18.2.2022

Dynamo v derby od začátku prohrávalo a na Hradec nestačilo

Poslední východočeské derby základní části zahájili lépe hosté, kteří se po první třetině ujali dvougólového vedení. Hned na začátku druhé třetiny přidal třetí branku Ščerbak, využitou přesilovou hrou navýšil Lev. Ještě před samotným koncem druhé třetiny upravil prvním gólem v Novotného síti Robert Říčka. Ve třetí třetině už se skóre nepohnulo a hosté v derby získali tři body.

Tipsport extraliga, 53. kolo, pátek 18.2.2022, Pardubice, enteria arena

Mountfield HK

1:4
0:2, 1:2, 0:0
Branky a nahrávky: 39:24 Říčka (Mikuš; 5/5) - 01:17 Perret (Pavlík, Jergl; 5/5), 10:44 Lev (McCormack, Oksanen; 5/5), 22:30 Ščerbak (Jank; 5/5), 36:47 Lev (McCormack, Oksanen; 5/4). Rozhodčí: Pešina, Šír - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 2:3 . Využití: 0:1. Diváci: 1000. Střely na branku: 20:25 (4:8, 8:4, 8:3). Zblokované střely: 23:17 . Hity: 5:7. Vhazování: 27:37 . Průběh utkání: 0:4, 1:4.
Dynamo Pardubice: Frodl – Mikuš, Zdráhal, Sergijenko, Košťálek, Vála, Petgrave, Hrádek – Říčka, Poulíček, Cienciala – Kousal, Musil, Paulovič – Hecl, Anděl, Blümel – Urban, Roman, Švyrjov.
Mountfield HK: Novotný – Nedomlel, Blain, Pilař, Pavlík, Jank, McCormack, Šalda – Smoleňák, Lev, Oksanen – Perret, Kevin Klíma, Jergl – Ščerbak, Lalancette, Kelly Klíma – Cingel, Orsava.

Dynamo na svého soupeře vletělo hned od prvních vteřin. Říčka nabídl puk Poulíčkovi, jehož střela byla zblokována holí obránce. Do rychlého vedení se ovšem dostal soupeř. V přečíslení dva proti jednomu se rozhodl rovnou vystřelit Jordann Perret, který překonal Frodla – 0:1. Při početní výhodě zkoušel Frodla překonat střelou nad rameno Smoleňák, brankář Dynama si prostor pod břevnem pohlídal. Mountfield velice aktivně napadal rozehrávku Dynama, nakonec tak musel Frodl ukrýt puk v lapačce. V následné akci se po nedůrazu obrany dostal k puku Graeme McCormack, který dorazil na brankovišti puk do brány – 0:2. Snížit mohl tvrdou střelou Jan Košťálek, trefil jen obránce před sebou. Po Košťálkově ztrátě puku ve středním pásmu si do útočné třetiny domácích najel Lukáš Cingel, který prověřil Frodla. Při náporu soupeře musel opět pardubický brankář vytáhnout lapačku proti střele od modré v podání Blaina.

Hned v úvodu druhé třetiny vyzkoušel střelu od modré čáry Blain, jehož střelu Frodl chytil. Třetí gól hostů vstřelil ve 23. minutě Nikita Ščerbak, jehož střela od mantinelu zaplavala až do šibenice domácího týmu – 0:3. Další střelu musel krýt Frodl po pokusu Kevina Klímy. Nejprve do přečíslení ujel Poulíček s Blümelem, po střele kapitána se Blümel k dorážce nedostal. Z další akce musel střelu aktivního Blaina vyrazit betonem k mantinelu. Dalšímu gólu na straně hostů scházelo opravdu trochu, k Lallanceteovi se odrazil puk, ale nepodařilo se mu jej dopravit za záda. O snížení se mohl postarat Michal Hrádek, který dostal na mezikruží přihrávku, jenže trefil jen připraveného Novotného, který si proti střele ještě stačil povyjet. První přesilovou hru v zápase Hradec Králové využil, když se střelou z kruhu trefil přesně nad beton Frodla Jakub Lev – 0:4. Nakonec se Dynamu povedlo vstřelit první gól v utkání ještě před druhou přestávkou, po přihrávce od mantinelu od Mikuše doklepl puk pod horní tyč Robert Říčka – 1:4.

V pokračující přesilové hře vystřelil Matěj Blümel, s jeho střelou doprostřed brány si ale Novotný věděl rady. Říčka poslal dobrou nahrávku do jízdy na Ciencialu, který nebezpečnou střelou trefil beton brankáře hostů. Orsavovu střelu z útočného pásma zlikvidoval Frodl vyrážečkou. Ke konci přesilové hry odrazil chytře Roman puk o Novotného, od kterého se odrazil těsně vedle hole Urbana. K zakončení se tak mladý pardubický útočník nedostal. Kevin Klíma nahazoval kotouč na bránu, Frodl puk podržel a k dorážce se žádný z hradeckých hráčů nedostal.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice) „My jsme měli dobré první střídání, pak jsme udělali nesmyslnou chybu, kdy jsme jeli až do rohu, a soupeř přečíslení využil. Od té doby existoval jenom jeden mančaft. Musím říct, že dneska byl Hradec jednoznačně lepší, ať už pohybem, důrazem, prostě vším. Dneska nás ve všem přehráli. Jak se nám víceméně herně dařilo v minulých zápasech, tak dneska jsme propadli. Hradec naprosto zaslouženě vyhrál.“

Ladislav Čihák (Mountfield HK) „Měli jsme dobrý vstup do utkání. Začali jsme gólem a myslím si, že se nám povedlo celé utkání. Kromě malého výpadku na konci druhé třetiny odvedli kluci výborný výkon ve hře pět na pět, oslabení jsme měli dneska výborné. Pomohli jsme si přesilovkou a dneska kluci odmakali celých šedesát minut. Jsme samozřejmě rádi, že jsme takové specifické utkání, kdy tím obě města neskutečně žijí, zvládli.“