5/5), 47:01 Paleček (Pavlata, Herčík; 5/5) – 24:00 Kříž (Koštoval, Gajda; 5/4), 26:47 Gajda (Duschka, Jenčovský; 5/5), 49:42 Kříž (Jenčovský, Koštoval; 5/5). Rozhodčí: Barek, Mejzlík – Kis, Bohuněk. Diváci: 100. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:1. Střely na branku: 39:34. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2, 4:3.
Dynamo Pardubice: Matěcha – Vachun, Helikar, Hebek, Červenka, Tvrdík, Rájek, Koudelka, Chabada – Pavlata, Paleček, Tomas, Herčík, Kubíček, Fiala, Burda, Novotný, Kalužík, Gromadzki.
Bílí Tygři Liberec: Hambálek – Ehrenberger, Jakubec, Hladík, Meisel, Culek, Koštoval, Duschka – Hrabčák, Jansa, Hois, Pérez Lisa, Vološín, Kříž, Kofroň, Janata, Jenčovský, Gajda.

Úvod utkání přinesl neucelenou hru, ve které se Pardubice s Libercem střídaly v útocích, přičemž o něco aktivnější byl domácí tým. Vyvinul také na hosty větší tlak v jediné přesilové hře první dvacetiminutovky, ale i přes usazení se v útočné třetině a několik zajímavých střel na branku ji Pardubice nevyužily. Jedna z větších akcí Liberce přišla po chybě domácích, kdy na Matěchu ujížděli rovnou tři hráči osamoceni. Gajda s Jenčovským si vyměnili kotouč, ale další přihrávka už přesná nebyla, což jejich akci zkazilo.

Druhá třetina přinesla hned ze začátku řadu důležitých situací. První z nich byl úvodní gól utkání, kterým dostal Daniel Herčík díky povedené dorážce svůj tým do vedení – 1:0. Zanedlouho poté dostal Liberec k dispozici početní výhodu a takovou šanci na vyrovnání Tygři neponechali nevyužitou, změnu stavu na vyrovnaný zařídil Filip Kříž1:1. Za několik vteřin začala další přesilová hra Liberce, při které byl na ledě svými pokusy hodně vidět Petr Gajda, a právě jeho snaha se vyplatila a již při hře pět na pět dokázal střelou z mezikruží pardubického gólmana překonat – 1:2. V polovině utkání přišly dvě slibné akce Pardubic, při první z nich poslal Herčík ve středním pásmu kotouč na Pavlatu, jenž se dokázal obratně protáhnout mezi dvěma hostujícími obránci, vystřelit na Hambálka v bráně a ještě se pokusit o dorážku, na všechny jeho pokusy znal ale gólman recept. Na nadcházející kombinaci Palečka s Adamem Fialou už ale odpovědět nedokázal – 2:2.

I první minuty poslední části utkání byly divácky atraktivní, po necelých pěti minutách po velkém úsilí v předbrankovém prostoru dokázal kotouč procedit malým prostorem mezi gólmanovou pravou bruslí a levou tyčkou Daniel Herčík, který tak již podruhé v utkání zajistil Pardubicím vedení – 3:2. Další dvě minuty na to umístil puk do sítě Adam Paleček, po přihrávce Pavlaty do prostoru před brankou už touš jen přizvedl do levého růžku liberecké klece – 4:2. Krásnou individuální akcí začínající u modré čáry pak snižoval Filip Kříž, střelou z levého kruhu neomylně strefil vzdálenější roh Matěchovy brány – 4:3. Ani krátká hra v šesti už ale Liberci vyrovnat nepomohla a tři cenné body si z utkání odnáší Pardubice. Závěr střetu pak ještě okořenila krátká rvačka hráčů po tvrdém zákroku jednoho z libereckých hráčů.

Richard Lobo (HC Bílí Tygři Liberec): „První třetina z naší strany výborná, tam rozhodlo spoustu neproměněných šancí, měli jsme tam něco využít. Potom už to samozřejmě sklouzlo k tomu, jak ten zápas dopadl. Bylo to o všechno a podle toho se ten zápas i hrál. Musím před kluky smeknout. To co nás trápilo v předchozích zápasech, ty neproměněné šance, nás dnes potrestalo znovu.“

Martin Koudelka (HC Dynamo Pardubice): „Určitě dnes dobré, chtěli jsme tři body, máme tři body. Soupeř přijel s mladšími kluky, ten ročník mají dobrý, sám jsem ho při své trenérské cestě pozoroval, kluci jsou šikovní. Myslím, že jsme si ten zápas sami zbytečně komplikovali, mohli jsme soupeře přehrát velmi jednoduše, i když hodně bruslili. My jsme první třetinu podcenili, pak si myslím, že jsme utkání dohrávali tak, abychom udrželi výsledek 4:3, získali tři body a dostali se do play off, protože podstata celé sezóny je o tom, abychom hráli o medaile.“